Vydra a spol. na malé Euro? Pelta chce ten nejsilnější tým

Luděk Mádl Luděk Mádl
17. 9. 2014 5:00
Na mistrovství Evropy hráčů do 21 let by mohlo za pořádající Česko naskočit pět hráčů, co už oblékli dres A-týmu
Matěj Vydra patří mezi hráče, kteří by podle data narození mohli hrát na malém Euru v roce 2015
Matěj Vydra patří mezi hráče, kteří by podle data narození mohli hrát na malém Euru v roce 2015 | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Ono se řekne: Je to ještě daleko. Ale nad složením českého týmu pro příští mistrovství Evropy hráčů do 21 let generálové tuzemského fotbalu intenzivně přemýšlejí už dnes.

Důvod je jasný: Turnaj v roce 2015 uspořádá Česká republika, hrát se bude v Praze na Letné a v Edenu, druhá skupina pak na Moravě, konkrétně v Olomouci a Uherském Hradišti.

"Hrajeme doma, ta akce je pro nás ohromně důležitá. A já budu chtít, aby na ní startoval co nejsilnější český tým," říká Miroslav Pelta, předseda Fotbalové asociace ČR.

Jde o to, že pětice fotbalistů, která by se z hlediska data narození dala do českého výběru podle reglementu zařadit, už nastoupila i za reprezentační A-tým. A v takovém případě se vždy řeší, zda by se takoví hráči měli vracet jakoby o kategorii zpět.

O kom se vlastně bavíme? Ročník 1992 dodal oběma národním týmům Matěje Vydru (Watford), Ladislava Krejčího (Sparta), Václava Kadlece (Frankfurt) a Pavla Kadeřábka (Sparta), ročník 1993 pak Tomáše Kalase (Köln). Že jim v době konání turnaje bude třeba už 23 let? Nenechte se zmýlit, UEFA své kategorie pojmenovává podle věku hráčů na začátku příslušného kvalifikačního cyklu, ne podle finálového turnaje.

Každopádně platí, že vyjmenovaní hráči se zkušenostmi z A-týmu se k možnosti naskočit napřesrok v dresu "lvíčat" nestaví nijak negativně.

"Je to speciální situace, hrajeme doma, nominace je samozřejmě záležitostí, ve které budou mít hlavní slovo Jakub Dovalil a Pavel Vrba, ale z hlediska nás jako pořadatelů turnaje by samozřejmě bylo nejlepší, kdyby nastoupil český výběr, který by měl co největší šanci na úspěch," říká Petr Fousek, šéf organizačního výboru turnaje.

Z Islandu rovnou na šampionát?

Kadeřábek s Kalasem se objevili v dresu "lvíčat" i v letošním roce, Krejčí a Kadlec naposledy loni. Úplně cizorodou roli by tedy v týmu, který se na šampionát připravuje sérií přípravných utkání, hrát nemuseli.

Jistá potíž je tu spíš v termínech. Vrbův A-tým totiž hraje kvalifikaci pro Euro 12. června na Islandu. A "lvíčata" vstoupí do malého Eura 17. června. Turnaj pak pokračuje dva týdny a vyvrcholí finálovým zápasem 30. června v Edenu.

Zvládnout se to i s přesunem dá, ale varianta, že by se snad i větší počet hráčů zařadil do kempu "lvíčat" až na poslední chvíli, v sobě jistě nese prvky jisté divočiny.

Pak je tu ještě jedna bizarní komplikace. O start na minulém ME "21" v Izraeli totiž přišli Češi v baráži hrané proti Rusku v říjnu 2012. V odvetě v Jekatěrinburgu přišli o zbytky nadějí a navíc se v tom utkání nechali vyloučit Kadlec s Kalasem.

Od UEFA dostali distanc na jeden zápas. Ale protože věkově zůstali v kategorii do 21 let, nemohli si ten trest odstát mezi dospělými. A zároveň si ho dosud nemohli odmazat ani v dresu jedenadvacítky, protože ta jako pořadatel malého Eura nehrála kvalifikaci a tudíž ani žádný soutěžní zápas.

Co to znamená? Pokud se Václav Kadlec a Tomáš Kalas ocitnou v nominaci na malé Euro 2015, nebudou smět nastoupit v prvním utkání na turnaji. Ten z nich, který by případně v nominaci na turnaj scházel, by si pak trest musel odstát až na startu kvalifikace A-týmu pro MS 2018, tedy někdy na podzim roku 2016.

"Zní to opravdu bizarně, že by na trest za své vyloučení čekali čtyři roky, ale je to prostě tak," potvrzuje Jaroslav Kolář, mluvčí českého týmu do 21 let.

OH v Riu jen pro ročník 1993 a mladší

Šampionát, který napřesrok uspořádá Česko, bude plnit ještě jednu důležitou roli. Poslouží jako evropská kvalifikace pro olympijský turnaj, jež se bude hrát v roce 2016 v Rio de Janeiru a okolí. Pod pět kruhů by se český fotbal mohl vrátit po 16 letech, naposled startoval Brücknerův tým na OH 2000 v Austrálii.

Platí, že na OH postoupí z ME "21" čtyři nejlepší týmy. Specifická je situace Anglie. Olympijské hnutí totiž uznává jen Velkou Británii a projekt z londýnských olympijských her 2012, kdy se zcela výjimečně dal dohromady tým tvořený Angličany a Velšany, už se opakovat nebude.

Čili pokud by na malém Euru 2015 figurovala mezi semifinalisty i Anglie, na účast na OH by neaspirovala. A na turnaji, který uspořádá Česko, by přibylo ještě jedno  utkání. "Hrálo by se o páté místo, které by v takové situaci ještě také zaručilo postup na olympijské hry," vysvětluje Fousek.

Případná česká účast na olympiádě by ale s sebou nesla další dvě konsekvence. "Zatímco na turnaji, který za rok pořádáme, mohou startovat i hráči ročníku narození 1992, olympiáda už se týká jen ročníku 1993 nebo mladších. A každý tým může být navíc doplněn třemi staršími hráči," upozorňuje Kolář.

Olympijské hry v Riu se budou konat v termínu 5.-21. srpna 2016. A to je termín, který není úplně kompatibilní s fotbalovým kalendářem, zasahuje totiž  do předkol Ligy mistrů a Evropské ligy.

Nominaci na OH 2000 tahle termínová kolize negativně zasáhla, Sparta a Slavia si tehdy prosadily pravidlo, že z jednoho klubu pojedou na olympiádu nejvýše dva hráči.

Český fotbal by si tyhle starosti po mnoha letech jistě rád znovu připomněl.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Klaebo nebude kvůli koronavirové situaci do konce roku závodit

Aktuální lídr Světového poháru běžců na lyžích Johannes Klaebo odřekl kvůli obavám z koronaviru účast na dalších dílech seriálu v Davosu a Drážďanech. Čtyřiadvacetiletý norský reprezentant nebude podle informací rádia NRK závodit až do konce roku, protože nepovažuje za rozumné v současné situaci tolik cestovat.

Stejný postoj zaujal i jeho reprezentační kolega Emil Iversen. Šéftrenér Espen Bjervig nevyloučil, že minimálně závody v Davosu vynechá celý norský tým.

"Jsem toho názoru, že lyžování a závodění jsou ve srovnání se současnou pandemií vcelku nedůležité," řekl trojnásobný olympijský vítěz Klaebo, který při úvodní zastávce SP ve finské Ruce vyhrál dva ze tří závodů a ujal se vedení v průběžném pořadí seriálu. "V této době považuju mezinárodní cestování za chybu. Přináší to kontakt příliš velkého počtu lidí. Vyžaduje to použití letadel, autobusů, letišť a mnoho dalšího. Nebudu se tomu vystavovat," řekl Klaebo.

Nejdříve se do programu Světového poháru zapojí 1. ledna, kdy odstartuje Tour de Ski. Iversen, jenž se vedle nákazy obává i nucené preventivní karantény kvůli případnému výskytu koronaviru v týmu, hodlá vynechat i prestižní miniseriál.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy