Žádný strom neroste do nebe, ani Vrba ne. Euro bude, třikrát hurá, ale hra vázne

Hořké fotbalové loučení před natřískanou Letnou
Reprezentanti utrpěli druhou porážku ve skupině a v tabulce ztrácejí bod na vedoucí Island.
I tak mohli hráči včetně Pavla Kadeřábka po utkání děkovat zaplněným tribunám na Letné, protože společně mohli oslavit už jistý postup na Euro.
VIP tribuna na sparťanském stadionu byla na loučení s kvalifikací plná.
Nechyběli Miroslav Pelta, mistryně školství Kateřina Valachová,...
Foto: Milan Kammermayer
Luděk Mádl Luděk Mádl
12. 10. 2015 6:04
Porážka 0:2 od Turecka už českým fotbalistům jejich už dříve vybojovaný postup z kvalifikace na turnaj Euro 2016 nijak nezkomplikovala. Nicméně herní projev týmu Pavla Vrby byl opět matný, v tom zápasy roku 2015 zaostávají za loňskými. Na přehlídce evropského fotbalu za rok ve Francii by takový výkon patrně konkurenceschopný nebyl.

Glosář - Postup na Euro 2016 se českým fotbalistům vydařil, všechna čest a sláva. Oslavy postupu už se bohužel příliš nevydařily.

Hráči obcházejí kolem ochozů, ale na nich už moc lidí nezbylo. Při domácí porážce 0:2 od Turecka se většina příznivců sebrala a odešla raději už se závěrečným hvizdem, nebo dokonce před ním.

Takže společnou radost z postupu mezi 24 nejlepších týmů kontinentu si hráči na Letné se svými příznivci v sobotním pozdním večeru příliš neužili. Při vší úctě, mohli si za to sami. Nejenže prohráli, to se může stát. Ale bohužel to spojili s výkonem, který diváky zkřehlé na tribunách u srdce zrovna dvakrát nezahřál. Přesněji řečeno, vůbec ne.

Ještě jednou zdůrazněme a přidejme k tomu třeba tři vykřičníky, aby zas někdo neřekl, že to přehlédl nebo že to nezaznělo:

Postup na Euro 2016 je obrovský a nezpochybnitelný úspěch!!!

A je skvělé, že se ho podařilo vybojovat dokonce už v září, tedy v předstihu. Protože kdyby se snad s potvrzením úspěchu mělo čekat na říjnový dvojzápas s Tureckem a v Nizozemsku, kdo ví, jak by to ještě dopadlo...

Jen si to vezměte... Například kdyby lotyšský útočník Šabala před měsícem v poslední minutě utkání v Turecku nevyrovnal, měli by Terimovi hoši v tabulce o dva body víc a právě teď, před poslední rundou, mohli mít české hráče ještě na dvoubodový dostřel. Takže nebýt Šabalovy trefy, o přímý postup by se hrálo až do posledního kola. Uf, ještěže má předseda Pelta jablonecké agenty nasazené na všech frontách.

Vím, na "kdyby" se ve fotbale nehraje. Počítají se góly a body a těch v dlouhodobé kvalifikaci posbírali Češi dost na to, aby na Euro do Francie určitě jeli. Ještě jednou všechna čest.

Vrba slíbil postup, ale i atraktivní fotbal

Nicméně když Pavel Vrba mužstvo přebíral, kromě postupu na Euro si vytkl ještě jeden cíl. Předvádět s týmem atraktivní moderní útočný fotbal. A tahle část slibu se mu letos nějak zasekla. V domácím střetnutí proti Turecku to bylo vidět obzvlášť.

Za celý mač dvě střely na soupeřovu bránu, prakticky žádná vyložená šance, všechno k uzoufání pomalé a bez nápadu. Nuzná realita.

Turci potřebovali k baráži uhrát z posledních dvou utkání ve skupině, tedy v Česku a doma proti Islandu, čtyři body. Bylo očividné, že do Prahy si přijeli pro bod, nikam se nehnali, sázeli na zahuštění středu hřiště. A Češi prakticky nevěděli, co s tím.

Ano, český celek se ocitl ve zvláštní roli. Zápas, ve kterém už jednoho potřeba získávat body netlačí a druhého ano, má v sobě zvláštní, polovičatý náboj. A nějaké koeficientové počty s losovacími koši na tom nic nemění.

Při hledání základní sestavy musel Pavel Vrba přihlížet k řadě faktorů. Několik hráčů mu scházelo kvůli zraněním. Především Rosický se Sivokem, ale i dlouhodobý marod Pilař, po zdravotním výpadku se teprve rozjíždějící Kolář a z dalších jmen třeba Vácha, Holek, Vaněk či Řezník, ať už to vezmeme komplet.

Navíc z trenérem nespecifikovaných důvodů chyběl i Limberský. Patrně z disciplinárních důvodů a dost možná tak trochu proti trenérově vůli.

Každopádně ve vyjmenovaných absencích spočívalo samozřejmě jisté omezení výběru.

Co dál? Trenér avizoval, že chce poslední dva duely kvalifikace použít tak trochu už i jako přípravu na Euro a vyzkoušet si další možnosti a tváře.

Ostatně jistá rotace byla vhodná i ve vztahu k mnoha náhradníkům, co kvalifikaci poctivě objezdili a dosud si skoro nebo vůbec nekopli, přestože mnozí k sestavě výkonnostně zase až tak daleko nemají. Nebo jsme si to dosud mysleli.

Nebýt penalty, hráli by asi 0:0. Ale...

Na druhou stranu zase Vrba nemohl nastoupit s úplným "béčkem". Jednak proto, že i když o body Čechům tolik nešlo, o riziko nepříznivého výsledku také nestáli. A jednak z diplomatických důvodů, protože Nizozemcům by se asi česká sestava úplně postavená na náhradnících nejspíš špatně vysvětlovala. (Zvlášť když návštěva Amsterdamu přišla na řadu vzápětí.)

Takže Vrba přistoupil k věci logicky: pár novinek (Vaclík, Novák, Šural) uvedl v život v Praze, další (asi Gebre Selassie či Necid) si zřejmě nechal do Amsterdamu.

Ano, novic Filip Novák se namotal k penaltě, odpískané nespravedlivě, i k druhému gólu, kdy mu hráč zaběhl za záda, což by se asi stávat nemuselo. Přesto si myslím, že jinak nezahrál úplně špatně a že když se po něm trenér Vrba po utkání na tiskovce trochu povozil, nejspíš už si tím zase připravoval půdu pro urychlený návrat svého oblíbence Limberského.

OK, kdyby hrál Limberský, nebo možná lépe řečeno, kdyby nebyla odpískaná ta chybná penalta, zápas by dost možná neskončil porážkou, ale remízou 0:0. Co do výsledku by to vypadalo líp, ale na tom, že se na zápas nedalo moc dívat, by to asi příliš neměnilo.

Leda tehdy, pokud by byl Limberský užitečný při zakládání útoků. To byla totiž zejména v první půli opět slabina, od které se všechno další odvíjelo.

Však jste to viděli. Nekonečná nervózní rozehrávka mezi stopery, pak do půloblouku na krajního obránce... A zase zpátky... A takhle ještě třikrát... Pak pokus o přihrávku někam do houštiny těl... A ztráta míče.

Tohle zoufalství předváděl český tým za Michala Bílka, ale i zkraje působení Pavla Vrby, konkrétně v první půli přípravy proti Norsku (2:2 v Edenu, v březnu 2014).

Pokud se tápající tým utápí v nekonečné bezradné rozehrávce  na vlastní polovině, logicky tím soupeře nijak neohrožuje a ztrácí čas. Nemáte-li v rejstříku ani založení útoku, těžko rozvinete něco dalšího, přechodovou fázi, natož předfinální a finální. Přestože se po změně stran Češi trochu zlepšili, k těm posledním dvěma jmenovaným fázím útočné hry se prakticky nedostali. A to je, ať se na mě nikdo nezlobí, prostě hrůza.

Vozemboucha "zařídil" Dočkal

Zpátky k té základní rozehrávce, problém s ní musel přiznat i Pavel Vrba. "Správně jsme měli druhým třetím balonem hledat hráče ve vyšším postavení. Jenže podpora ofenzivy byla hrozně pomalá, spousta nahrávek tam bylo zbytečných, do šířky. Další problém vytvářela skutečnost, že jsme v těch situacích vytvářeli, jak se říká, nedostatečně velké hřiště, jinými slovy při té rozehrávce se naši hráči tlačili hodně k sobě." V přehuštěném středu pole tak byli neustále pod tlakem a balony často ztráceli.

Je skoro zarážející, že se po takřka dvou letech společné práce znovu objeví problém se základní činností, jednoduchým založením útoku. Ano, řada hráčů je v týmu nových, mnozí teď naskočili poprvé. Nicméně i tohle tápání stálo mužstvo prakticky celý první poločas.

A když se po pauze Češi trochu rozehráli, přišel nešťastný moment, kdy angličtí sudí nařídili proti Vaclíkově bráně penaltu. Ano, televizní záznam prokázal, že Turek ztvárnil podobně jako komik Oldřich Kaiser v legendární scénce "vozemboucha". A kdyby českým barvám šlo v utkání hodně o výsledek, určitě by na arbitry celý národ oprávněně metal hromy a blesky.

Takhle, když jsme byli výsledkově trochu v klidu, jsme si snad mohli lépe všimnout i toho, jak se celá záležitost narodila. Zhruba 90procentní podíl na celé nebezpečné situaci měl totiž Dočkal, který se na druhé straně pokutového území doslova ukopl, a Turci tak bohužel mohli v útočné akci pokračovat.

Když už jsme u Dočkala... Ani jemu, ani Krejčímu na druhém křídle zápas příliš nevyšel. A když si k tomu přidáme, že třeba Darida jako zkušený hráč z bundesligy ve středu pole dlouhodobě vůbec neaspiruje na nějakou dirigentskou taktovku, neřkuli na roli lídra, máme tu další důležité střípky celého toho sobotního problému.

V diskusích po zápase to od fanoušků hodně schytával David Lafata. Jenže pokud hrotový útočník jeho typu nedostane za celičký zápas jediný pořádný balon, tak je prostě na hřišti zbytečný. A když pak k němu přišel na hrot Škoda, byli tam zbyteční dva.

Zatímco Kazachstán se podařilo ve druhé půli v Plzni zatlačit a vybojovat vítězství silou a ze vzduchu, proti Turkům nefungovalo ani tohle.

Nešlo to prostě nikudy

Nešlo to ani středem, ani po křídlech, ani kombinačně po zemi, ani vzduchem. Pánové, nezlobte se ne mě, ale s takovým představením na to Euro opravdu skoro ani nemusíte jezdit.

Pavel Vrba po utkání celkem logicky vzýval chybějící hráče. Ano, se Sivokem, Rosickým, Limberským či Pilařem (ano s tím, co i když byl zdráv a ve formě, dával před ním Vrba přednost Krejčímu) by výkon a zápas asi vypadal jinak.

Jenže kde je jistota, že všichni jmenovaní budou v létě ve Francii "ready" a hlavně fit? I hráči druhého sledu by každopádně měli být schopni odehrát mezistátní zápas líp. Utkání s Turky budiž jim tedy důležitou zkušeností, která naštěstí nic nestála.

Věřme, že v úterý v Nizozemsku to bude lepší.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

Čtete rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Podpořte nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Hlas nám můžete dát zde. Děkujeme!

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Stuttgart se dočkal po pěti zápasech vítězství

Fotbalisté Stuttgartu se v německé lize dočkali po takřka dvou měsících vítězství. V předehrávce 13. kola porazili na domácím hřišti Mohuč 2:1 a výhry se dočkali po pěti zápasech. V tabulce se před víkendovým programem posunuli na 13. místo, Mohuč je devátá.

Stuttgart naposledy vyhrál na začátku října nad Hoffenheimem, pak už dokázal jen dvakrát bodovat po remízách. Poslední tři zápasy ale prohrál. Naději dnes domácím vykřesal Hiroki Ito, který v 21. kole otevřel skóre. Mohuč ještě před poločasem vyrovnala, Borna Sosa ale šest minut po přestávce opět poslal Stuttgart do vedení a náskok už tým udržel.

Německá fotbalová liga - 13. kolo:

Stuttgart - Mohuč 2:1 (21. Ito, 51. Sosa - 39. Hack).

Tabulka:

1. Bayern Mnichov 12 9 1 2 41:13 28
2. Dortmund 12 9 0 3 30:18 27
3. Freiburg 12 6 4 2 18:11 22
4. Leverkusen 12 6 3 3 25:17 21
5. Union Berlín 12 5 5 2 19:17 20
6. Wolfsburg 12 6 2 4 14:14 20
7. Lipsko 12 5 3 4 23:13 18
8. Mohuč 13 5 3 5 17:14 18
Mönchengladbach 12 5 3 4 17:14 18
10. Hoffenheim 12 5 2 5 21:17 17
11. Eintracht Frankfurt 12 3 6 3 14:16 15
12. Kolín nad Rýnem 12 3 6 3 18:21 15
13. Stuttgart 13 3 4 6 18:23 13
14. Bochum 12 4 1 7 10:19 13
15. Hertha Berlín 12 4 1 7 12:26 13
16. Augsburg 12 3 3 6 11:21 12
17. Bielefeld 12 1 6 5 9:18 9
18. Fürth 12 0 1 11 8:33 1
před 5 hodinami

Muž v Tunisku zaútočil sekyrou na policisty střežící ministerstvo vnitra

Třicetiletý muž s nožem a sekerou v pátek napadl policisty, kteří střežili budovu ministerstva vnitra v Tunisu. Strážci se ho nejprve pokusili jen zastavit a zabránit mu v průniku k vládní budově, nakonec proti němu použili gumové projektily. Zraněného útočníka převezli do nemocnice, informovala agentura AFP.

"V jedné ruce měl nůž, ve druhé sekeru, běžel ke vchodu do ministerstva a křičel Alláhu akbar (arabsky Bůh je veliký)," uvedl jeden ze zasahujících policistů. "Extremista se pokoušel zaútočit na policisty," dodal.

Po incidentu ministerstvo posílilo ostrahu budovy. Po revoluci v roce 2011 a několika pokusech demonstrantů o průnik do vládních budov je ministerstvo vnitra obehnané zátarasy.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Pařížský arcibiskup čelí podezření, že měl vztah se ženou, papeži nabídl rezignaci

Pařížský arcibiskup Michel Aupetit nabídl papeži demisi kvůli zprávám z médií, podle kterých měl intimní vztah s ženou. Aupetit přiznává, že si byli blízcí, o sexuální poměr ani milostný vztah ale podle něj nešlo. Arcibiskup do Vatikánu tento týden poslal dopis a papež František může jako jediný rozhodnout, zda demisi přijme. Informuje o tom dnes agentura AFP.

Nabídka rezignace "není přiznáním viny, ale gestem pokory," uvedla diecéze. Aupetit listu Le Point řekl, že kvůli možnému výkladu jeho vztahu s touto ženou se rozhodl ji už nadále nevídat a "informoval ji o tom".

"Nenabídl jsem demisi kvůli tomu, co jsem měl údajně kdysi učinit - to už bych odstoupil dávno -, ale abych zabránil rozdělení (církve), abych se já sám nestal důvodem rozkolu," řekl Aupetit katolickému listu La Croix.

Sedmdesátiletý arcibiskup, původním povoláním lékař, stojí v čele největší francouzské arcidiecéze od roku 2017. Poměr s ženou měl podle médií v roce 2012. Papež může demisi přijmout, nebo také odmítnout, jak to už v minulosti několikrát učinil. Rozhodnutí lze čekat v řádu týdnů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy