Olomouc
37. Juliš
45. Juliš
89. Kozák

Hezký nedělní podvečer, vítejte u online přenosu utkání 2. kola fotbalové Fortuna:ligy mezi Spartou Praha a Sigmou Olomouc. Duel startuje v 19:00.

Nová sezona Fortuna:ligy už se rozjela na plné obrátky a tento víkend je na programu první kolo. Už v pátek se v předehrávce představily dva týmy z horní poloviny tabulky minulé sezoně. Ostravský Baník dohnal dvoubrankovou ztrátu, s Českými Budějovicemi doma ale jen remizoval 2:2. V sobotu se na hřištích soupeřů dařilo Zlínu a Karviné, Jablonec remizoval na Slovácku. Dobrý vstup do sezony potvrdili obhájci titulu ze Slavie. Ti přehráli Příbram 3:0 a nečekaně se branky z penalty dočkal i brankář Ondřej Kolář. My se však dnes budeme věnovat duelu, který celé kolo uzavře. Pražská Sparta chce navázat na úspěšné první kolo a doma proti ní nastoupí Sigma Olomouc.

Letenští před sezonou věřili, že se přiblíží vedoucí dvojici a dokáží s ní zabojovat o ligový primát. Posílili, ustálili sestavu i trenérský tým. A v prvním kole ukázali svůj potenciál hned od úvodu. V novém rozestavení 3-5-2 tým kouče Kotala zářil. V jedenácté minutě už vedl v Brně 2:0 po trefách Vindheima a navrátilce z hostování Juliše. Po půlhodině hry přidal dvě trefy za sebou i kapitán Bořek Dočkal a do pauzy tak vedli Pražané 4:0. V druhé půli přišlo polevení, jenže Brno dokázalo jen jednou trefou snížit. A to vše Sparta zvládla bez klíčového obránce Hancka nebo navrátilce ze zahraničí Ladislava Krejčího.

Ladislav Krejčí II ze Sparty a Jan Sedlák z Brna v utkání 1. kola první fotbalové ligy | Foto: ČTK

Václav Kotal vyšle do dnešního utkání stejnou sestavu jako v prvním kole. Opět tedy chybějí Hancko a Ladislav Krejčí I. Na hrotu opět začíná Lukáš Juliš, který ještě před nedávnem hostoval právě v Olomouci.

Také Hanáci ale odstartovali novou sezonu na vítězné vlně. Sice bez nemocných trenérů, za to s novým kapitánem Romanem Hubníkem vletěla do podzimní části Sigma Olomouc. A stejně jako Sparta rozhodli Olomoučtí už v úvodu utkání. O jedinou trefu v domácím utkání s Libercem se totiž v šestnácté minutě postaral španělský záložník Pablo Gonzalez. Severočeši měli v druhé půli velkou šanci na srovnání, guinejský záložník Kamso Mara však zahodil nabídnutou penaltu. Moravané tak mohli slavit úvodní vítězství, dnes je však čeká daleko těžší oříšek. Na hřišti namlsané Sparty budou muset předvést perfektní výkon, pokud si chtějí odvézt body.

Olomoucký celek je stále bez svých trenérů, tým tak povede sportovní manažer Ladislav Minář. Ze zdravotních důvodů chybí Beneš, Kerbr, Chytil, Štěrba a Reichl. Jen na lavičce začíná střelec vítězné branky z úvodního duelu Gonzalez.

Sparťané se během týdne dočkali ještě jedné pozitivní zprávy. Triumf Sevilly v Evropské lize totiž znamená, že letenský celek nemusí hrát předkolo Evropské ligy a jako vítěz MOL Cupu se představí rovnou ve skupinové fázi druhé nejprestižnější evropské soutěže. Ve skupinové fázi bude Sparta hrát poprvé od roku 2016, v minulých letech bylo vždy předkolo konečnou, svému strašáku se tak letos vyhnou.

Dnes se již dohrály tři utkání Fortuna:ligy. Nováček z Pardubic doma dokázal přehrát Teplice 2:1 a druhý z noviců z Brna uhrál bezbrankovou remízu s Bohemians. Velké překvapení se zrodilo v Liberci. Domácí totiž rozstříleli Plzeň 4:1. Zářili především v úvodu duelu, tři branky stihli nasázet za 14 minut hry.

Oba celky nastupují na hrací plochu. Domácí hrají tradičně v rudém, hostující Sigma také vstoupí do utkání v klasických modrých dresech.

Utkání právě začalo.

2

V úvodu centroval zprava Štětina, ale obrana Olomouce míč odvrátila.

5

Juliš centroval opět z pravé strany, hledal v šestnáctce Hložka, ale míč jen prolétl malým vápnem

6

Do zakončení se dral Hložek, jenže špatně si zpracoval míč a Zahradníček mu jej odkopl na rohový kop.

6

Sáčkův centr sklepl Štětina pro Čelůstku, jeho pokus byl však zablokován. Letenští ale rozehrávají další rohový kop.

10

Domácí jsou opět v tlaku, drží míč a snaží se něco vymyslet. Tentokrát Sáčka poslal k zemi u pravé lajny Houska.

12

Dočkalův centr z přímého kopu našel hlavu Štětiny, ještě loni kritizovaný stoper však hlavou bránu těsně přestřelil.

16

Poprvé mohla zahrozit Sigma, ale z rohového kopu Heču neohrozila.

18

První žlutá karta utkání je na světě. Lukáš Štětina šel příliš ostře do souboje s Breitem a po zásluze přišel trest.

23

Žlutá karta i na druhé straně. Hála šel do souboje s Julišem až příliš ostře.

24

Ojedinělá útočná akce Olomouce nic nepřinesla, Zahradníčkův centr šel od Falty do zámezí.

25

Riskantní rozehrávka se nevyplatila Čelůstkovi, ale Breiteho centr odvrátil Lischka. Sigma bude zahrávat rohový kop.

30

Sigma proti úvodu utkání hodně zpevnila svou defenzívu a srovnala hru. Spartě nic moc nedovoluje.

33

Adam Hložek se natlačil před Greššáka a olomoucký záložník jej poslal k zemi. Za svůj faul uviděl žlutou kartu.

35

Finální fáze Sparty stále pokulhává. Dočkal po pěkné akce sklepával Julišovi, jenže toho zradilo ve vápně zpracování a ke koncovce se tak nedostal.

37

Sparta se dočkala okénka v obraně Sigmy a ihned trestala. Jemelka zaspal při ofsajdové pasti a po kolmici Dočkala se do brejku dostal Adam Hložek. Ten se zachoval velmi zištně, když ještě přihrál Julišovi před odkrytou bránu. Muž, který ještě v minulém ročníku hostoval v Olomouci, jí teď dává branku.

44

Sparta po brance přebrala iniciativu a snaží se přidat do poločasu ještě jednu branku.

45

A Spartě se povedlo do šatny přidat i druhou trefu. Dočkalův centr se odrazil od Zahradníčka k Julišovi, který z hranice penaltového puntíku z první prostřelil vše, co mu stálo v cestě. Druhá trefa pro útočníka domácích.

45+1

Nastavuje se 1 minuta.

První půle je za námi, Sparta vede 2:0.

Dlouho to vypadalo, že první část branku nepřinese. Úvodních 20 minut dominovala Sparta, ale Mandouse k vážnějšími zákroku nedonutila. Domácí hrozili hlavně ze standardních situací. Olomoučtí fotbalisté poté srovnali hru, jenže ne na dlouho. V 37. minutě zafungovala rychlá spolupráce Dočkal - Hložek, ze které vytěžil gól Lukáš Juliš. Od té chvíle Pražané tlačili daleko víc a dočkali se v 45. minutě druhé trefy. Po rohovém kopu trestal nedůraz hostů ve vápně opět Juliš. Před druhou půli tak domácí mohou být v dobré pohodě.

Začal druhý poločas.

46

Olomouc vstoupila do druhé půle s jednou změnou. Šimona Faltu nahradil střelec z prvního kola Pablo Gonzalez.

48

Bořek Dočkal si vybojoval standardní situaci a sám ji chtěl zakončit z dálky. Mandous ale pro jistotu jeho pokus vytlačil na rohový kop.

51

Centr zmrzlého prosvištěl vápnem, ale nikdo jej netečoval.

52

Adam Hložek běžel sám na bránu a těsně minul, jenže poté vystřelil nahoru i praporek pomezního rozhodčího, takže vzrušení bylo zbytečné.

53

Sigma se málem se štěstím dostala ke snížení. Hála otřel svou ránu o Čelůstku a odražený míč jen těsně minul tyč za bezmocným Hečou.

55

Krejčí to zkusil z dálky, ale rána mu vůbec nesedla.

58

Vindheimův centr našel Juliše, ale z těžké pozice dvoubrankový střelec hlavou branku minul.

59

Druhé střídání v kádru Sigmy. Ze hry odešel defenzivní středopolař Greššák, do útoku přišel Zifčák, který se postavil vedle Nešpora na hrot.

60

Hložek využil chybné rozehrávky, potáhl míč a zkusil zpoza vápna vypálit. Jen těsně minul bránu Mandouse.

62

Pablo Gonzalez šel do velkého rizika v souboji se Sáčkem, jenže byl v něm pozdě a odnesl to žlutou kartou.

65

Krejčí opět pálil, tentokrát musel Mandous zakročit.

65

Gonzalez opět v akci, ale opět v negativním slova smyslu, na hranici vápna totiž fauloval Sáčka.

66

Dočkalův pěkný centr dolétl na zadní tyč k Lischkovi, ten ale bránu v záklonu netrefil.

70

Čelůstka na přední tyči prodlužoval hlavičkou roh Dočkala, jenže poslal jen nad bránu Sigmy.

74

První střídání Sparty. Hřiště opouští střelec obou dnešních branek Lukáš Juliš, nahrazuje jej Libor Kozák.

81

Sparta podruhé střídá. Odchází po skvělém výkonu Adam Hložek, nahradil jen další mladík Adam Karabec.

81

Dvojnásobné střídání i v kádru Olomouce. Daněk a Radic nahradili Housku a Nešpora.

84

Dohrál i Zahradníček, toho vystřídal na trávníku Radek Látal.

86

Karabec po odraženém míči pálil, jeho pokus však byl zablokovaný.

88

Kontrolovalo se, jestli nebylo zahráno rukou ve vápně, avšak penalty se domácí nedočkali.

89

Avšak smutnit Sparťané nemusí. Dočkalův střílený centr od rohového praporku pustil na první tyči Čelůstka ke Kozákovi a ten se z bezprostřední blízkosti nemýlil.

90

Nastavují se 3 minuty.

90+2

Dvojí střídání Sparty v nastaveném čase. Michal Sáček a Bořek Dočkal opouští hřiště, nahradili je Filip Souček a Michal Trávník.

Je konec, Sparta po velmi dobrém výkonu s přehledem přehrála Olomouc a vítězí 3:0.

Sparta i v druhém utkání dominovala a tentokrát nedopustila ani polevení v druhé půli. V té první hrozila nejprve ze standardních situací, než se jí podařilo udeřit po rychlé přízemní akci. Do odkryté brány zužitkoval luxusní přihrávku Hložka Juliš. Juliš byl střelcem i druhé branky, když tentokrát poslal míč z první do brány po rohovém kopu. A i třetí trefa přišla ze standardní situace, na tu si ale letenský celek musel počkat. Po poklidné druhé půli a pár zmařených šancí se těsně před koncem trefil střídající Kozák. Pražané tak zůstávají stoprocentní a jsou po dvou kolech druzí o skóre za Slavií.

Ode mě je to pro dnešek vše, děkuji za pozornost a přeji hezký zbytek večera.