Vrba: Je to úžasný výsledek, ale musel jsem zvednout hlas

Sport ČTK Sport, ČTK
11. 10. 2014 1:38
Čeští fotbalisté porazili v kvalifikaci o ME 2016 Turecko 2:1.
Trenér Pavel Vrba měl v Tureckou s formováním svých šiků opravdu hodně práce, domácí jim dávali zabrat
Trenér Pavel Vrba měl v Tureckou s formováním svých šiků opravdu hodně práce, domácí jim dávali zabrat | Foto: Reuters

Praha - Více než devadesát perných minut bylo trenéru Pavlu Vrbovi pořádně horko. Nejprve se musel společně se svým týmem vypořádat s dusnou atmosférou istanbulského publika a poté i s ofenzivními nájezdy tureckých hráčů.

Proto si předtím, než se po závěrečném hvizdu přidal k oslavnému křepčení nad vítězstvím 2:1, povolil kravatu a zhluboka si oddechl.

"Nebudu tvrdit, že vyhrálo lepší mužstvo, ale bojovali jsme o výhru a jsem rád, že se to povedlo," realisticky zhodnotil Vrba těžké utkání, v němž navíc jeho svěřenci museli otáčet nepříznivý stav.

Po úvodní zářijové výhře nad Nizozemskem mají Češi ve skupině A plný počet bodů, což Vrba před startem kvalifikace vůbec nečekal.

"Upřímně se přiznám, že jsem nevěřil, že budeme mít po dvou zápasech šest bodů. Kdyby mi to po losu někdo řekl, tak bych si myslel, že se zbláznil," řekl příjemně zaskočený Vrba.

V prvním poločase to hořelo

Páteční výhra se vůbec nerodila lehce a kouč připustil, že s první půlí vůbec nebyl spokojený. "Měli jsme štěstí, že Turci z těch situací hlavně na jejich pravé straně nevytěžili víc. Po prvním poločase jsem poprvé za mého působení u národního mužstva trochu zvedl hlas. Jsem rád, že v druhé poločase ta naše organizace byla mnohem lepší. To už bylo to, co bychom asi chtěli venku hrát," prohlásil český trenér.

Za velmi důležité považoval, že jeho svěřenci dokázali rychle zareagovat za inkasovaný gól v osmé minutě a za chvíli srovnali. "V každém zápase je strašně důležité, když dokážete rychle reagovat na branku, kterou dá soupeř. To jsou momenty, které vám pomohou postavit se na nohy," konstatoval Vrba.

Stopeři z Turecka klíčovými hráči

Nakonec mohl být spokojený s tím, že postavil na stopera uzdraveného Tomáše Sivoka, který vstřelil možná klíčovou vyrovnávací branku. "Venca Procházka odehrál zápas proti Holandsku velmi dobře, ale já věřil tomu, že Tomáš má obrovské zkušenosti nejen z národního mužstva, ale i z pobytu tady v Turecku. To byl hlavní důvod, proč jsem se rozhodl pro dvojici Sivok - Kadlec. Je pravda, že v první půli mohli být jistější, ale v té druhé byli oba dva excelentní," řekl Vrba.

Češi po dvou zápasech figurují o skóre za vedoucím týmem tabulky Islandem, podle Vrby ale zdaleka ještě není o ničem rozhodnuto. "Pořád stejně favorizuji Holandsko a Turecko pořád patřím k týmům, které budou bojovat o druhé místo. Čeká nás ještě hodně zápasů a nesmíme nic podcenit," dodal.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 3 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy