Liberec si zastřílel, postup žije

Sport Plus, ČTK
23. 11. 2006 20:04
Liberec - Fotbalisté Liberce porazili v zápase 2. kola Poháru UEFA doma Grasshoppers Curych 4:1. Uvnitř Galerie

Liberečtí si tak uchovali šanci na postup ze skupiny. O góly domácích se postarali v prvním poločase Blažek a Zápotočný, po přestávce Papoušek a Frejlach.

Liberec má nyní na kontě čtyři body, ale příští středu musí v posledním utkání v Alkmaaru bezpodmínečně bodovat, aby si uchoval šance na účast v jarních bojích.

Oba týmy si dobře uvědomovaly důležitost utkání: cokoliv jiného než vítězství by Liberec i Grasshoppers takřka jistě vyřadilo ze hry o postup. Liberečtí se v posledních týdnech potýkají s bídnou koncovkou, ale dnes jim chatrná obrana "Kobylek" dala šanci na spravení sebevědomí.

Už v sedmé minutě chyboval stoper Weligton, Pudil zatáhl míč po levé straně a po jeho přízemním pasu otevřel Blažek skóre utkání. Byl to první vstřelený gól Liberce v základní skupině. Blažek zároveň odčaroval prokletí libereckých útočníků, kteří naposledy v soutěžním utkání zaznamenali gól 22. října v ligovém zápase s Plzní.

Severočeši se ale z vysněného vedení radovali necelé dvě minuty. A znovu je zradila bolest posledních zápasů, nedůsledně krytá standardní situace. Tentokrát si na roh Antonia naběhl obránce Schwegler a zblízka nekompromisně napálil míč pod břevno Čechovy branky.

Slovan tak letos doma poprvé v evropském poháru inkasoval. Libereckou aktivitu ale vyrovnání švýcarského týmu, který v létě vyřadil z Poháru Intertoto Teplice, neutlumilo.

Liberci mohl vrátit vedení ranou z voleje Košťál, ale povedlo se to až ve 21. minutě kapitánovi Zápotočnému. Záložník Papoušek využil další zaváhání Jaggiho, který neodvrátil míč do bezpečí, a po jeho pasu Zápotočný neměl problém z několika kroků usměrnit míč do prázdné brány.

Curych ve čtvrtek potvrdil pověst týmu, jemuž nátlaková hra soupeře nesedí. Hosté nechávali Severočechům hodně prostoru k útočným výpadům a ještě do poločasu mohl dvakrát soupeře za lehkovážnost potrestat útočník Parks. Poprvé ale těsně u tyče nedosáhl na Zápotočného hlavičku a vzápětí po Blažkově centru hlavičkoval ze záklonu jen do náruče gólmana Coltortiho.

Daniel Pudil z Liberce (v bílém) atakuje hráče Grasshoppersu Scotta Suttera.
Daniel Pudil z Liberce (v bílém) atakuje hráče Grasshoppersu Scotta Suttera. | Foto: Reuters

Nejúspěšnější klub švýcarské historie v Liberci vypadal bezradně, ale ze své druhé šance mohl vstřelit druhý gól. Střídající Touré se totiž nadechl k velkému sólu a po jeho střele míč za už překonaným Čechem narazil do tyče. A dorážející Pinto ve skluzu zacílil nad bránu. Curych zahozené tutovky litoval ještě víc za deset minut.

Papoušek napřáhl z trestného kopu z třiceti metrů a jeho projektil k překvapení všech prolétl pod tělem gólmana Coltortiho až za brankovou čáru. Hosté se zmohli jen na náznak platonického náporu, z nějž se ale jen těžko probíjeli k nebezpečným akcím.

Naopak domácí si po dlouhé době užívali bezstarostného závěru utkání a aplausu tribun. V poslední minutě euforii na stadionu ještě zvýšil Frejlach, který po akci střídajícího Holendy s přehledem čtvrtým gólem zpečetil přesvědčivý liberecký triumf. Domácí tak po pěti soutěžních zápasech poznali radost z vítězství.

FC Slovan Liberec - Grasshoppers Curych 4:1 (2:1)
7. Blažek, 21. Zápotočný, 68. Papoušek, 90. Frejlach - 9.Schwegler. Rozhodčí: Verbist - Despiegeleer, Thiry (všichni Belg.). ŽK: Pudil - Weligton. Diváci: 6670.
Liberec: Čech - Šinglár, Zápotočný, Košťál, Janů - Papoušek, Frejlach, Bílek, Pudil (80. Dohnálek) - Parks (65. Holenda), Blažek (79. Pospěch). Trenér: Lavička.
Grasshoppers: Coltorti - Sutter, Schwegler, Weligton, Jaggy - Renggli (71. Ristič), Seoane - Pinto, Antonio (46. Touré), Biscotte (63. León) - Eduardo. Trenér: Balakov.

Sevilla - Braga 2:0 (1:0)