Rekordní návštěva a velký boj. Sparta prohrávala o tři góly, rozhodly až nájezdy

Aktualizováno 3. 2. 2019 20:19
Hokejisté Plzně porazili ve 42. kole Spartu 5:4 po samostatných nájezdech, přestože ve 32. minutě vedli už 4:1. Sparta ale využila tři přesilové hry a dotáhla utkání do rozstřelu. V něm jako jediný uspěl obránce Peter Čerešňák. Škoda navázala na páteční výhru nad Kometou 5:2. Duelu přihlížela nejvyšší návštěva v sezoně 15 578 diváků.
Podívejte se na zajímavé momenty zápasu mezi Spartou a Plzní pohledem kamer, umístených v přilbách Jana Piskáčka a Petera Čerešňáka. | Video: Sport

Vedoucí Liberec zvítězil nad předposledním Chomutovem 7:2 a a díky čtvrté výhře za sebou si v čele tabulky drží čtyřbodový náskok před druhým Třincem. Piráti nebodovali už pošesté za sebou. Třemi body za dvě branky a jednu asistenci se podílel na výhře Bílých Tygrů útočník Tomáš Filippi, dvakrát se trefil také Jan Ordoš. Gól a dvě přihrávky zaznamenal nejproduktivnější hráč extraligy Marek Kvapil.

Hráči Litvínova zdolali poslední Pardubice 2:1 a vyhráli třetí z posledních čtyř utkání. Dynamo prohrálo počtvrté v řadě. Duel rozhodl v 48. minutě v přesilové hře obránce Jan Ščotka a přihrál mu útočník Michal Trávníček, který nastoupil k jubilejnímu 1000. utkání v nejvyšší soutěži.

Třinečtí Oceláři triumfovali na ledě Karlových Varů 3:1 a porazili Energii podeváté za sebou. Západočeši sice vedli po brance Stanislava Balána, ale Oceláři ještě ve druhé třetině díky gólům Arona Chmielewského a Štěpána Novotného otočili stav a v závěru jejich výhru pojistil Erik Hrňa.

Hokejisté Zlína zvítězili ve 42. kole extraligy na ledě Hradce Králové 4:3 po samostatných nájezdech, přestože ve 22. minutě prohrávali už 0:3. Jedenáctí Berani se tak dočkali úspěchu po čtyřech prohrách, přesto se jim desátý Litvínov vzdálil na rozdíl pěti bodů. Mountfield po předchozí sérii osmi domácích výher neuspěl před vlastním publikem podruhé za sebou.

Zlín uspěl na ledě Hradce Králové 4:3 po samostatných nájezdech, přestože ve 22. minutě prohrávali už 0:3. Jedenáctí Berani se tak dočkali úspěchu po čtyřech prohrách, přesto se jim desátý Litvínov vzdálil na rozdíl pěti bodů. Mountfield po předchozí sérii osmi domácích výher neuspěl před vlastním publikem podruhé za sebou.

Sparta obrat nedovedla ke třem bodům

Nedělním zápasem proti Plzni, kterému předcházel slavnostní ceremoniál, vyvrcholil desátý ročník tradiční akce Sparta vzdává hold věnovaný integrovanému záchrannému sboru (IZS) a Armádě České republiky (AČR). Pražané nastoupili ve speciálních dresech, na kterých bylo uvedeno 191 jmen příslušníků IZS a AČR, kteří od roku 1993 do konce roku 2018 zemřeli při výkonu služby.

Počet diváků překonal dosud nejvyšší návštěvu ročníku 15 471 fanoušků, kteří zavítali 21. října také do O2 areny na duel s Kometou. Po reprezentační přestávce se Sparta s Plzní utká v dohrávce 16. kola v pondělí 11. února opět v O2 areně.

Plzeň vstoupila do souboje aktivně a brankáře Sedláčka pravidelně zaměstnávala. Ve čtvrté minutě se před ním zjevil úplně sám útočník Kantner, jenže přestřelil. V největší příležitosti domácích se ocitl Klíma, který nedokázal poskakující puk zkrotit a Frodla neohrozil.

Hosté přetavili herní aktivitu v první gól ve 12. minutě. Nikým nehlídaný útočník Kodýtek si najel až do levého kruhu a prostřelil Sedláčka. Vzápětí byli hosté blízko dalšímu zásahu, ale obránce Allen ani kapitán Gulaš na sparťanského brankáře nevyzráli.

Pražané v závěru úvodního dějství z nenápadné akce srovnali. Kapitán Piskáček nahodil od modré bekhendem puk, jenž skončil za Frodlem. Kvůli Rouskově zdánlivě vysoké hokejce uznal rozhodčí gól až po zhlédnutí videozáznamu.

V prostřední části se strhla gólová přestřelka. Plzeň do 32. minuty odskočila do vedení 4:1. Nejprve hosté využili dvě přesilovky zásluhou Kracíka s Pourem, na něž navázal další útočník Kantner, kterému se puk odrazil od těla za Sedláčka. Také tuto akci musela rozlousknout videotechnika.

Zdánlivě ztracený zápas ale Sparta nevypustila. Roli spasitele na sebe vzal Rousek, který Frodla dvakrát pokořil v početní výhodě a natáhl osobní bodovou bilanci na pět utkání. Při prvním gólu ho zadák Košťálek vyslal do samostatného úniku. Devatenáctiletý útočník si pohrál s pukem, položil si Frodla na led a přízemní střelou skóroval. Kontaktní branka padla o 98 sekund později po skvělé kombinaci Klímy, Blaina a zakončujícího Rouska.

Plzeň si kvůli nepovedené pasáži vyžádala oddechový čas. Vyrovnat mohl Kudrna, jehož střela Frodlovi propadla, k dorážce se ale sparťané nedostali včas.

Začátek třetí třetiny patřil domácím, kteří se hnali za vyrovnáním a na plzeňskou branku se valil jeden útok za druhým. A Pražané byli za aktivitu odměněni. Bek Kalina vystřelil v další přesilovce od modré a propálil Frodla. Škoda měla posléze k dispozici v krátkém časovém rozmezí čtyři minuty při hře o jednoho muže navíc, jenže Sedláček pátý gól nepustil.

V nastaveném čase jel na Frodla zcela osamocený Bukarts, jenž vůbec netrefil branku. Sparta si vypracovala i další šance, ale utkání nakonec dospělo k rozstřelu. V něm se prosadil pouze Čerešňák.

42. kolo hokejové extraligy:

HC Sparta Praha - HC Škoda Plzeň 4:5 po sam. nájezdech (1:1, 2:3, 1:0 - 0:0)

Branky a nahrávky: 19. Piskáček (Smejkal), 35. Rousek (Košťálek, Blain), 37. Rousek (Blain, Kevin Klíma), 46. Kalina (Roberts Bukarts) - 12. Kodýtek (Eberle, P. Straka), 22. Kracík (Gulaš, Vráblík), 29. Pour (Gulaš, Vráblík), 32. Kantner, rozhodující sam. nájezd Čerešňák. Rozhodčí: Pražák, Pešina - Zíka, Lhotský. Vyloučení: 7:7. Využití: 3:2. Diváci: 15.578.

Sparta: J. Sedláček - Delisle, Piskáček, Blain, Kalina, Košťálek, Tomáš Dvořák, De la Rose - A. Kudrna, Klimek, Buchtele - Roberts Bukarts, Pech, Forman - Rousek, Smejkal, Kevin Klíma - Kumstát, Černoch, M. Beran. Trenéři: Krupp a J. Nedvěd.

Plzeň: D. Frodl - Čerešňák, Pulpán, Allen, Moravčík, Vráblík, Kvasnička, L. Kaňák - Gulaš, Jan Kovář, Pour - Eberle, Kodýtek, P. Straka - D. Kindl, Kracík, Kantner - Indrák, Preisinger. Trenéři: Čihák a Jiří Hanzlík.

HC Energie Karlovy Vary - HC Oceláři Třinec 1:3 (0:0, 1:2, 0:1)

Branky a nahrávky: 24. Balán (Stloukal, Kohout) - 29. Chmielewski (Svačina, Š. Novotný), 32. Š. Novotný (Chmielewski, Galvinš), 59. Hrňa. Rozhodčí: Hribik, Kika - D. Klouček, Tošenovjan. Vyloučení: 3:3, navíc Adámek (Třinec) 10 min. Bez využití. Diváci: 2884.

Karlovy Vary: F. Novotný - Šenkeřík, Plutnar, M. Rohan, Sičák, Podlipnik, Kozák, Šafář - Flek, Gríger, T. Rachůnek - T. Mikúš, Roman Vlach, J. Černý - Gorčík, Skuhravý, Lapšanský - Kohout, Balán, Stloukal. Trenéři: Pešout a Mariška.

Třinec: Hrubec - Roth, M. Doudera, Adámek, Gernát, D. Musil, Galvinš - Martin Růžička, P. Vrána, Werek - Hrňa, Marcinko, Dravecký - O. Kovařčík, Polanský, M. Kovařčík - Svačina, Š. Novotný, Chmielewski. Trenéři: Varaďa, M. Zadina a Raszka.

HC Verva Litvínov - HC Dynamo Pardubice 2:1 (0:0, 1:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 37. J. Petružálek (M. Havelka, Graborenko), 48. Ščotka (Trávníček) - 33. Rolinek (Bubela, Cardwell). Rozhodčí: Pavlovič, Jeřábek - D. Jelínek, Brejcha. Vyloučení: 5:7, navíc Holland (Pardubice) 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 4327.

Litvínov: Janus - Trončinský, Ščotka, Graborenko, L. Doudera, Hunkes, Baránek - J. Petružálek, J. Mikúš, Kašpar - Jurčík, V. Hübl, Válek - M. Hanzl, Gerhát, Trávníček - Jícha, M. Havelka, Helt. Trenéři: Razým a Skuhrovec.

Pardubice: M. Klouček - Eklund, Holland, J. Zdráhal, Schaus, Cardwell, Nedbal - Machala, Mandát, Horký - Rolinek, Bubela, Hovorka - Perret, Ihnacak, J. Kloz - Dušek, Marosz, Poulíček. Trenéři: Lubina, Čáslava a R. Král.

Bílí Tygři Liberec - Piráti Chomutov 7:2 (3:1, 4:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 6. Ordoš (P. Jelínek, L. Krenželok), 13. M. Kvapil, 19. Ordoš, 22. Valský (M. Kvapil, Šmíd), 25. Lenc (Birner, Filippi), 28. Filippi (M. Kvapil, Valský), 34. Filippi (Birner, Šmíd) - 11. L. Kovář, 53. T. Svoboda (Koblasa, V. Růžička ml.). Rozhodčí: Šír, Hradil - Hlavatý, Lučan. Vyloučení: 3:8, navíc Maier - Jank oba 10 min. Využití: 2:0. Diváci: 6478

Liberec: Will - Stříteský, Derner, Hanousek, Šmíd, Doherty, Kolmann, Maier - Lenc, L. Hudáček, Birner - Valský, Filippi, M. Kvapil - Ordoš, P. Jelínek, L. Krenželok - Lakatoš, Redenbach, J. Vlach. Trenéři: Pešán a P. Augusta.

Chomutov: Peters (22. Pavlát) - Valach, L. Kovář, Knot, Dietz, Buchtela, Jank, Trefný - Gut, V. Růžička ml., J. Sklenář - Duda, Huml, Marjamäki - T. Svoboda, Raška, Koblasa - J. Havel, Chrpa, A. Dlouhý. Trenéři: V. Růžička st., Martínek a J. Šťastný.

Mountfield Hradec Králové - PSG Berani Zlín 3:4 po sam. nájezdech (2:0, 1:2, 0:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 4. Linhart (Kukumberg), 10. Kukumberg (Rosandič), 22. Vincour (Cibulskis) - 28. P. Sedláček, 35. Okál (Žižka, Šlahař), 58. Valenta (Fořt, Anděl), rozhodující sam. nájezd Popelka. Rozhodčí: Hejduk, Bejček - Pešek, Špringl. Vyloučení: 3:5. Bez využití. Diváci: 4524.

Hradec Králové: Maxwell (od 4. nájezdu J. Pavelka) - Zámorský, Linhart, Graňák, Cibulskis, F. Pavlík, Rosandič, Nedomlel - Smoleňák, Koukal, M. Chalupa - Vincour, Cingel, R. Pavlík - Paulovič, Bičevskis, Miškář - Lessio, Kukumberg, Rákos. Trenéři: T. Martinec, P. Svoboda a Krátoška.

Zlín: Kašík - D. Nosek, Freibergs, Řezníček, Žižka, Gazda, Valenta, Ferenc - J. Ondráček, P. Sedláček, Kubiš - Okál, Honejsek, Herman - Šlahař, Fryšara, Popelka - E. Kulda, Fořt, Anděl. Trenéři: R. Svoboda a Martin Hamrlík.