Řepka na policii: S Halamou jsem neřešil nic nekalého. Sliboval pozornost, ale nikdy mi nic nedal

Luděk Mádl Luděk Mádl
3. 2. 2017 8:40
Mezi osobami, které policie či posléze soud vyslechly kvůli aféře cinklých sázek, figuruje i bývalý reprezentant Tomáš Řepka.
S Janem Halamou se bývalý reprezentant Tomáš Řepka potkal v dresu Českých Budějovic
S Janem Halamou se bývalý reprezentant Tomáš Řepka potkal v dresu Českých Budějovic | Foto: Jakub Šafránek

Strakonice - Málokdo v českém fotbale prosvištěl tolika vlastními aférami jako Tomáš Řepka. Jak nyní vyplynulo ze soudního jednání ve Strakonicích, na policii musel v roce 2013 i kvůli aféře cinklých sázek. Směrem k jeho osobě však v této konkrétní záležitosti nešlo o nic dramatického. Otázky, které mu policisté položili, zodpověděl Řepka v klidu, logicky a přesvědčivě.

K výslechu, či podle úřední terminologie k podání vysvětlení, si Řepku policisté pozvali kvůli jeho komunikaci s někdejším spoluhráčem Janem Halamou.

Právě Halamův telefon měla protikorupční policie napíchnutý, a nikoli zbůhdarma. Jak vyplynulo právě z odposlechů, patřil Halama přinejmenším v roce 2013, kdy se na něj policie zaměřila, mezi velmi aktivní organizátory manipulací českých fotbalových soutěží. Ty měly za cíl ovlivnit zápasy tak, aby ti informovaní mohli sázet na jistotu a výnosně, kdy posílali velké vklady na vysoké kurzy.

Jan Halama byl kvůli tomu v září 2013 obviněn a posléze i obžalován z koprupčních trestných činů. Spolu s ním i dalších 21 osob, jejichž jména najdete níže v textu v infoboxu.

Tomáš Řepka byl policií osloven jako svědek, stejně jako celá řada dalších fotbalistů, jež s obžalovanými nějak komunikovali. Anebo o nich později stíhané osoby hovořily mezi sebou. Někteří takoví svědci už se objevili i u Okresního soudu ve Strakonicích, který celý případ rozplétá.

Svědectví už tu podal například hradecký brankář Radim Ottmar, na příští zasedání dostanou předvolání mimo jiné Roman Lengyel, bývalý hráč, nyní už funkcionář Českých Budějovic, také Jan Kliment, působící nyní v Bröndby Kodaň nebo Tomáš Pilík z Příbrami.

Obžalovaní v kauze cinklých sázek

Obžalováno bylo původně 22 osob. Z toho 4 muži, konkrétně Karel Kodeš, Jaroslav Chalupa, Vítězslav Brožík a Michal Káník, už akceptovali podmíněné tresty, které jmenovaní dostali trestním příkazem.

S dalšími 17 bývalými či současnými fotbalisty a jedním rozhodčím probíhá ve Strakonicích u okresního soudu hlavní líčení. Jsou to:

Zbyněk Hauzr, David Jablonský, Ondřej Bíro, Jan Hanzal, Petr Hlaváček, Daniel Kaplan, Zdeněk Kopas, Michal Macháček, David Placák, Jan Procházka, Martin Doubek, Jan Halama, Michal Halama, Jan Kalenda (rozhodčí), Jan Kosak, Lukáš Křeček, Jan Leligdon a Martin Sus.

Tomáše Řepku si soud jako svědka nezval, jen byl v jednací síni přečten protokol z jeho výslechu provedeného v roce 2013 na policii. Vyšetřovatelé si chtěli ověřit, jestli Řepka toho roku na jaře náhodou nedával Halamovi sázkařský tip na zápasy Mostu. Právě v Baníku Most v té době Řepka působil jako sportovní ředitel.

"Ne, žádné takové informace jsem mu nedával," ohradil se podle protokolu Řepka. "Bojovali jsme tehdy s Mostem o záchranu ve druhé lize. Halama se mě jen zeptal, jestli zvládneme domácí zápasy s Opavou  a Karvinou, že si chce vsadit, tak jakou prý máme formu," vyprávěl Řepka policistům.

"Řekl jsem mu, ať si na nás klidně vsadí, že určitě vyhrajeme. V mých očích se nestalo nic nekalého," dodal. Šlo o poslední dvě domácí utkání Mostu v sezoně, Karvinou porazili Mostečtí 2:0 a Opavu pak 5:1.

"Po zápase mi pak Halama napsal, že pro mě bude mít pozornost, když jsem mu dal dobrý tip. Ale nikdy mi nic nedal," zakončil Řepka celý příběh.

Zápis samotného odposlechu nebo přepisu komunikace mezi Řepkou a Halamou u strakonického soudu nezazněl.

"Halama skoro nehrál, proč by šly úplatky přes něj?"

Soudce Tomáš Uldrich četl jen záznam Řepkovy následné výpovědi na policii. V obecné rovině tam bývalý reprezentant, který se z Baníku Ostrava přes pražskou Spartu dostal do ciziny, kde hrával za Fiorentinu či West Ham United. Po návratu domů opět působil ve Spartě a v roce 2012 potom v dresu Českých Budějovic. Odtamtud se znal právě s Janem Halamou.

"Jako profesionál jsem v různých fotbalových soutěžích působil mnoho let. A s korupcí jsem se nikdy přímo nesetkal. Informace o takových věcech jsem měl jen z médií nebo z běžných řečí, co se vedou. To je vše, co k tomu mohu uvést," řekl Řepka na policii.

Na dotaz, jestli ví něco o manipulaci zápasů kvůli sázkám v českých soutěžích, podle protokolu odvětil: "Jen z doslechu. Nikdy jsem nikoho neviděl, takovému jednání jsem nebyl přítomen, nikdy jsem žádný úplatek nedostal, nikomu nedal, ani o takovém jednání nic nevím."

Vyšetřovatelé se ho ptali na osobu Mariána Dirnbacha, bývalého slovenského fotbalisty, který patřil mezi organizátory cinklých sázek na českém a slovenském území. "Ne, nic mi to neříká, nevím, o koho se jedná, nebyl jsem s ním nikdy v kontaktu, ani s ním nic neřešil," zapsali si pak Řepkovu odpověď.

Že zná Jana Halamu, samozřejmě Řepka připustil. "Ano, je to bývalý spoluhráč, ale od té doby, co jsem odešel z Budějovic, s ním mám kontakt minimální. Nemyslím si, že by se v Budějovicích ovlivňovaly zápasy, nevím o tom, že by tam za dobu mého působení k něčemu takovému došlo. Halama tehdy skoro nehrál, v té době, kdy jsem tam byl, absolvoval minimum zápasů, bylo by proto nelogické, kdyby zrovna on dostával úplatky směřované k ovlivňování utkání."

Řešil s vámi Jan Halama někdy možnost ovlivnění zápasu? zeptal se policista, který vedl výslech. "Ne, toto se mnou nikdy neřešil. Nějaké náznaky podobných nabídek jsem ve své kariéře zažil, ale od Halamy nikdy. Samozřejmě jsem nikdy na nic takového nereflektoval."

Tomáš Řepka už se nyní pohybuje mimo fotbalové dění. Deník Aktuálně.cz se ho opakovaně pokoušel kontaktovat, aby se k případu vyjádřil a okomentoval ho, ale Řepka telefon nezdvihal a na SMS zprávy nereagoval.

Policie a FAČR vyšetřovaly zápas, v němž Řepka chyboval

Komunikace s Janem Halamou ale nebyla prvním případem, kvůli kterému se spojilo jméno Tomáše Řepky a spekulace o cinklých zápasech a sázkách.

Stejně jako nyní, tedy mlčením, reagoval Tomáš Řepka na pokusy redakce Aktuálně.cz zkontaktovat jej před třemi lety. Tehdy vyšlo najevo, že se kvůli signalizaci výstražného systému Sportradar zabývala nejprve Fotbalová asociace ČR a posléze i Policie ČR podezřeními, jež byla spojována s prvoligovým utkáním Spartta-České Budějovice (3:1).

To se hrálo 10. srpna 2012. A monitorovací systém Sportradar, který hlásí atypické, výrazné výkyvy sázkových vkladů na mnoha sázkařských online systémech z celého světa, právě v souvislosti s tímto duelem signalizoval nebývale masivní vklady na to, že v duelu padne vysoký počet branek.

Tomáš Řepka v utkání podal slabší výkon než obvykle. A v 89. minutě úplně vypustil souboj, po kterém Sparta snadno završila skóre na 3:1. Sestřih z utkání si můžete prohlédnout sami právě zde.

 „Nehrál dobře, to je neoddiskutovatelný fakt. Byl bych blázen, kdybych řekl, že jsem s ním dnes spokojen,“ podotkl na tiskovce bezprostředně po utkání kouč hostí František Cipro.

Skutečnost, že byl zápas posléze opravdu "pod mikroskopem", potvrdil Martin Synecký, bezpečnostní manažer Fotbalové asociace ČR. „Ano, toto utkání bylo fotbalovou asociací skutečně vyšetřováno jako podezřelé, a to v souvislosti s možným ovlivněním z hlediska sázek. Výsledky našeho šetření ovšem sdělovat nemohu, s ohledem na probíhající vyšetřování policie," řekl v roce 2014. Následné pak ale celé vyšetřování tohoto zápasu vedlo do ztracena.

Řepka přiznal, že faulem pomohl Liberci. Ze msty Křetínskému

S Dynamem České Budějovice se Řepka loučil po svém, kontroverzně. Smlouvu platnou až do léta 2013 mu klub ukončil předčasně, už ke konci roku 2012. V tiskovém prohlášení vedení Dynama uvedlo, že po vzájemné dohodě. Řepkovi se nechstělo to rozhodnutí akceptovat. Ale nakonec z klubu odešel. A na jaře 2013 se pak věnoval práci sportovního manažera druholigového Mostu.

Tomáš Řepka se svou knihou Neuhýbej
Tomáš Řepka se svou knihou Neuhýbej | Foto: ČTK

Zatímco před policisty bývalý reprezentant zmínil v roce 2013 jen jakési nekonkrétní náznaky pokusů o ovlivnění své osoby, rok nato byl Tomáš Řepka u mikrofonu Radiožurnálu, v rámci prezentace své knihy Neuhýbej, přeci jen konkrétnějši. „Korupce? Oslovili mě celkem třikrát, jak v dresu Sparty, tak Českých Budějovic," řekl tam.

V knize přiznal, že do vývoje jednoho utkání skutečně úmyslně zasáhl. Nikoli však pro peníze, ale ze msty. Ze Sparty v zimě 2011 také neodcházel zrovna  dobrovolně, na majitele klubu Daniela Křetínského byl hodně naštvaný. Jak jsme nastínili, zamířil tehdy Řepka do dresu Českých Budějovic. A když přijel na jaře 2012 na jih Slovan Liberec, který se na dálku bojoval se Spartou o mistrovský titul, pomohl mu Řepka podle svých slov úmyslným faulem, po kterém Liberec kopal penaltu. Řepka přiznal, že v tom utkání chtěl hostím pomoci. Jen proto, aby Křetínskému titul utekl.

Přiznání uvedené v knize tehdy vyvolalo bouřlivou odezvu u sparťanských příznivců. Velká část těch, co do to déby považovali Tomáše Řepku za klubovou legendu, svůj názor na něj přehodnotila.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

AstraZeneca začíná s výrobou vakcíny proti koronaviru, i když testování ještě neskončilo

Britská farmaceutická společnost AstraZeneca oznámila, že začíná s výrobou potenciální vakcíny proti nemoci covid-19. Ačkoli klinické testování očkovací látky není dosud u konce, a není tedy jasné, zda je vakcína funkční, chce firma mít k dispozici zásoby pro případ, že by testy dopadly dobře. Stanici BBC to dnes řekl šéf společnosti Pascal Soriot. AstraZeneca si zajistila kapacity pro dodávku celkem dvou miliard dávek testované vakcíny.

"Začínáme s výrobou vakcíny ihned - musíme ji mít připravenou ve chvíli, kdy budou výsledky (testování)," řekl Soriot. "Samozřejmě, že toto rozhodnutí s sebou nese riziko, ale jde o finanční riziko, pokud vakcína nebude funkční… Pak by všechen materiál, všechny vyrobené vakcíny přišly vniveč," dodal.

AstraZeneca vyvíjí vakcínu s pracovním názvem AZD1222 ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou a v současnosti ji testuje na 10 000 dobrovolnících v Británii. Výsledky zkoušek by měla znát do srpna.

Firma se zavázala, že polovinu dávek očkovací látky, které se chystá vyrobit, poskytne chudším zemím. Ve čtvrtek oznámila, že uzavřela další dva kontrakty, přičemž jeden z nich ve výši 750 milionů dolarů s nadacemi filantropů Billa a Melindy Gatesových. Z celkem jedné miliardy dávek očkování určených pro chudší země by mělo být 400 milionů k dispozici ještě před koncem letošního roku.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Na Teplicku skončil první den senátních voleb, účast byla asi 12 procent

Volební místnosti na Teplicku, kde voliči vybírají nástupce Jaroslava Kubery (ODS), se ve 22:00 pro dnešek uzavřely. První kolo doplňovacích voleb bude pokračovat v sobotu od 8:00 do 14:00. Účast je zatím podle předběžného odhadu v průměru kolem 12 procent, řekla Pavla Doksanská z teplického magistrátu, která má na starosti organizační zabezpečení voleb.

Hlasování doprovází kvůli epidemiologické situaci zvýšená hygienická opatření. Lidé musí mít při vstupu do budov roušky, které si sejmou jen kvůli ověření totožnosti.

Nástupce Jaroslava Kubery, který nečekaně v lednu zemřel, lidé vybírají z devíti kandidátů. Pokud žádný z nich nezíská v prvním kole nadpoloviční většinu, o vítězi rozhodne za týden finále mezi dvěma nejúspěšnějšími uchazeči z kola prvního. Vítěz voleb se ujme mandátu v horní parlamentní komoře na zbytek Kuberova funkčního období, tedy do 13. října 2024. Mandát chtějí získat například teplický primátor Hynek Hanza (ODS), ústecký hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) nebo ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman (za Senátor 21 s podporou TOP 09, Liberálně ekologické strany a Strany zelených).

Zdroj: ČTK
Další zprávy