Sparta se s Ajaxem protrápila k remíze

SportPlus, ČTK
23. 11. 2006 20:20
Praha - Fotbalisté Sparty se v zápase základní skupiny Poháru UEFA nedokázali prosadit proti deseti hráčům Ajaxu a po remíze 0:0 mají mizivou šanci na postup. Uvnitř: Galerie

Fotbalisté Sparty hráli nepřesně v útoku a nedostali se do žádné gólové šance, i když více než půlku zápasu hrál Ajax o deseti po vyloučení Emanuelsona.

Do Ajaxu se český klub pustil s chutí a zkušená obrana včetně Stama s Grygerou měla plné ruce práce, aby odrážela ataky mužů v rudých dresech.

První šanci si domácí tým vytvořil už ve třetí minutě a hned tato akce ukázala nejslabší místo amsterodamské obrany. Pospěch zatáhl míč po pravé straně až k rohovému praporku, odkud jej poslal napříč šestnáctkou a Matušovičovi se naskytl prostor k tvrdé ráně, kterou ale stopeři soupeře před dorážejícím Kolářem stačili zblokovat.

Ajax působil těžkopádně především v ofenzivě. Za polovinu hřiště se dostal poprvé po deseti minutách, ale k šanci se propracovat nestačil. Nově poskládaná stoperská dvojice s Řepkou a Drobným totiž pracovala bezchybně.

Sparta se dostávala přes střed hřiště rychlými narážečkami, ale přes zkušené stopery Ajaxu se do velkých šancí nedostávala. Její nejslibnější pokusy tak přicházely po střelách z dálky - nejvíce se vyznamenal ve 20. minutě Pospěch, jehož dělovka mířila do rohu branky, ale gólman Steekelenburg míč vyboxoval na roh.

Hostům nepracovala středová řada, a tak se pokoušeli také o dlouhé pasy. Ve 26. minutě byli brance nejblíže po dělovce Stama z pětadvaceti metrů, ale ani on branku netrefil.

Závěr prvního poločasu hosté psychicky nezvládli, v krátkém čase inkasovali čtyři žluté karty a Emanuelson během osmi minut viděl za zbytečné fauly ve středu hřiště dokonce dvě a ve 39. minutě byl vyloučen. Sparta se snažila využít přesilovku ještě před poločasem, ale Kiselův volej ve 42. minutě byl zblokován.

I po pauze Sparta měla herně navrch, k čemuž jí napomáhaly početní výhoda i defenzivní styl soupeře. Domácí se často pokoušeli o střelbu a v 57. minutě byl Zabavník blízko gólu, ale míč těsně minul branku. Trenér Bílek na poslední půlhodinu ve snaze zlomit výsledek poslal na trávník dalšího útočníka a na levou stranu obrany stáhl Matušoviče.

Sparta sice měla trvalý tlak, ale do jasných střeleckých situací se nedostávala a svým příchodem to měl změnit tvořivý Sylvestre. Jeho střídání už ale nepomohlo, domácím v závěru chyběly síly i dostatek klidu, aby zápas dovedli do vítězného konce.

Nejblíže ke gólu pak byl Zabavník po rychlém brejku Pospěcha a uvolnění od Matušoviče jedenáct minut před koncem. Jeho rána z osmi metrů ale málem rozbila okno v sousedství stadionu.

Domácí v závěru posílali do šestnáctky soupeře jeden vysoký míč za druhým, ale při absenci Doška se jim ve vzduchu nedařilo a Ajax udělal všechno proto, aby udržel remízu znamenající velkou šanci na postup. Naopak Sparta o ní takřka s určitostí přišla.

Výsledek:
Sparta Praha - Ajax Amsterodam 0:0
Rozhodčí: Piccirillo - Thoison, Viennotová (všichni Fr.). ŽK: Kisel, Matušovič - Gabri, Huntelaar, Emanuelson, Sneijder, Ogararu. ČK: 39. Emanuelson. Diváci: 12.230.
Sparta: Blažek - Zabavník, Řepka, Drobný, Kadlec (67. Jun) - Pospěch, Kisel (75. Sylvestre), Sivok, Matušovič - Lustrinelli, Kolář (84. Nádeníček). Trenér: Bílek.
Ajax: Stekelenburg - Ogararu, Stam, Grygera, Vermaelen - Gabri, Heitinga, Sneijder (90+2. Rosales), Emanuelson - Huntelaar (40. Lindenbergh), Rosenberg (67. De Mul). Trenér: Ten Cate.

Espanyol Barcelona - Waregem 6:2 (4:1)