Zahraniční sudí? Dobré řešení, Němce Starka nikdo neovlivní

Miroslav Harnoch Aleš Vávra Miroslav Harnoch, Aleš Vávra, Vít Chalupa
28. 3. 2013 5:00
Zápas roku, jak je často nazýváno utkání fotbalové Sparty s Plzní bude pískat německý sudí Wolfgang Stark. Expertům se tahle volba líbí.
"Kartu?" V sobotu bude muset Pavel Horváth mluvit na sudího německy
"Kartu?" V sobotu bude muset Pavel Horváth mluvit na sudího německy | Foto: CPA - Eduard Erben

Praha - Bude to zápas jara, atraktivnější souboj ve fotbalové Gambrinus lize nenajdete.

Sobotní utkání Sparty s Plzní na Letné může hodně napovědět v boji o titul, a tak se vedení Fotbalové asociace ČR rozhodlo předejít jakýmkoli podezřením a nominovalo k zápasu německou trojici sudích v čele s Wolfgangem Starkem.

Fotbalovým expertům, které oslovila redakce Aktuálně.cz se tento krok zamlouvá.

"Musím říct, že jsem překvapený, že se k tomu svaz odhodlal, a zřejmě souhlasily i oba kluby. Jen by mě zajímalo, komu budou nadávat, pokud Stark nějakou tu chybu udělá," vtipkuje stříbrný reprezentant z ME 1996 a někdejší hráč Sparty Martin Frýdek.

Naráží tak na podzimní střetnutí těchto týmů, které rozhodl nafilmovaný pád plzeňského Davida Limberského, po němž odpískal rozhodčí Radek Matějek pokutový kop. Ten proměnil Pavel Horváth a rozhodl o výhře 1:0.

Poté se rozjela kauza, které média přezdívají "Křetínského taška".

Německý svaz rád vyhověl

"Schytala by to paní (Dagmar, předsedkyně komise rozhodčích FAČR) Damková, protože jsme národ, který to bude neustále řešit a nadávat," má jasno olympijský vítěz z roku 1980 Ladislav Vízek. "Ale chtěli to, mají to mít," dodává.

Pro Wolfganga Starka nejsou nasazení k ligovým zápasům v cizině nic neobvyklého. V roce 2008 pískal na Ukrajině duel top týmů Šachtar Doněck - Dynamo Kyjev, v roce 2009 vedl zápas v Lybii a již třikrát (2009, 2010 a 2012) v Kataru.

Běžně to funguje tak, že pokud zahraniční svaz požádá DFB (německý fotbalový svaz), oni většinou vyhoví a určí, který rozhodčí zápas povede.

K nasazení Starka na sobotní zápas se vyjádřil i Herbert Fandel, předseda komise rozhodčích německého fotbalového svazu DFB.

"Šefka rozhodčích českého svazu se u nás poptávala, jestli by Wolfgang Stark mohl řídit tento zvláštní a třaskavý duel o titul. Samozřejmě jsme tomuto přání, které ukazuje, jak vysokého ocenění se německým rozhodčím v zahraničí dostává, rádi vyhověli."

Sionko: Sudí to u nás nemají jednoduché

Za dobré rozhodnutí nasadit zahraničního fotbalového soudce do tak důležitého zápasu považuje i někdejší fotbalový reprezentant a současný trenér Ústí nad Labem Přemysl Bičovský.

"Pro tak klíčový zápas je to jedině dobře. Utne to veškerá podezření, že utkání někdo ovlivnil."

Bývalý záložník Sparty Libor Sionko se s českými rozhodčími potkával ještě v loňské sezoně, a tak jejich práci může adekvátně zhodnotit.

"Nemají to v české lize jednoduché, je na ně obrovský tlak od fanoušků, hráčů i funkcionářů. Zahraniční sudí to bude mít mnohem snadnější," tvrdí Sionko.

O důležitosti sobotního duelu nemůže být pochyb, vždyť hraje první s druhým. Sparta má na Západočechy tříbodovou ztrátu a do konce sezony chybí deset kol.

Vízek: Sparta s Kweukem vyhraje

"O titulu se ale nerozhodne, je pravda, že pokud vyhraje Plzeň, bude to mít už Sparta složité, ale úplně hotovo nebude," myslí si Sionko. Podobně přemýšlí i další sparťan Frýdek.

"Ten tříbodový systém je ošemetný, dvakrát prohrajete a jste úplně někde jinde. Ale Sparta vyhrát potřebuje, ta teď bude bojovat o šest bodů," říká.

"Bude plný dům, sám jsem měl problém sehnat lístky. Ta atmosféra hráče vybičuje, takže doufám ve fotbal nahoru a dolů," pokračuje Frýdek.

"Těším se na to, bude to zápas roku. Ale favorit se mi hledá těžko. Pokud Sparta postaví Kweukeho, bude to mít Plzeň těžké a domácí by mohli vyhrát," spekuluje Vízek. "Na titul ale věřím Plzni," dodává.

Bičovský: Bude to svázané taktikou

To trenér Bičovský si myslí, že o žádnou extra podívanou nepůjde.

"Jde o hodně, obě mužstva jsou zkušená, řekl bych, že to bude hodně svázané taktikou a žádné útočné orgie neuvidíme. Plzni by navíc mohla stačit i remíza. Z pohárů vypadla, takže se může soustředit na ligu a náskok si pohlídat.

Už na úterní tiskové konferenci plzeňský kapitán Pavel Horváth přiznal, že i pro něj půjde o normální zápas, který bude důležitý, ale ne rozhodující. A už vůbec je jedno, kdo ho bude pískat.

"Škoda, že rozhodčí nebude Japonec, s tím bych si pokecal, takhle je mi to jedno," zavtipkoval.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy