United treble nezískají. V poháru je vyřadil rival City

Aleš Vávra Aleš Vávra
16. 4. 2011 21:03
FA Cup: Manchester City - Manchester United 1:0
Yaya Touré rozhodl semifinále FA Cupu.
Yaya Touré rozhodl semifinále FA Cupu. | Foto: Reuters

Londýn - Sir Alex Ferguson a jeho svěřenci si mohou nechat zajít chuť na zisk takzvaného treble, tedy třech trofejí v jedné sezoně. V semifinále Anglického poháru totiž Manchester United nestačil na svého městského rivala City.

Utkání hrané na londýnském stadionu ve Wembley rozhodl jediný gól, který v 52. minutě vstřelil záložník Yaya Touré.

Manchester City se ve finále FA Cupu utká 14. května proti lepšímu z dvojice Bolton - Stoke City a může získat první trofej od roku 1976, kdy klub vyhrál ligový pohár.

Čtěte také:
Arsenal prohrál s United a vypadl i z Anglického poháru

United se museli v zápase obejít bez distancovaného střelce Waynea Rooneyho a na jejich produktivitě byla vynucená změna znát.

Foto: Reuters

Přesto byl Fergusonův výběr v první půli lepší, ale dobré šance hráči neproměnili. Především Dimitar Berbatov nepotvrdil postavení nejlepšího kanonýra Premier League.

Rozhodnutí přišlo sedm minut po přestávce, kdy se střelou mezi nohy Edwina van der Sara prosadil Touré. Chystaný závěrečný nápor si Red Devils překazili sami. Konkrétně zkušený Paul Scholes, který brutálním zákrokem sestřelil Pabla Zabaletu a viděl červenou kartu.

Ve zbytku zápasu už se United neprosadili a tak se radovali svěřenci trenéra Roberta Manciniho.


Semifinále Anglického fotbalového poháru v Londýně:

Manchester City - Manchester United 1:0 (0:0)
Branka: 52. Y. Touré. ČK: 72. Scholes (United).

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Začíná vánoční čas, je první adventní neděle

Začíná vánoční čas, dnes je první adventní neděle. Na adventním věnci je čas zapálit první ze čtyř svíček. Dříve advent býval dobou duchovní přípravy na Vánoce, dobou rozjímání a dobročinnosti, nyní je pro značnou část lidí ale spíš obdobím nakupování dárků. Už podruhé advent ovlivní epidemie koronaviru a omezení, která mají šíření viru zpomalit. Vláda tento týden zakázala konání vánočních trhů s výjimkou prodeje stromků a kaprů.

Ještě před jejich zákazem mnozí organizátoři avizovali, že omezí kulturní program nebo nebudou slavnostně rozsvěcet vánoční stromy tak, aby zbytečně nelákali velké množství lidí. Plánovali ale otevření prodejních stánků i provoz dalších atrakcí či doprovodný program.

První adventní neděle se označuje železná, druhá bronzová, třetí stříbrná a čtvrtá zlatá. Slovo advent pochází z latinského adventus, tedy příchod. Pro křesťany první adventní neděle připomíná příchod Ježíše Krista. Věřící přinášejí věnce do kostela, kde je kněz požehná. I přes omezení mohou stále lidé přijít rozjímat na roráty, což jsou ranní mše ke cti Panny Marie. Začínají brzy ráno ještě za tmy a v některých kostelích jsou slaveny jen při svíčkách.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Soubor Kupkových kreseb se bude v neděli na pražském Žofíně dražit za 25 milionů korun

Bez přítomnosti veřejnosti se dnes bude konat aukce výtvarného umění na pražském Žofíně. Galerie Kodl se tak rozhodla vzhledem ke zhoršující se situaci s pandemií nemoci covid-19. Po internetu či telefonu se tak budou sběratelům nabízet desítky položek, k nejvýznamnějším patří cyklus kreseb Františka Kupky vytvořených pro encyklopedii Člověk a Země, vydané ve Francii v letech 1904 až 1907. Cyklus se bude vyvolávat za 25 milionů korun.

Kupkovy kresby vznikaly na objednávku autora této šestisvazkové historie lidstva Élisée Recluse (1830 až 1905). Ten se v ní pokusil shrnout dějiny lidstva od prehistorických počátků až po tehdejší současnost kritickým pohledem, což mimo jiné dokládá předjímání ekologických témat nebo boj za práva zvířat. Soubor představuje nejrozsáhlejší a nejucelenější ilustrátorskou práci Františka Kupky z počátku 20. století, místy anticipující jeho abstraktní tvorbu.

Aukce nabídne i mnohé další autory 20. století, k dílům s vyvolávací cenou v několika milionech korun patří obrazy Emila Filly, Františka Foltýna, Václava Špály či Mikuláše Medka. Z poválečného období se skrze díla Františka Hudečka, Bohumíra Matala a Kamila Lhotáka představuje malba generace umělců ze Skupiny 42. Výjimečnou kolekci tvoří tři práce teprve nyní doceňované Běly Kolářové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy