Vrba: Penalta byla lajdácká. Nesouhlasím, brání se Limberský

Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
4. 3. 2013 9:00
Hodně dohadů vyvolala nejen na hřišti, ale i po zápase situace ze 78. minuty duelu 18. kola Gambrinus ligy mezi lídrem soutěže Viktorií Plzeň a ostravským Baníkem.
Pavel Vrba byl hodně rozezlený na Davida Limberského za to, jakým způsobem zahrál pokutový kop.
Pavel Vrba byl hodně rozezlený na Davida Limberského za to, jakým způsobem zahrál pokutový kop. | Foto: CPA - Eduard Erben

Plzeň - Hodně dohadů vyvolala nejen na hřišti, ale i po zápase situace ze 78. minuty duelu 18. kola Gambrinus ligy mezi lídrem soutěže Viktorií Plzeň a ostravským Baníkem.

Dvě minuty předtím totiž hlavní rozhodčí Karel Hrubeš odpískal za stavu 1:1 pokutový kop pro Plzeň poté, co nastřelil míč Droppovu ruku v pokutovém území.

To velmi vytočilo jak ostravské hráče, tak trenéra Baníku Martina Pulpita, který teatrálními gesty u lavičky dal najevo, co si o rozhodnutí sudích myslí. Po zápase si však uvědomoval, že nesmí výroky rozhodčích hodnotit.

"Pro český fotbal jsem asi moc upřímný, proto to nehodlám komentovat," řekl Pulpit mnohoznačně na tiskové konferenci po zápase.

Limberský: Už se k tomu hrnout nebudu

Penaltové exekuce se chopil zastupující plzeňský kapitán David Limberský, který poslal technický oblouček do břevna, a aniž by se poté míče dotkl někdo jiný, dorazil jej do odkryté brány.

Jenže to neměl dělat, provinil se totiž proti pravidlům, protože se dopustil tzv. dvojího hraní - po odrazu od konstrukce brány se hráč bezprostředně poté už dotknout míče nesmí. Po delším váhání si to uvědomili i rozhodčí, gól neuznali a zápas poté skončil 1:1.

"Tu situaci jsem nikdy nezažil, nebo možná jen někdy v žácích. Neměl jsem na to moc času si to uvědomit v té rychlosti a nechat to dorážet někoho jiného," uvedl Limberský po zápase.

"Viděl jsem prázdnou bránu a instinktivně to dorazil. Bohužel to ale byla moje chyba, teď už se aspoň nikdo z nás dvojitého hraní nedopustí," dodal.

Vrba: Zavání to podceněním a lajdáctvím

Plzeňského trenéra Pavla Vrbu ztráta dvou bodů po zápase hodně mrzela. A vinu na ní přičítal právě Limberskému.

"Po vyrovnání jsme měli dostatek šancí na to, abychom vyhráli, bohužel jsme je ale svou mnohdy až nedisciplinovaností neproměnili. Souhlasím s tím, že to provedení penalty bylo ledabylé," zlobil se plzeňský lodivod po zápase.

"Kdyby to byla rána do břevna, že se odrazí míč do poloviny hřiště, tak neřeknu ani slovo. Takhle to ale zavání podceněním a lajdáctvím," nebral si Vrba servítky.

S tím ale jeho svěřenec nesouhlasí.

"Trenér věděl, že když mě určí jako exekutora, že to tak zahraju. Chtěl jsem to dát doprostřed, ale bohužel to šlo výš. Už se asi k tomu příště nepohrnu," přiznal Limberský.

Pulpit: Baroš si za aktivitu gól zasloužil

V prvním poločase to však byl především Baník, kdo byl překvapivě nebezpečnější. Tři velké šance měl Milan Baroš, který hrál po svém návratu do Baníku poprvé v základní sestavě. Ani jednu však neproměnil, jednou totiž zachránila Plzeň tyč.

"Baník tady dneska sehrál dobrou partii, hlavně do 60. minuty, kdy neměl soupeř žádné šance, my naopak měli minimálně tři, ale Milan Baroš ani jednu neproměnil. Mrzí mě to, protože minimálně jeden gól si dnes zasloužil," mrzelo Pulpita.

"Soupeř pak zaslouženě vyrovnal ze standardní situace po naší jediné chybě při nich na 1:1, už nám pak ubývaly síly. Rozhodně jsme si tu ale za ten průběh hry nezasloužili prohrát, remíza je spravedlivá," dodal ostravský lodivod.

Potěšilo jej, že i když hrál první tým tabulky s dvanáctým, dokázal Baník postavit všechny předzápasové prognózy na hlavu.

"Když jsme jeli do Plzně, tak nám každý ukazoval rukavičku, že dostaneme pět gólu. Baník ale znovu ukázal, že není mrtvé mužstvo. Musím být střízlivý a musím zhodnotit, že soupeř měl také šance a na konci zápasu už jsme neměli sílu útočit," uznal velký příznivec italského fotbalu.

"Milan je pro Baník obrovsky důležitý"

Jeho slova potvrdil i Vrba, který ocenil, že Baník hrál v Plzni dobrý fotbal.

"Ztratili jsme body se soupeřem, který tu nezalezl, ale čekal na každou příležitost, aby mohl jít do rychlého protiútoku. V prvním poločase jsme bohužel neměli hráče tam, kde bychom je potřebovali mít, a když už ano, nedostávali jsme tam míče."

Pochválil velký přínos Milana Baroše, jehož před lety vedl v ostravském dorostu.

"Milan je pro Baník hrozně důležitý, pro něj bude obrovská vzpruha, dneska udělal hodně černé práce pro mužstvo, což Baník bude potřebovat, ta situace na spodku tabulky je vyrovnaná, ale já doufám, že se z ní Baník i díky Milanovi brzy dostane," věří Vrba.

Pochvalu si Baroš vysloužil i od Pulpita. "Milanovi jsem řekl dva dny před zápasem, že nastoupí tentokrát od začátku, a on odehrál velmi dobrý zápas. Ukázal všem těm, kdo mu nevěřili, že je stále velmi dobrý fotbalista."

Vrba: Horváthova absence byla klíčová

Naopak Plzni velmi chyběla její největší opora - kapitán Pavel Horváth, který nebyl kvůli viróze ani na lavičce.

"Pavel má virózu, bavili jsme se o tom dopoledne, ale řekl, že se necítí ani na lavičku a že se chce před Fenerbahce uzdravit. To mu ale nijak nezazlívám, bylo to naše společné rozhodnutí," uvedl Vrba.

"Uděláme všechno pro to, aby mohl hrát. Protože tam takového hráče prostě potřebujeme. Dokázal to i v Brně, kde jsme vyhráli hlavně jeho zásluhou," doplnil.

Podle Vrby chyběl Horváth týmu především v rychlejším rozehrávání.

"Pavel je sice pomalý pohybově, ale myšlenkou je nejrychlejší hráč v lize. Hodně nám to chybělo a to je asi ta příčina, že jsme naráželi do dobře organizované hry soupeře. Bylo tam hodně moc přihrávek veprostřed hřiště."

"Má už svoje roky a někdy se stane, že časem skončí. Musíme se ho pokoušet umět nahradit. Bohužel dneska mě hráči, kteří jej měli nahradit, zklamali," dodal.

S tím souhlasil i Limberský. "Ty pasy za obranu nikdo neumí tak jako Pavel, i kvůli tomu jsme se možná v prvním poločase k ničemu nedostali."

 

Právě se děje

před 31 minutami

Papež zrušil kvůli bolesti nohy obřady

Papež František kvůli bolesti nervů v noze zrušil dva náboženské obřady plánované na 24. a 25. ledna a každoroční projev pro diplomaty sloužící u Svatého stolce, který měl přednést v pondělí. Svou tradiční nedělní modlitbu Anděl páně ale přednese. Podobné zdravotní potíže trápily hlavu katolické církve již na přelomu roku. Nové problémy vznáší otazníky nad jeho cestou do Iráku plánovanou na začátek března, kterou už tak ohrožovala pandemie covidu-19. Papežovy zahraniční cesty jsou většinou velmi náročné, hlava církve se při nich setkává s velkým množstvím lidí, slouží dlouhé mše a hodně cestuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy