ŽIVĚ ze Slavie. Zuřící fans zastavila až komanda se psy

Sport Sport
5. 5. 2011 21:50
Fanoušci útočili během zápasu s Olomoucí na pořadatele i VIP tribunu
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Úvodní zápas semifinále Ondrášovka Cupu mezi Slavií a Olomoucí byl předčasně ukončen.

Stalo se tak kvůli protestu fanoušků Slavie, kteří se v poločase utkání za stavu 1:1 pokoušeli napadnout zástupce vedení klubu.

Vtrhli do tunelu vedoucí do kabin a poté i na VIP tribunu. Po zásahu policistů, kteří fanoušky pomocí dělbuchů a psů vyhnali, byl ale zápas předčasně ukončen a bude zřejmě kontumován v poměru 3:0 ve prospěch Olomouce.

Na fotbalovém svazu se rozhodlo, že Slavia nedostane profesionální licenci pro příští sezonu.

Vývoj v kauze Slavia jsme sledovali živě:

21:50

Mluvčí pražské policie Eva Miklíková Aktuálně.cz řekla, že policie zadržela tři fanoušky. Dva jsou podezřelí ze spáchání trestného činu poškozování cizí věci. Poslednímu fanouškovi hrozí obvinění za útok na úřední osobu.

"Policie má v současné době velké množství nahrávek. Vše budeme vyhodnocovat a nemůžeme vyloučit, že počet podezřelých osob se ještě rozšíří," prohlásila Miklíková.

Foto: Ludvík Hradilek

Policisté podle ní proti fanouškům zasáhli až poté, co začali běsnit a ničili majetek. "Jakou škodu napáchali, jsme ale zatím nevyčíslili," dodala Miklíková.  V současné době se situace na stadionu a v jeho okolí podle policistů již uklidnila. Policie ale dál na místě situaci kontroluje.

21:10

Licenční komise rozhodla, že dva kluby, Slavia Praha a Ústí nad Labem, přijdou o profesionální licenci. Nedokázaly předložit dostatečné finanční garance a neprokázaly, že se zbavily dluhů. Brno uspělo, má jistotu, že příští sezónu mu fnanční problémy nebudou překážet ve startu v profesionálních soutěžích řízených ČMFS. Podrobně popisujeme ZDE

20:45

Na hřišti už nyní není nikdo. Na tribunách je pak vedle novinářů už jen úklidová četa.

20:40

Policistům se povedlo vyhnat všechny fanoušky ze stadionu. Na hřišti už jsou jen policisté se psy a nyní i hráči Slavie, kteří spolu s realizačním týmem hledají na trávníku bezpečí.

20:35

Mezi novináře přišel se slzami v očích tiskový mluvčí Slavie Ondřej Zlámal, který byl chováním fanoušků otřesen. Podle něj jsou na tom stejně i hráči, někteří z nich se prý dokonce báli o život. Nyní čekají v kabinách a obávají se vyjít ze stadionu.

20:30

Policisté vyhnali všechny fanoušky z kotle za bránou, ti však z okolních tribun pokračují pokřikem Bráníte zloděje. Někteří vyrvali i záchodová prkýnka a házejí je na policisty.

Vypadá to tady na delší záležitost. Z jedné strany fanoušci začínají zpívat chorály a ti z druhé strany jim odpovídají.

Moderátor neustále vyzývá fanoušky, aby opustili stadion, to se však neděje.  

20:15

Nejdříve policisté vyhnali fanoušky z prostor VIP, někteří fanoušci se proto vydali vylít si zlost na fanoušcích Sigmy. Do jejich sektoru však policisté rozvášněné fanoušky nepustili.

Poté přišel před fanoušky brankář Martin Vaniak, aby fanouškům zdůraznil, že hráči chtějí zápas dohrát.

Někteří fanoušci však začali házet hned vzápětí do tunelu světlice, na což zareagovali policisté protiútokem a fanoušky začali rozhánět dělbuchy.

Policisté poté během minuty vyhnali i díky psům všechny fanoušky ze hřiště a dělbuchy pak házeli i mezi fanoušky, kteří už byli na tribuně.

Poté z kotle sebrali několik nepřízpůsobivých fanoušků a odcházeli s nimi do zázemí stadionu.

Fanoušci Slavie reagují pokřikem Bráníte zloděje.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

20:00

Fanoušci hledají jinou cestu, jak se dostat za Platilem, a přes tribuny směřují k VIP prostorám.

19:54

Pokud nebude hrací plocha vyklizena do desíti minut, bude zápas předčasně ukončen.

19:48

Platilův odchod příznivce pořádně rozlítil. Chtějí ředitele napadnout, a tak se vrací do útrob stadionu. Rozvášněný dav se snaží proniknout za ním a ničí zařízení okolo vchodu. Vybuchují petardy a dýmovnice. Proti chuligánům zasahuje policie.

19:45

Ředitel Platil obhajuje čistotu a přímost svého jednání v zájmu Slavie. Rozhořčení fanoušci mu však nevěří a zatlačují jej zpět. "My chceme pravdu," skandují.

19:44

Podívejte se na fotogalerii z protestu.

19:42

Skončil první poločas. Fanoušci s znovu přesunují na hrací plochu, kde čekají na slíbený rozhovor s ředitelem klubu Platilem

19:29:

Ve 35. minutě srovnává z penalty na 1:1 Kisel.

19:25

Ve 31. minutě otevírá skóre Hořava. Olomouc vede 1:0.

19:16

Ředitel Slavie Platil by se měl podle oznámení hlasatele o přestávce sejít s fanoušky.

19:05

O přidělení prvoligové licence Slavii se bude rokovat do pozdních večerních hodin. Fanoušci se tedy rozhodnutí během zápasu nedozví. Uvidíme, jak na to zareagují. Zatím vytrvale povzbuzují svůj tým.

Foto: Jakub Šafránek

18:54

Fanoušci jsou zpátky na tribunách, pohárový zápas Slavie s Olomoucí začal s 24-minutovým zpožděním.

18:51

Hřiště je prázdné, utkání je zřejmě prozatím zachráněno.

18:48

Na hřišti zůstávají poslední desítky fanoušků. Hráči se scházejí v tunelu a připravují se k tradičnímu nastoupení k utkání.

18:46

Většina fanoušků, kromě jádra ultras, se rozchází. Vypadá to, že utkání přece jen bude sehráno.

18:44

Na hřiště přicházejí i další hráči Slavie.

18:43

Jeden z představitelů sponzorů slibuje týmu za zisk poháru pět milionů korun. Jeho ostřejší proslov přijal část fanoušků k odchodu zpět na tribuny.

18:41

Fanoušci zatím ještě hřiště neopouštějí.

18:36

Ohlasy fanoušků na chystaný protest

Fanoušek Jakub, který Slavii fandí už plných 29 let: "Určitě náš protest pomůže a otevře všem oči. Fandové nechtějí opakovat osud Bohemky a dalších klubů. Za tradicí věčné Slavie si stojíme."

Fanoušek Eda: "S formou protestu tak úplně nesouhlasím, ale myslím si, že je třeba ukázat zuby. Tímto způsobem ale ohrozíme náš výsledek v poháru, což není tak úplně dobře. Proto se protestu nezúčastním a pochybuju, že Slavii nějak výrazněji pomůže."

Jiří Pešek, někdejší spoluhráč Pepiho Bicana ze Slavie a dodnes aktivní fanoušek vršovického klubu: "To vůbec nemá význam, takovéhle protesty. Je těžké říct, kdo za to může a že se to takhle vyvrbilo. Dělali to jako ve Spartě a dávali jim platy, které si nezasloužili. Když se to pak sečte, tak je to hrozná suma. Ty peníze, které vydělali, jim nestačili na smlouvy a stadion. Navíc je všude spousta úředníků, a to také něco stojí. Když jsem hrával za Bohemians, tak skoro všichni pracovali zadarmo."

Mezi fanoušky přišli kapitán Karol Kisel a brankář Martin Vaniak. Kisel se baví s představiteli ultras o současné situaci. Prosí fanoušky, aby opustili hřiště a zápas se mohl odehrát.

18:34

Fanoušci se dožadují příchod zástupců klubového vedení, které však právě jedná na svazu kvůli udělení licence.

18:32

Začala dvacetiminutová čekací lhůta, během níž budou hráči Slavie vyzváni, aby svým fanouškům domluvili.

18:30

Zápas měl být v této chvíli zahájen. Hráči odmítají vyjít z kabiny, dokud budou fanoušci na hřišti.

18:27

Přidávají se k nim i diváci z hlavní tribuny. Fanoušci všech věkových kategorií rozvinuli ve středovém kruhu transparent s nápisem "Vedení, čekáme...".

18:25

Celá severní tribuna vstává a vnikají na hrací plochu. Míří ke středovému kruhu, kde by se měli sejít i s některými hráči.

18:23

Dvě minuty před plánovaným protestem, kdy by měli fanoušci vniknout na hrací plochu. Tribuna sever se zvedá, ale zatím jen k oslavě hymny Slavie.

18:10

Pořadatelé pouštějí fanoušky na stadion. Na žádnou velkou návštěvu to však nevypadá. Odhadem dva tisíce diváků.

17:50

O demonstraci odporu, která může vést až ke zrušení zápasu, patrně vědí i příznivci olomoucké Sigmy. Podle pokladní, která má na starosti obsluhu hostujících fanoušků, se zatím u kasy přihlásili dva. Zbývajících šest set míst je prozatím volných.

17:42

U vchodu do Edenu se mezitím krátce mihl Vladimír Leška, někdejší šéf Slavie.

17:40

Před stadion v Edenu se trousí první desítky fanoušků. Na vpuštění do ochozů zatím čekají marně. Pořadatalská služba je sice přítomna, ale brány zůstávají zavřené.

Fanoušci, kteří se chystají na stadion, o chystaném protestu skalního jádra příznivců Slavie většinou vědí. Jejich názory se ale různí.

17:30

Zástupci skupiny NATLAND Group zahájili jednání i s dalšími věřiteli v čele se společností ENIC a budou dnes přítomní i na licenčním řízení se Slavií.

17:12

Dnešní jednání představitelů fotbalové Slavie a investiční skupiny Natland Group přineslo první výsledky. Skupina se rozhodla uhradit zhruba třetinu závazků, které klub má vůči hráčům, realizačnímu týmu a pořadatelské službě.

"K vyrovnání těchto závazků dojde neprodleně, v případě hráčů a realizačního týmu ještě před dnešním pohárovým střetnutím s Olomoucí," píše se v tiskové zprávě.

"Chceme ukázat opravdovou snahu pohnout se z místa a věříme, že uvolněné prostředky pomohou alespoň trochu zklidnit vypjatou situaci," komentoval výsledek jednání tiskový mluvčí Natlandu Rostislav Starý.

Informaci potvrdil i kapitán Slavie Karol Kisel. "Vysvětlili nám složitou situaci a průběh jejich jednání, poté nám vyplatili část pohledávek. Věřím, že se opravdu snaží Slavii pomoci a že se věci začínají hýbat správným směrem," řekl.

Co se už v případu událo:

Slavia zůstala bez peněz a dluží všude, kam se podívá. Aktuálně.cz to potvrdilo několik důvěryhodných zdrojů.

Slávistický patriot Vladimír Šmicer už také ztrácí naději
Slávistický patriot Vladimír Šmicer už také ztrácí naději | Foto: Ondřej Besperát

Bývalá hvězda Slavie a manažer české reprezentace Vladimír Šmicer ještě nedávno stoprocentně věřila, že Slavia dluhy zaplatí a odvrátí přeřazení do třetí ligy.  "Teď mě optimismus přechází a nejistota roste. Šance na záchranu Slavie vidím tak půl na půl," prohlásil Šmicer.

Během středy nebylo dlouho jisté, kdo je při invazi na hřiště zastaví. Slavie totiž neplatí ani bezpečnostní agentuře a pořadatelské službě. A hrozilo, že stadion zůstane bez ochrany. Aktuálně.cz to potvrdil bezpečnostní manažer ČMFS Martin Synecký.

Mluvčí pražské police Eva Miklíková Aktuálně.cz po 16:00 řekla, že Slavia si bezpečnostní agenturu obstarala.

"Bezpečnostní opatření přijímáme i my. U stadionu nasadíme pořádkovou a dopravní policii a kriminalisty. Pokud by nastaly problémy, zasáhne také pořádková jednotka (takzvaní těžkooděnci), jízní policie a psovodi," konstatovala Miklíková.

Podle Syneckého hrozilo, že na Slavii nebude při dnešním utkání bezpečnostní agentura a ani pořadatelská služba. "Slavia jí dluží peníze," řekl Aktuálně.cz Synecký.

"Aby při Gambrinus lize chyběla na stadionu bezpečnostní a pořadatelská služba, to se ještě nikdy nestalo. Slavia by porušila správní řád a také zákon o podpoře sportu. A dostala by obrovskou pokutu."

Čtěte také:
Další plané sliby. Vedení Slavie majitele nepředstavilo
Kdo to vlastně kupuje Slavii? Kypřané, nebo Holanďané
ENIC chce po Slavii splatit dluh 100 milionů okamžitě
Fanoušek doyen: Zloději ani diletanti do Slavie nepatří

"Kdyby na Slavii nebyla pořadatelská služba a musela by místo ní proti fanouškům zasahovat policie, pak by mohla Slavii naúčtovat náklady," vysvětlil  Synecký.

Pokud by na stadion dorazilo například 1000 fanoušků rozhodnutých obsadit středový kruh, potřebovala by Slavia proti nim podle Syneckého nejméně 200 členů ochranky. "Což by stálo velmi mnoho peněz, odhaduji tak půl milionu korun," upozornil Synecký.

Výhrůžky pro Doležala i Rosena

Ostře laděné prohlášení fanoušků vyhrožovalo "všem, kteří jsou za situaci zodpovědní," tedy údajnému majiteli klubu Antonínu Francovi, někdejším šéfům Petru Doležalovi a Tomáši Rosenovi a dalším.

"Tyto osoby mohou v budoucnu čekat naši návštěvu kdykoliv a trestu neuniknou, to slibujeme. Pane Doležale, pracoviště svazu na Strahově není tak veliké, pane Rosene, každý ví, kde se nachází vaše honosné sídlo, stejně tak rodinný barák pana France."

"A ani vy, pane Kroužecký, se před námi v Klánovicích neschováte. Tyto mafiánské hry hrajete s námi a s mnoha dalšími, ovládáte naše rodinné stříbro," uvádí se ve výzvě.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy