Řepka na Letné chyboval v utkání vyšetřovaném kvůli sázkám

FOTO Řepkovi je čtyřicet. Projděte si kariéru krále blikanců
Čas letí jako zběsilý, Tomáši Řepkovi už je čtyřicet let. Prohlédněte si jeho dlouhou fotbalovou kariéru.
Řepka bývá nejvíce spojován se Spartou Praha, za kterou odehrál necelých deset sezon.
Ještě než ale oblékl rudý dres, hrál "Řepa" plné čtyři ročníky za Baník Ostrava.
Během svého prvního období ve Spartě (mezi lety 1995-1998) "SuperTom" proslul jako tvrdý bek, na kterého si jen tak ledajaký útočník nepřijde. Proslavil se k tomu i výbornými hlavičkářskými schopnostmi.
Luděk Mádl Luděk Mádl
26. 3. 2014 9:30
Fotbalová asociace i policie vyšetřují zápas z roku 2012 Sparta - Č. Budějovice (3:1). Sázelo se na vysoký počet gólů. V utkání chyboval Tomáš Řepka

Praha - Ligový zápas Sparta - České Budějovice 3:1 ze srpna 2012 se stal terčem vyšetřování Fotbalové asociace ČR a následně i policie, a to kvůli nezvykle vysokým sázkám na počet nastřílených gólů. Slabý výkon v utkání podal obránce hostí Tomáš Řepka. Píší o tom ve svém dnešním vydání Hospodářské noviny a deník Insider.

Tomáš Řepka úplně vypustil souboj a fotbalová Sparta v 89. minutě ligového utkání  s Českými Budějovicemi snadno zvýšila na 3:1. Výstražný systém Sportradar přitom právě v souvislosti s tímto duelem ohlásil výstrahu: nezvykle vysoké sázkařské vklady na to, že v duelu padnou více než tři branky.

Cipro: Řepka nehrál dobře. Neoddiskutovatelně

Právě bývalý reprezentant Tomáš Řepka, muž ošlehaný Ligou mistrů, anglickou i italskou nejvyšší soutěží, podal v zápase v dresu Českých Budějovic velmi slabý výkon. „Nehrál dobře, to je neoddiskutovatelný fakt. Byl bych blázen, kdybych řekl, že jsem s ním dnes spokojen,“ podotkl tehdy bezprostředně po utkání kouč hostí František Cipro.

Zápas se hrál 19. srpna 2012. Informaci, že se kvůli podezření na cinklé sázky dostal i do hledáčku policie, potvrdil Martin Synecký, bezpečnostní manažer FAČR: „Ano, toto utkání bylo fotbalovou asociací skutečně vyšetřováno jako podezřelé, a to v souvislosti s možným ovlivněním z hlediska sázek. Výsledky našeho šetření ovšem sdělovat nemohu, s ohledem na probíhající vyšetřování policie.“

Tomáš Řepka se k těmto skutečnostem nevyjádřil. Žádost o schůzku odmítl, na SMS, ve které mu reportér popsal příběh o vyšetřování zápasu a požádal o jeho vyjádření, nijak nereagoval, telefon nezdvihá.

„Korupce? Oslovili mě celkem třikrát, jak v dresu Sparty, tak Českých Budějovic,“ řekl přitom Řepka nedávno v rozhovoru pro Radiožurnál v rámci propagační kampaně pro svou knihu Neuhýbám. V ní se mimo jiné přiznal, že poté, co musel odejít ze Sparty a našel azyl v budějovickém dresu, provedl vůči majiteli pražského klubu Danielu Křetínskému akt msty. Přiznal totiž, že na jaře 2012 jako hráč Budějovic schválně zavinil penaltu v utkání s Libercem, který právě se Spartou na dálku bojoval o mistrovský titul.

Více než tři góly? Stalo se

Jak vypadal vyšetřovaný zápas Sparta - České Budějovice (3:1)? Hrál se v srpnu 2012 bez diváků, Sparta měla kvůli jejich nepokojům zavřené hlediště.

První gól dala tehdy Sparta po špatné součinnosti Řepky a brankáře Daňka. Ten musel vyběhnout z brány, aby zastavil Kweukeho, jemuž Řepka nestačil. Pokus o odkop se nevydařil, na vysoký míč ale Řepka opět nereagoval a bez souboje nechal Kweukeho a Kadlece realizovat gól na 1:0.

Údiv pak Řepka vzbudil i v 89. minutě, kdy jako obránce herně úplně vypustil únik Kweukeho a pak jen laxně sledoval, jak Kamerunec přihrává Kadeřábkovi - a ten skóruje na 3:1.

Vše si ostatně na videu můžete prohlédnout zde.

Kdo tedy tehdy sázel na to, že v utkání padnou více než 3 branky, ten se díky zmíněné akci, jež proběhla těsně před koncem, své výhry dočkal.

Kouč: Tohle nebyl on...

O žádných sázkách František Cipro, tehdy kouč Českých Budějovic, netušil. Ale své hodnocení Řepkova výkonu ani s odstupem několika hodin po zápase neměnil. „Nebudu zastírat, že se zápas na Spartě Tomášovi nepovedl. A to je ještě velmi mírné hodnocení. Pouštěl jsem si záznam, byl vlastně u všech tří gólů, které jsme inkasovali," konstatoval tehdy Cipro (více zde).

„Ten první bych mu ještě relativně vyčítal nejmíň, to byla špatná domluva s brankářem. U druhého ale byl taky a ten třetí byl jednoznačně jeho. Celkový ten jeho výkon byl jiný, než známe, to prostě nebyl on," divil se.

Jaké byly další okolnosti utkání? Co při vyšetřování zápasu zjistil na FAČR šéf sportovního úseku Dušan Fitzel? A jak se k celé věci staví Karel Poborský, šéf budějovického Dynama? Čtěte v dnešních Hospodářských novinách nebo v deníku Insider.

Deník INSIDER

Pokud nemáte svůj přístup, můžete si deník Insider předplatit zde.

1 den – 9 Kč objednat
1 měsíc – 190 Kč objednat
1 rok – 890 Kč objednat

DENÍK INSIDER originální obsah z dílny Aktuálně.cz pro vaše čtečky, tablety a další digitální zařízení

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 6 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy