Vrba se pro reprezentaci rozhodl správně, míní experti

ČTK Sport ČTK, Sport
18. 11. 2013 20:57
Úspěšný trenér je podle fotbalových odborníků správnou volbou a věří, že na lavičce národního celku bude úspěšný.
Pavel Vrba.
Pavel Vrba. | Foto: CPA

Praha - Fotbaloví experti se shodují, že Pavel Vrba udělal správně, když se rozhodl po pěti letech opustit Plzeň a přijmout nabídku šéfa asociace Miroslava Pelty stát se novým koučem české reprezentace. Úspěšný trenér je podle nich správnou volbou a věří, že na lavičce národního celku bude úspěšný.

"Fotbalový národ je spokojený. Je to velké vítězství Míry Pelty na diplomatickém poli. Jde o logický krok. V Plzni se na to dívají asi jinak a nejsou z toho nadšení, ale je třeba to brát tak, že trenér Vrba udělal pro Plzeň už hodně práce. Myslím, že se rozhodl správně," řekl ostřílený trenér František Cipro, který v roce 1996 dovedl Slavii k mistrovskému titulu a k postupu do semifinále Poháru UEFA.

Uličný: Nejsme v Anglii, změna bude dobrá

Také další zkušený trenér Petr Uličný považuje Vrbovo rozhodnutí za správné. "Docela jsem byl překvapený, že se to rozhodnutí pořád tak oddalovalo. Souhlasím s tím rozhodnutím, osobně bych mu ho i doporučoval," podotkl Uličný, podle něhož přišla pro Vrbu správná doba pro změnu.

"Měl v Plzni obrovské úspěchy a výsledky. Vydržet pět let u jednoho týmu v Čechách je něco neuvěřitelného, normálně je životnost trenéra tak rok a půl, dva roky. Přišla doba, kdy on si musí uvědomit, že ta změna pro něj bude dobrá. Nejsme v Anglii. Pět let je úžasný výsledek a myslím, že v pravou chvíli odchází k reprezentaci," podotkl Uličný.

Uhrina překvapilo Vrbovo načasování

Bývalého reprezentačního trenéra Dušana Uhrina staršího, který dovedl národní tým v roce 1996 ke stříbru na mistrovství Evropy v Anglii, překvapilo načasování Vrbova rozhodnutí.

"Myslel jsem, že dokončí tento ročník, nebo případně bude na jaře trénovat paralelně. Ale rozhodl se k tomuto kroku. Pro reprezentaci je to dobře, horší je to pro Plzeň, protože není skončený ročník," uvedl Uhrin, který vedl také například Spartu.

Experti se Vrbovi nediví, že nabídku trénovat reprezentaci přijal. "Já jednou od pana Chvalovského také dostal nabídku vést reprezentaci a pak jsem hodně dlouho litoval, že jsem to nevzal," připustil Cipro. "Podle mě je práce u reprezentace trochu lehčí než v klubu, klíčové pro něj bude si vybrat správné lidi a hráče," mínil Cipro.

Vrbovi pomůže, že ho bere veřejnost

Podle Uhrina Vrbovi u reprezentace pomůže, že měl velké úspěchy s Plzní. "Já když jsem šel k reprezentaci, také jsem měl velké úspěchy se Spartou. Ten přechod mu to prostě podle mého trochu ulehčí," mínil Uhrin.

Uličný rovněž věří, že reprezentace bude pod Vrbou úspěšná. "Moc bych mu to přál. Je to pragmatický a velmi pracovitý trenér, má velké výsledky v klubu a věřím, že to přenese do reprezentace. Je to výborná volba, kandidát číslo jedna," uvedl Uličný.

S Uhrinem se shodli, že Vrbovi pomůže také to, že je oblíbený mezi fotbalovou veřejností. "Máme dostatek kvalitních hráčů a je to prostě o tom vytvořit dobrou atmosféru okolo týmu. To je to nejdůležitější. Myslím, že by mu mohlo pomoci, že je veřejností vnímaný pozitivně," dodal Uhrin.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Patnáctiletá Bartůňková si turnaj v Istanbulu nezahraje

Nikola Bartůňková skončila při své premiéře v kvalifikaci turnaje WTA před branami hlavní soutěže. Na antuce v Istanbulu patnáctiletá Češka v kvalifikačním finále podlehla po dlouhém boji 4:6, 7:5, 3:6 Rusce Anastasii Gasanovové, 181. hráčce žebříčku a přemožitelce Karolíny Plíškové z lednového turnaje v Abú Zabí.

Zdroj: Sport
Další zprávy