Slovan Bratislava
0:3
AC Sparta Praha
56. Lafata, 61. Konaté, 81. Krejčí

Dobrý den, vítejte u online reportáže z třetího utkání základní skupiny Evropské ligy mezi Slovanem Bratislava a Spartou. Výkop je v 19 hodin.

17:00

Dvě hodiny před zápasem to zatím před stadionem Pasienky vypadá jak na přehlídce těžkooděnců, vedle pořadatelů není vidět nikoho dalšího. Fanoušci zřejmě ještě zahřívají organismus v přilehlých podnicích. Je tu sychravo a deštivo podobně jako v České republice.

17:10

Stadion by ale podle pořadatelů měl být zaplněný, i když ještě před vchodem nám překupníci nabízeli vstupenky.

17:44

Začátek ostře sledovaného česko-slovenského souboje se blíží a tak je čas srovnat si oba týmy ve speciální infografice, kterou najdete ZDE.

17:48

Forma obou celků před utkáním Evropské ligy nemůže být rozdílenější. Zatímco Sparta vyhrála pět zápasů za sebou, bratislavský Slovan drží sérii čtyř proher v řadě.

18:00

Od posledního vzájemného zápasu Slovanu a Sparty uplynulo dlouhých jednadvacet let. Na tehdejším Tehelném poli se týmy rozešly smírně po výsledku 1:1. Kapitánem Sparty byl tehdy nynější trenér Slovanu Jozef Chovanec. Ten vede slovenský tým od minulého týdne, jeho asistentem je další legenda Sparty, bývalý útočník Horst Siegl.

Jozef Chovanec, fotbalový trenér
Jozef Chovanec, fotbalový trenér | Foto: Eduard Erben
18:08

Tři zápasy, tři remízy, taková je bilance Jozefa Chovance v zápasech proti pražské Spartě. Více čtěte ZDE.

18:11

Už známe sestavy. Tady je ta sparťanská: Bičík - Kadeřábek, Brabec, Holek, Costa - Vácha, Matějovský - Konaté, Dočkal, Krejčí - Lafata.

Fotbalové logo AC Sparta Praha
18:14

Slovan Bratislava nastoupí s těmito muži: Perniš - Bagayoko, Čikoš, Gorosito, Jablonský - Kolčák, Grender, Halenár, Žofčák, Lásik - Soumah.

Slovan Bratislava logo
Slovan Bratislava logo | Foto: Aktuálně.cz
18:20

Kapitánem Slovanu je Igor Žofčák. Záložník, který mezi lety 2007 a 2010 ve Spartě působil. To aby těch dnešních paralel nebylo málo.

18:24

"Znalost soupeře je jedna věc, ale na hřišti je to jiné. Může to být výhoda, ale záleží, jak s těmi informacemi naloží hráči. Ale uděláme všechno pro to, abychom uspěli a nastartovali Slovan do lepších časů," uvedl před utkáním kouč Jozef Chovanec.

18:28

Ještě před čtyřmi sezonami hájil branku Slovanu Bratislava David Bičík. Nyní je jedničkou Sparty.

EL, Sparta - Young Boys Bern: David Bičík
EL, Sparta - Young Boys Bern: David Bičík | Foto: CPA Eduard Erben
18:31

"První rok byl fantastický, získali jsme pro Slovan titul po deseti letech. Bohužel pak přišlo i loučení s Tehelným polem a přesun na Pasienky. Vypadli jsme v kvalifikaci na Ligu mistrů s Olympiakosem Pireus, přišel nový majitel a já jsem šel na operaci s kolenem, takže druhá sezona byla už horší," přiznal Bičík.

18:39

"Mírný favorit po dosavadních výsledcích ve skupině jsme, Slovan má poté, co vypadl z Ligy mistrů, nějaké problémy. My jsme na tom byli podobně, ale po dvou třech zápasech jsme se z toho dostali. Na Slovanu ta deka leží déle, byli ještě blíž postupu než my a je to tam znát. A vím, že tlak od vedení a fanoušků je tam veliký, takže to není nic jednoduchého,“ dodal Bičík.

18:46

Rozhodčí zápasu budou ze Švédska. Hlavnímu Strömbergssonovi budou pomáhat asistenti Gustavsson a Flink.

18:50

Hráči už se připravují k úvodnímu nástupu, fanoušci začínají s prvním nesmělým fanděním.

18:57

Kapitáni Žofčák a Lafata už přivádějí oba týmy na trávník. Za malou chvíli zazní hymna Evropské ligy UEFA.

Stadion těsně před výkopem na hodně místech zeje prázdnotou. Plný je jen sektor Sparty.

Sudí právě zahájil utkání.

1.

Domácí předvedli slibnou první akci. Bagayoko si narazil s Halenárem a posílal před branku nebezpečný centr. Bičík jej lapil na přední tyči.

2.

Sparta měla dobrou šanci! Krásnou kolmici přijal na vápně Lafata a domácí beci jej na poslední chvíli zblokovali. Dorážkou neuspěli ani Krejčí a Dočkal.

3.

Vácha ve středu pole fauloval Grendela, s rozhodnutím sudího ale zjevně nesouhlasí.

4.

Pravý bek Slovanu Bagayoko hýří na začátku utkání aktivitou. Další jeho centr skončil na boční síti.

5.

Dočkal vtipně vysouval Krejčího, ten se ale ocitl v těsném ofsajdu.

6.

Soumah se ve vápně hbitě otočil a dělal obraně Sparty výrazné problémy. Brabec musel odkopnout do autu.

Hned od prvních minut se do sebe pustily oba kotle. Sparťané začali skandovat "bij Slováka do hlavy" a Slováci kontrují "Sparta buz****tů parta". Fanoušci jsou zřejmě všude stejní.

7.

Brankář Perniš si v pohodě došel pro zbůhdarma nakopnutý míč z nohou sparťanů.

8.

Krejčí se odvážně vrhnul do vápna, odzbrojil ho až třetí hráč v pořadí, skluzem Argentinec Gorosito.

9.

Vácha ve středu pole výborně sebral míč a byl faulován Grendelem. Podle pravidel žlutá za zastavení slibně se rozvíjející akce, švédský sudí byl teď hodně benevolentní.

10.

Sparta se zase dostala k míči díky hodně vysunutému presinku, Matějovského kolmice na Dočkala však byla příliš dlouhá.

12.

Sparta zahrozila! Centr Krejčího zpracovával na penaltě Lafata, pak v nouzi narazil Váchovi, jehož ránu po zemi zblokovala domácí obrana.

13.

Sparta začíná být lepším týmem, Konaté teď vybojoval první roh zápasu.

13.

Po zahrané standardní situaci fauloval Brabec brankáře Perniše.

15.

Konaté zbytečně fauloval Halenára, Slovan bude zahrávat přímý kop ze vzdálenosti zhruba dvaadvaceti metrů.

16.

Halenár z přímého kopu trefil jen sparťanskou zeď.

18.

Krejčí hledal centrem Lafatu, ten však byl postaven za oběma stopery Slovanu a míč se k němu nedostal.

19.

Nebezpečná situace ve vápně domácích! Aktivní Konaté odcentroval, Pernišovi vypadl míč z ruky a Lafatovi chyběl krůček ke snadnému zakončení.

20.

První obrovská šance zápasu! Lafata vyhrál hlavičkový souboj na zadní tyči, přihrával na malé vápno, kde Costa sám před poloprázdnou brankou trefil hlavou břevno!

EL, Sparta - Young Boys Bern: Costa Nhamoinesu
EL, Sparta - Young Boys Bern: Costa Nhamoinesu | Foto: CPA Eduard Erben
21.

Sparťané stupňují tlak, Konaté zase vybojoval roh, který ale Krejčí zahrál mizerně.

23.

Halenár to zkusil ze střední vzdálenosti, pěkná tvrdá střela však letěla výrazně mimo.

26.

Slovan Bratislava se na pár minut usadil na polovině soupeře, ale akce domácího týmu končí na velkém vápně.

27.

Matějovský fauloval Grendela, domácí mají k dispozici standardní situaci z pravé strany.

28.

Hostující obrana centr Halenára v pohodě odvrátila.

28.

Lafata přesně na polovině hřiště ostrým skluzem sundal Halenára, švédský sudí byl opět mírnější, než by možná bylo záhodno.

31.

Po Žofčákově rohu se ve vápně Sparty sesunul k zemi Čikoš, sudí zůstává ledově klidný.

33.

Gorosito poslal za obranu pěkný pas, Bagayoko, který se po úvodních aktivních minutách ze hřiště takřka vytratil, ale prováhal vhodný čas pro centr.

35.

Konaté vedl nadějný brejk, ale sám ho zazdil nepřesnou zpětnou přihrávkou. Pak ještě vysokou nohou nepříjemně zasáhl Bagayoka.

36.

Pěkný moment Slovanu! Grendelova krásná rána mířila pod břevno, Bíčík musel vyrazit míč na roh.

A už je to tady! 37. minuta a z kotle Sparty vyletěla první světlice. Naštěstí je na Pasienkách atletický ovál, takže na hrací plochu je daleko a hra může pokračovat.

37.

Váchovu trestuhodnou ztrátu míče Slovan nepotrestal. Soumah se sice ocitl sám před Bičíkem, ovšem v asi dvoumetrovém postavení mimo hru.

38.

Krejčí vybojoval další roh pro Spartu, ten ale Letenští zahráli příšerně. Nakrátko putoval míč až ke stoperu Holkovi, který poslal dlouhý pas přesně do náruče domácího gólmana.

Tak pozor! Tady ještě bude veselo. Ultras Sparty protrhli zábrany a derou se za fanoušky Slovanu. Těžkooděnci v nedohlednu.

40.

Sparťanská hra je velmi rozháraná, hráčům evidentně nevoní ani poměrně hrbolaté hřiště.

Lavičky obou týmu raději mízí, stejně tak diváci, kteří stojí v cestě oběma táborům.

Vzduchem létají sedačky, situace začíná být vážná. Hráči mizí do kabin.

Stále zasedá bezpečnostní komise UEFA. Ve hře jsou dvě varianty. Buď ukončení zápasu a případná kontumace, nebo pokus o pokračování duelu.

Teprve teď vbíhají na stadion těžkooděnci. Hlavní tribuna ironicky píská.

Zatím to ale vůbec nevypadá na nějaký koordinovaný zákrok policie. Zatím jen létají další sedačky pod nohy těžkooděnců.

Až nyní vlétli těžkooděnci do sektoru Sparty, aby oddělili oba tábory.

Slováci nezůstávají pozadu a hází na trávník alespoň dýmovnice a světlice.

Zdá se, že nejradikálnější výtržníky už policisté zkrotili, ale zůstávají poblíž protrhlé bariéry hostujícího sektoru.

Těžkooděnci opouští sparťanský kotel a zatím jen kontrolují situaci mezi tribunami.

Jozef Chovanec s Vítězslavem Lavičkou jsou v družné debatě u hlavní tribuny. Oba zřejmě mají obavy, zda se vůbec zápas dohraje.

Nutno říct, že nenávistná atmosféra panovala mezi oběma tábory od první minuty a kotle se střídaly v urážkách. Až tak vyhrocenou situaci ale pořadatelé zjevně nečekali.

Fotbalisté už jsou na trávníku a zahřívají se. Přestávka byla delší než půl hodiny. Začneme tedy znovu ve 40. minutě, po pěti minutách by měla následovat standardní poločasová pauza.

Stále čekáme na verdikt UEFA. Těžkooděnci zatím hlídají prostor mezi oběma tábory.

Zápas bude pokračovat. Komise UEFA rozhodla, že to zkusí, ale pokud bude jakýkoli problém, zápas bude ukončený.

Hráči mají lehkou rozcvičku, aby se zahřáli a budeme pokračovat v prvním poločasu.

42.

Zápas byl znovu zahájen na začátku 42. minuty.

Těžkooděnci už pro jistotu zůstávají na tribunách. Tak doufejme, že se zápas dohraje.

42.

Zkřehlí fotbalisté začali technickými chybami na obou stranách. Dá se očekávat, že se v závěru první půle nikdo dopředu příliš nepožene.

43.

Bagayoko se nepříjemně srazil s Costou. Domácí bek je otřesen, ale bude pokračovat.

44.

Sparťané drží míč kolem středového kruhu, skutečně nikam nespěchají.

45.

Kadeřábek sice zabíhal za obranu Slovanu, jenže se ocitl v mírném ofsajdu.

První poločas skončil. Hráči znovu míří do kabin.

Po fotbalové stránce toho první poločas příliš nenabídl. Obrovskou šanci měl Costa, ale trefil jen břevno. Sparťané byli o něco kvalitnější v kombinaci, jenže často ve finální fázi chybují. Slovan se prezentoval prakticky pouze dalekonosnou střelou Grendela.

Fotbalisté už se vracejí na trávník, druhý poločas začne za pár desítek vteřin.

Kapitáni David Lafata a Igor Žofčák dostali do ruky mikrofon a vyzvali fanoušky, aby se podobných excesů už vyvarovali.

El, Slovan-Sparta: řádění fanoušků Sparty
El, Slovan-Sparta: řádění fanoušků Sparty | Foto: ČTK

Druhý poločas byl zahájen.

47.

Konaté se na pravé straně sice uvolnil pěknou kličkou, poslat centr do vápna ovšem nedokázal.

V přiložené fotogalerii se podívejte na řádění fanoušků, které přerušilo dnešní zápas.

49.

Sparťané vytrvale kombinují na polovině soupeře a snaží se najít skulinky v zatím pevném bratislavském bloku.

50.

Krejčího centr skončil v rukavicích brankáře Perniše.

50.

Matějovský poslal krásný míč za obranu, Konaté ale zpracovával tak nešťastně, že míč dostal zpět za sebe.

52.

Soumah zakouzlil u rohového praporku a jeho nepříjemný míč musel na brankové čáře likvidovat Bičík.

53.

Costova tečovaná rána sice skončila v síti, už předtím ale rozhodčí pískal postavení mimo hru.

54.

Soumah se vrhnul mezi sparťanské stopery, už už se dral k zakončení, než ho o míč připravil pohotový Holek.

55.

Dobrá akce! Krejčí vysunul uličkou Dočkala, ten byl u míče dřív než brankář Perniš, z brankové čáry ale míč před branku nedostal. Z následného rohu nic nebylo.

56.

GÓÓÓL !!! Sparta vede 1:0! Krejčí v letěl do vápna, míč mu ale sebral DAVID LAFATA a sudí jeho jasný ofsajd neviděli. Kanonýr Sparty zamířil k přední tyči.

EL, Sparta - Young Bouys Bern: David Lafata slaví gól
EL, Sparta - Young Bouys Bern: David Lafata slaví gól | Foto: Reuters
58.

Sparťané se neuspokojili a pokračují v útočení. Slovan je pod jednoznačným tlakem.

59.

Jozef Chovanec poprvé střídá. Kubík nastupuje místo Jablonského.

59.

Sparta už mohla vést o dvě branky! Krejčí unikl po levém křídle, poslal míče na malé vápno, kde Lafata ve skluzu netrefil míč ideálně.

60.

Po centru Krejčího hlavičkoval Brabec z ostrého úhlu do boční sítě.

61.

GÓÓÓL !!! Sparta vede 2:0! Spolupráce afrických fotbalistů. Costa po zemi odcentroval na KONATÉHO, který se ve vápně báječně zorientoval a z otočky střílel přesně k tyči.

Synot liga: Sparta - Liberec (Konaté)
Synot liga: Sparta - Liberec (Konaté) | Foto: CPA Eduard Erben
63.

Dočkal se za vápnem hezky uvolnil a přízemní střelou protáhl Perniše.

65.

Matějovský se těžce zvedá z trávníku, Soumah ho přejel přes kotníky.

68.

Sparta si hraje s bezmocným soupeřem bago. Hosté jasně cítí technickou a kombinační převahu, jsou lepší a sebevědomější.

69.

Bičík byl u míče dřív, než Soumah. Ani z této ojedinělé akce domácí nic nevytěžili.

71.

Konaté si zase hravě poradil s bekem na levé straně. Nakonec z toho byl roh, který Dočkal zahrál do boční sítě.

73.

A už to mohlo být o tři branky! Krejčí a Konaté vybojovali míč, druhý jmenovaný přihrál Dočkalovi, jehož ránu po zemi špičkami prstů vytěsnil Perniš.

76.

Další změna v dresu Belasých. Hudák nastupuje místo Grendela.

77.

Slovan měl konečně šanci! Kolčák výtečně připravil střeleckou pozici pro Halenára, jehož střela placírkou letěla půl metru nad břevno.

78.

Chovanec střídá potřetí a naposledy. Do hry posílá českého útočníka Pavla Fořta. Ze hřiště jde Halenár.

80.

Vácha fantasticky vybojoval míč, jeho práci ale zhatil Costa, který při centru trefil prvního bránícího hráče.

80.

První střídání v dresu Sparty. Matějovský dolů, Vacek na plac.

81.

GÓÓÓL !!! Je definitivně rozhodnuto, Sparta střílí třetí branku! Vše podstatné udělal Konaté, který po pravé straně prolétl do vápna a naservíroval na malé vápno jasný gól pro Ladislava KREJČÍHO.

EL, Sparta - Young Boys Bern: Ladislav Krejčí - Milan Gajič
EL, Sparta - Young Boys Bern: Ladislav Krejčí - Milan Gajič | Foto: CPA Eduard Erben
85.

Slovan mohl alespoň snížit! Po špatné rozehrávce Bičíka měl velkou šanci nový muž Fořt, míč ale poslal vysoko nad branku.

86.

Krejčí předvedl na své levé straně parádní přešlapovačku. Co na tom, že z ní nepramenilo žádné nebezpečí. Koukalo se na to hezky.

87.

Druhé střídání Sparty. Dolů jde kapitán Lafata, na hřiště nastupuje Přikryl. Kapitánskou pásku převzal Vácha.

89.

Po rohu hlavičkoval Kadeřábek o pár metrů mimo.

90.

Perniš vyboxoval překvapivou ránu Konatého prakticky z nulového úhlu.

90+1.

Sparťané vstřelili krásný gól po kombinaci do prázdné branky, jenže neplatí. Sudí viděl Costův ofsajd.

90+2.

Místo Dočkala si poslední dvě minuty odehraje Mareček.

Utkání skončilo.

Zvláštní utkání máme za sebou. Spartu nerozhodilo ani půlhodinové řádění fanoušků a ve druhém poločase Slovan jasně přehrála. Branky stříleli Lafata, Konaté a Krejčí.

Děkuji za pozornost a přeji pěkný zbytek večera.