Lafata nůžkami sestřelil Jablonec, Plzeň je po obratu v čele

Aktualizováno 31. 8. 2014 18:55
David Lafata dvěma góly sestřelil svůj bývalý klub Jablonec a rozhodl o třech bodech pro Spartu.
David Lafata.
David Lafata. | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Pražská Sparta zase vyhrává. Po vítězství nad Zwolle v předkole Evropské ligy si na domácí půdě poradila také v domácí Synot lize s ambiciózním Jabloncem. Letenští zvítězili 2:0 a alespoň částečně napravili dvě ligové porážky za sebou.

Tři body si připsala také Plzeň, která si doma poradila s Duklou a vyhrála 2:1. Po poločase Viktoriáni prohrávali, ve druhé půli ale otočili skóre a v tabulce jsou první o bod před Slavií a Spartou.

Hlavním hrdinou Lavičkova týmu byl kapitán David Lafata, který vstřelil obě branky. Ta první, nůžkami přes hlavu, bude jednoznačně aspirovat na nejkrásnější branku celé sezony.

"Dříve jsem podobné kopy trénoval, teď ve svém věku už jimi trochu šetřím, ale tady jsem viděl, že to hlavou netrefím, někdo řval 'pusť', nevěděl jsem, kdo to je, tak jsem to zkusil a vyšlo to," popsal akci v rozhovoru pro Českou televizi Lafata.

Jablonec ale na Letné rozhodně nezačal špatně, k Doležalovi se odrazil míč po rohovém kopu, ale ze dvou metrů netrefil branku.

Domácí se k nebezpečnějším pokusům nedostávali a střely Vacka nebo hlavičku Lafaty snadno lapil brankář Hrubý. Gólovkou se ale dá nazvat střela Krejčího z malého vápna, který nevyužil šťastného odrazu a minul tři tyče.

Severočeši mohli jít do vedení na konci poločasu, ale Kopic z rohového kopu trefil hlavou tyč.

Spartu trápí viróza

Po přestávce Letenští prostřídali, přišel Konaté a hru domácích pozvedl. Právě on stál na prahu první gólové akce Sparty, kdy píchl míč Dočkalovi, ten nacentroval před branku a tam zastřihal nůžkami Lafata.

Pojistku mohl přidat hned na to Dočkal, ale další přihrávku Konatého nezúžitkoval. V 70. minutě ale stejně Sparta vedla už 2:0, protože se na zadní tyči po Kadeřábkově pasu opět zjevil Lafata a dorazil míč do sítě.

Jablonec to nezabalil. Čížek v po sólu pořádně protáhl Bičíka a střídající Moulis trefil břevno, na zdramatizování utkání už to ale nestačilo.

"Teď už to můžu říct, v týmu řádí už několik dní viróza, většina z nás hraje s horečkami. I proto si toho vítězství strašně moc ceníme," dodal v hodnocení zápasu kapitán Sparty.

Hubník se zranil při rozcvičce

Plzeň musela na poslední chvíli udělat změnu v sestavě, když se při rozcvičce zranil stoper Hubník a místo něj šel do hry Hejda. V záloze pak dostal šanci Vaněk. Změny udělala i Dukla. Do branky se poprvé v sezoně postavil Rada, který nahradil Chudého a rozhodně se nenudil.

Domácí si od začátku vytvářeli tlak a často se pouštěli do zakončení, podobně jako před týdnem na Slavii však dopláceli na malou efektivitu. Když už Chramosta míč dostal do sítě, stalo se tak z těsného ofsajdu.

To Dukla využila první šanci. Levý bek Matěj Hanousek se prohnal kolem čerstvého reprezentanta Řezníka, poslal před branku centr a francouzský útočník Beauguel využil svých dlouhých nohou, předskočil obránce a špičkou tečoval míč do sítě.

Plzeň se poté snažila o vyrovnání, ale zahazovala i ty nejvyloženější šance. Chramosta se dostal za obranu a sám před gólmanem poslal míč metr vedle. Zklamal i v další šanci a vedle pálil také Kolář.

Vaněk v akrobatické pozici trefil jen brankáře Radu a Limberského přímý kop rozehraný ve stylu plážového fotbalu tečovala zeď mimo. V závěru poločasu naopak mohla své vedení navýšit Dukla, ale Karavajevova střela skončila těsně vedle a Bergra vychytal ve velké šanci Kozáčik.

Hlavou rozhodl stoper Procházka

Plzeň se dočkala až v úvodu druhé půle. Chramosta tentokráte nahrával do malého vápna a Vaněk zblízka protlačil míč do sítě.

Domácí se v utkání několikrát pokoušeli o poměrně netradiční rozehrávky standardních situací a jedna z nich jim nakonec přinesla vítězný gól. Procházka se dlouho tvářil, že bude sám rozehrávat přímý kop ze 35 metrů, nakonec se však rozeběhl do vápna, obránci Dukly jeho pohyb nezachytili a plzeňský stoper po Hrošovského centru hlavou rozhodl.

Hned vzápětí navíc Plzni vyšel brejk po přímém kopu Dukly. Kozáčik dlouhým výhozem poslal do sóla Pilaře, kterého musel Mareš zastavit jen faulem a rozhodčí mu v 64. minutě ukázal červenou kartu. Definitivně rozhodnout mohl Pilař, ale ve vyložené šanci rovněž minul. Oslabená Dukla už se však nezmohla na odpor. Nepomohl jí ani Španěl Néstor, který v lize naskočil poprvé od vážného zranění ze zimní přípravy.

6. kolo první fotbalové ligy:

Sparta Praha - Baumit Jablonec 2:0 (0:0)

Branky: 61. a 70. Lafata. Rozhodčí: Královec - Kordula, Nádvorník. ŽK: Costa, Matějovský - Kopic, F. Novák. Diváci: 6754.

Sparta: Bičík - Kadeřábek, Kováč, J. Brabec, Costa - Matějovský (78. Mareček), Vácha, Vacek (59. Konaté) - Dočkal, L. Krejčí - Lafata (84. Nešpor). Trenér: Lavička.

Jablonec: V. Hrubý - Romera, Pernica, Mišůn, F. Novák - Hübschman, Rossi - Kopic (66. Mingazov), M. Pospíšil (75. Moulis), Crnkič (54. Čížek) - Martin Doležal I. Trenér: Šilhavý.

Viktoria Plzeň - Dukla Praha 2:1 (0:1)

Branky: 49. Vaněk, 61. Procházka - 23. Beauguel. Rozhodčí: M. Paták - Pospíšil, Fišer. ŽK: Řezník, Vaněk - Matěj Hanousek, Vorel, Štetina, Manzia. ČK: 64. Jakub Mareš (Dukla). Diváci: 10.946.

Plzeň: Kozáčik - Řezník, Hejda, Procházka, Limberský - Vaněk, Hrošovský - Petržela (82. Hořava), D. Kolář, Pilař (90. Kovařík) - Chramosta (74. Tecl). Trenér: M. Koubek.

Dukla: F. Rada - Karavajev, Štetina, Vorel, Matěj Hanousek - Hlinka (84. Manzia), Marek Hanousek, Považanec (68. Čajič) - Berger (79. Néstor), Beauguel, Jakub Mareš. Trenér: Kozel.

1. Plzeň 6 4 1 1 15:5 13
2. Slavia 6 4 0 2 12:7 12
3. Sparta 6 4 0 2 8:3 12
4. Slovácko 6 3 1 2 12:7 10
5. Mladá Boleslav 6 3 1 2 8:5 10
6. Jablonec 6 3 1 2 8:7 10