Espanyol nasázel Waregemu šest branek

ČTK, SportPlus
23. 11. 2006 23:33
Praha - Fotbalisté Espanyolu Barcelona si ve sparťanské skupině F Poháru UEFA zastříleli v utkání proti belgickému Waregemu a zvítězili 6:2. Uvnitř: Galerie
Hráči barcelonského Espanyolu Ferran Corominas (vlevo) a Luis Garcia slaví jedne ze šesti gólů v síti Zulte Waregemu. | Foto: Reuters

Hattrickem se o to zasloužil útočník García. Espanyol tak o postup může přijít již jen teoretickou shodou náhod.

Španělskému klubu se povedl především začátek utkání a po půlhodině hry již vedl 4:1 po trefách Corominase, Pandianiho a dvou Garcíových zásahů. Za Waregem snížil obvyklý střelec Matthys a po něm D'Haene, jenže García svou třetí brankou v zápase odvrátil možné komplikace. Výhru pak potvrdil další trefou Pandiani.

Vysoké vítězství 3:0 nad druhým celkem italské ligy Palermem oslavili také hráči tureckého Fenerbahce Instanbul.  Do tabulky skupiny H si díky němu připsali první tři body a výrazně zvýšili své naděje na postup do jarních bojů.

Hostující tým cestoval na horkou tureckou půdu v pozici nejproduktivnějšího celku italské Sérii A, ale v dnešním utkání mu střelecký prach zvlhnul. Gólově se dokázali prosadit pouze domácí.

O premiérovou trefu Fenerbahce v základní skupině Poháru UEFA se ve 20. minutě postaral Ghaňan Stephen Appiah, který zužitkoval přesnou přihrávku srbského reprezentanta Mateji Kežmana. Ve druhé půli přidali branky uruguayský obránce Lugano a útočník Tuncay Sanli.

Napínavé utkání viděli diváci ve francouzském Auxerre, kam přijeli Glasgow Rangers. Domácí sice dvakrát vedli, ale hosté dokázali vždy odpovědět. Skotský klub, za který hrál od 67. minuty také po zranění se vracející český reprezentant Libor Sionko, si nadále drží první místo a už nemůže přijít o postup.

V první půlce padla jen jedna branka, když si útočník Jeleň zpracoval dlouhý pas od Pedrettiho a přízemní střelou k tyči nedal šanci hostujícímu brankáři.

Po změně stran nejprve vyrovnal Španěl Novo, když se po kombinaci středem hřiště ocitl sám před brankářem a nezaváhal. Prosadil se tak zatím v každém letošním utkání Rangers v Poháru UEFA. O chvíli později opět poslal domácí do vedení Niculae, jenže poslední slovo měl hostující Boyd.

Hráči Maccabi Haifa zvítězili nad Partizanem Bělehrad 1:0 zásluhou branky Andersona. Brazilský záložník si po dvaceti minutách hry naskočil na centr ze strany a z blízka hlavou vstřelil svůj vůbec první gól v dresu izraelského týmu.

Diego Lugano z Fenerbahce dává gól hlavou do sítě Palerma. Přihlíží jeho soupeř Alberto Cossentini (vlevo). | Foto: Reuters

V ofenzivně laděnou přestřelku se změnil duel mezi švýcarskou Basilejí a čtvrtým týmem francouzské ligy Nancy. Hosté dvakrát v zápase vedli, ale domácím se podařilo pokaždé srovnat skóre. Na začátku utkání přitom nic nenasvědčovalo tomu, že o pár chvil čekají diváky brankové hody.

Jenže po půlhodině se přesnou trefou k levé tyči blýskl hostující Carlos Kim a zahájil tříminutovku střeleckých manévrů. Na jeho gól totiž odpověděl o pár sekund později australský reprezentant v barvách Basileje Scott Chipperfield a o dvě minuty později poslal Nancy znovu do vedení pěkně zahraným přímým kopem Pascal Berenguer.

Domácí však nesložili zbraně a ve druhé půli vybojovali bod díky brance Mileho Sterjovského. Remíza však mnohem víc vyhovuje francouzskému překvapení soutěže, které má po dvou zápasech ve skupině E slibné čtyři body.

I ve svém třetím vystoupení ve skupině B Poháru UEFA dokázali hráči Tottenhamu bodovat naplno a zajistili si tak postup do další fáze. Tentokrát na anglický klub nestačili hráči německého Leverkusenu a prohráli 0:1. O branku se postaral bulharský útočník Berbatov.

Prosadil se tak proti svému bývalému klubu, jelikož právě jako kanonýr Leverkusenu v létě do Anglie přicházel. Český brankář Radek Černý utkání sledoval opět jen z lavičky Tottenhamu.

Utkání skupiny B mezi Bruggami a bukurešťským Dinamem skončilo remízou 1:1. Hosté sice vedli zásluhou kanonýra Niculeska, který levačkou tvrdě napálil centr ze strany, jenže domácí po změně stran vyrovnali. Zařídil to proměněnou penaltou záložník Vermant.

Soupeř Liberce ve skupině C španělská FC Sevilla se dnes stejně jako český mistr dočkala prvního vítězství. Obhájce prvenství v Poháru UEFA se na svěřence kouče Lavičky bodově dotáhl díky výhře 2:0 nad portugalskou Bragou.

Oproti prvnímu duelu v Liberci se Sevilla představila s několika změnami v sestavě a právě hráči, kteří nehráli proti severočeskému týmu od začátku, měli prsty ve vedoucí brance domácích. Záložník Adriano Correia poslal ve 40. minutě přesnou přihrávku Luisi Fabianovi a ten nezaváhal. Razítko na vítězství španělského mužstva dal jedenáct minut před koncem střídající
Ernesto Chevanton.

Ve skupině D si dnes díky jednobrankové výhře nad nizozemským Heerenveenem zajistila účast v jarních bojích Poháru UEFA italská Parma, která již nemůže se šesti body skončit hůř než třetí. Domácí oslavují hlavně kanonýra Igora Budana, který dvěma góly otočil nepříznivý stav 0:1.

Chorvatský útočník dokázal hlavou nejprve ve 24. minutě a poté čtvrt hodiny před koncem zužitkovat centr spoluhráče Paola Castelliniho.

Blízko k triumfu mělo dánské Odense, ale proti francouzskému Racingu Lens přišlo o výhru tři minuty před koncem, kdy vyrovnal střídající žolík Tunisan Issam Jemaa.

V souboji dvou favoritů ve skupině E měli po závěrečném hvizdu více důvodů k radosti fotbalisté Blackburnu Rovers. Patnáctý tým anglické tabulky uhrál na hřišti Feyenoordu Rotterdam bezbrankovou remízu a se sedmi body je už jistým postupujícím.

Překvapivou ztrátu utrpěli fotbalisté Paris St. Germain, když ve skupině G doma nestačili na Hapoel Tel Aviv a prohráli 2:4. Rázem se tak ocitli na posledním místě tabulky a o naději na postup budou bojovat příští týden na hřišti Mladé Boleslavi. Celé utkání v dresu St. Germain odehrál český reprezentant David Rozehnal.

Izraelský tým Francouze zaskočil hned v úvodu zápasu, když již v 6. minutě vedl 2:0 po trefách Toemy. Pařížané se sice rychle vzpamatovali a našli i brankové odpovědi v podobě zásahů útočníků Fraua a Paulety, ale to od nich bylo vše. Těsně před poločasem totiž vrátil vedení Hapoelu obránce Badir a pojistku přidal ve druhé půli Barda.

Ve skupině H si postup zajistil Newcastle, když zvítězil i potřetí. Tentokrát porazil Celtu Vigo 2:1 zásluhou gólu Taylora z 86. minuty. Anglický obránce si naskočil na rohový roh Lugueho a hlavou strhl vítězství na stranu svého týmu. Byla to navíc jeho první branka v barvách Newcastlu.