Kdo to vlastně kupuje Slavii? Kypřané, nebo Holanďané

Petr Holub
4. 5. 2011 8:20
Investor je znám, ale nikoliv průhledný
Foto: Jakub Šafránek

Praha - Natland Group Limited z kyperského Limassolu dnes oficiálně oznámí, že chce koupit fotbalový klub Slavia Praha. Mluvčí Natlandu Rostislav Starý prohlásil, že rozhodující podíl ve firmě - nečekaném finančním zachránci topícího se klubu - drží dva podnikatelé, dosud nepříliš známí Tomáš Raška a Jan Koťátko.

Na první pohled se zdá, že vršovická fotbalová legenda konečně získala majitele, kteří se nebojí představit. Tím spíše, že podle Starého je Natland Group Limited zavedeným investorem. Drží 16 procent akcií Energy 21, která se účastní na solárním byznysu, navíc koupila Prominecon Group, významnou pražskou stavební firmu.

Příliš mnoho Natlandů

Jen trochu podrobnější pohled do obchodního rejstříku však ukazuje, že pokud jde o průhlednost vlastnické struktury, jsou na tom příznivci Slavie stejně jako dosud.

Podílníkem Energy 21 totiž není kyperská firma Natland Group Limited, ale holandská firma Natland Consulting Group B.V.  Majitel Promineconu se vůbec nejmenuje Natland, ale Prominecon Holding N.V. S holandským Natlandem má ovšem společnou amsterdamskou adresu.

Čtěte také:
Pospěch dvěma góly zajistil Slavii záchranu
ENIC chce po Slavii splatit dluh 100 milionů okamžitě
Slavii má spasit občanské sdružení. Ale až po konkurzu

Zjistit skutečného majitele obou Natlandů a Promineconu tedy vyžaduje osobní návštěvu Kypru nebo Holandska a zaplacení poplatku na příslušném úřadě.

Stádo bílých koní

Obchodní rejstřík přitom ukazuje, že manažerské aktivity Koťátka a Rašky zasahují ještě do jiných oblastí než je fotbal, stavebnictví a energetika.

Oba údajní příští majitelé Slavie vedou ještě dalších několik společností, které sídlí v Praze 3 na adrese Koněvova 141. Skleněný dům s ocelovou konstrukcí je domovem stovkám firem, které obvykle patří společnostem Golden River a Platinum River. Jejich majiteli je přes nejméně jednoho zprostředkovatele holandský Natland.

Jde o tzv. firmy na klíč, které Golden River a Platinum River nabízejí těm, kdo se nechtějí při zakládání firmy zdržovat složitým jednáním na úřadech. K jejich zákazníkům patří například největší český developer Central Group nebo jeho pardubický konkurent D+D Park, který na sebe upozornil stavbou bez stavebního povolení.

Koťátko a Raška několik let propůjčovali svá jména do vedení fiktivních firem, než se pustili do konkrétních podnikatelských projektů například při investicích do realit.

Z pohledu obchodního rejstříku to vypadá tak, že řídí firmy, které od Golden Riveru koupila nějaká kyperská společnost. Případně jde o české firmy s akciemi na doručitele, jejichž majitele nejde už vůbec dohledat.

Blízko do IKEMu

V rámci impéria Natlandu není příběh Rašky a Koťátka výjimečný. Obchodní rejstřík častěji zmiňuje Daniela Kučeru. Ten se například deklaruje jako vlastník firem, které patřily Golden Riveru a pak se z pražského Žižkova odstěhovaly do Kladna na adresu Huťská 1294. Naprostá většina těchto firem má akcie na doručitele a tak se jich může Kučera kdykoli zbavit bez zápisu do obchodního rejstříku.

Nejznámější z Kučerových firem je Kardio Port, která za celou dobu své existence na kontě jediný byznys: dvoumiliardovou dodávku zdravotnického materiálu do pražské nemocnice IKEM. Stejné manažery, adresu i akcie na doručitele má také společnost Chambon, která vydělává na drahých laboratorních zkouškách pro pražské nemocnice.

Janoušek nebo kdokoli  jiný

Mluvčí Starý odmítl spekulaci, že impérium Natland má něco společného s pražskými lobbisty Romanem Janouškem a Tomášem Hrdličkou.

Nevyloučil pověsti, podle kterých měli Janoušek a Hrdlička blízko ke stavební firmě Navatyp, která byla loni přejmenován na Prominecon. „Prominecon se zmiňovanými Janouškem a Hrdličkou spojována není, s těmi byl spojován Navatyp," upozornil Starý, že jméno se změnilo, když Navatyp převzal nový majitel.

Aspoň podle obchodního rejstříku nemají Janoušek ani Hrdlička nic společného s hroznem firem a jejich majiteli kolem Natlandu. Výjimkou je Janouškova spolupráce se dvěma manažery Kardio Portu a Chambonu, která trvala nejméně do roku 2007.

Všechny zmíněné firmy mají vlastníka v zahraničí, anebo skrytého za akciemi na doručitele. Proto nejde vyloučit, že jejich majiteli mohou být Hrdlička nebo Janoušek, případně Koťátko a Raška. Totéž ovšem platí třeba o Václavu Klausovi nebo Karlu Gottovi.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 2 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy