Gambrinus liga • 30. kolo • 18:00

Poslední ligové kolo živě

Dobré odpoledne, vítejte u souhrnného online přenosu z posledního kola fotbalové Gambrinus ligy 2013/14, ve kterém se rozhodne o sestupujících do druhé ligy. Spadne do Fotbalové národní ligy Slavia, Bohemians 1905, Sigma Olomouc nebo Znojmo? Na které dva kluby zbude černý Petr, to budeme vědět přibližně kolem osmé hodiny večerní.

GL: Bohemians-Slavia
GL: Bohemians-Slavia | Foto: CPA Eduard Erben
17:40

Slavia (30 bodů) hraje v Ostravě, Bohemians (29 bodů) hostí Plzeň, Olomouc (26 bodů) hraje v Liberci a Znojmo (27 bodů) hostí Duklu. Ve všech případech tedy platí, že "záchranář" nastupuje vždy proti celku, kterému už jde jen o čest a slávu, body získané v utkání už mu reálně v ničem nepomohou.

17:41

Platí, že při rovnosti bodů dvou či více týmů v konečné tabulce rozhoduje o pořadí mezi nimi bilance z jejich vzájemných utkání.

17.43

Slavii dává jistotu záchrany jen výhra. V případě pouhé remízy v Ostravě se jí například může stát, že se na 31 bodech potká s Olomoucí, případně s Olomoucí a Příbramí. V obou variantách by z takových srovnání výsledků vzájemných zápasů vyšla Slavia jako nejhorší. A pokud by zároveň "klokani" vyhráli nad Plzní, znamenalo by to červenobílý sestup.

SK Slavia Praha Logo
17:46

I Bohemians mají nyní vše ve svých rukou. Pokud Viktorii v Ďolíčku porazí, zachrání se. Nebo naopak - nemusí uhrát ani bod, když stejně, tedy bez bodu, dopadnou v závěrečném kole Olomouc se Znojmem... "Klokani" mají horší bilanci vzájemných zápasů s Olomoucí i se Slavií. Do hry se může dostat i minitabulka se Slavií a Znojmem, která vypadá následovně: Slavia 12 bodů, Bohemians 4, Znojmo 1.

Bohemians 1905 Logo
17:46

Olomouc končí v Liberci a nemusí jí tam teoreticky stačit ani vítězství, to když oba vršovické týmy také zabodují naplno. V jiné konstelaci výsledků naopak Hanákům může stačit i plichta a zisk 29 bodů. To, když "klokani" prohrají a Znojmo nevyhraje.

SK SIgma Olomouc - logo
SK SIgma Olomouc - logo | Foto: Aktuálně.cz
17:47

Znojmo má 27, tedy nejmíň bodů v tabulce a se všemi protivníky, s nimiž teď na dálku bojuje o záchranu, má horší bilanci vzájemných utkání. Takže Znojmu pomůže jedině vítězství nad Duklou, kombinované s prohrou "klokanů" a nevýhrou Olomouce. A k tomu všemu by ještě Znojmu musel někdo udělit další výjimku z výjimky ohledně stadionu. Když ji nedostane, mělo by Znojmo padat z ligy tak jako tak. A s ním pak ještě jeden tým.

Znojmo logo 2001
Znojmo logo 2001 | Foto: Aktuálně.cz
17.48

Připomeňme ještě, že Znojmo dnes hraje v Jihlavě. V průběhu sezony hrávalo domácí zápasy na brněnském stadionu, ale tam se dnes ve stejném čase kope jiné utkání.

17:50

Sestava Slavie:  Černý - Dostál, Škoda, Smejkal, Neves - Hrubý, Boudjemaa, Gecov, Zmrhal - Necid, Juhar  Pro zranění schází Piták.
Sestava domácí Ostravy: Šrom - Frydrych, Baránek, Stronati, Sukup -  Štěpán, Greguš, Mensah, De Azevedo - Narh, Svěrkoš

Logo SK Slavia Praha
Logo SK Slavia Praha | Foto: Aktuálně.cz
17:53

Sestava Bohemians: Berkovec - Pauschek, Brabec, Cseh, Kalina - Nerad,  Rada, Jindřišek, Krch, Moravec - Lietava.

Sestava soupeře, tedy Plzně: Kozáčik - Hubník, Procházka, Limberský,  Kovařík - Petržela, Hořava, Kolář, Hrošovský, Ďuriš - Tecl

17:59

Sestava Olomouce. Zlámal - Dreksa, Javůrek, Škerle, Vidlička - Navrátil, Houska,  Pospíšil, Varadi - Depetris, Schulmeister
Sestava domácího Liberce: Kolář - Coufal, Kováč, Rajnoch, J. Fleišman -  Novotný, Pavelka, Jarolím, Obročník, Frimmel - Delarge.
Liberec tedy nastupuje s řadou mladých hráčů a náhradníků

17:59

Sestava Znojma.: Hrubý - Odehnal, Mudra, Hříbek, Hnaníček - Cihlář,  Buchta, Crnkič, Helísek, Lacko - Reljič
Sestava Dukly: Rada - Jeřábek, Matěj Hanousek, Juroška, Štetina, Božič - Marek Hanousek, Gedeon, Černý, Hlinka - Pospěch

18:00

Všech 8 utkání 30. kola Gambrinus bylo právě zahájeno, ve stejný čas, jak předepisují řády.

18:03

Takhle vypadal Dolíček těsně před úvodním hvizdem. Bude i v létě prvoligový?

Dolíček v posledním kole Gambrinus ligy
Dolíček v posledním kole Gambrinus ligy | Foto: Asafa
18:00

Kromě už zmiňovaných duelů se hrají ještě utkání Sparta-Jihlava, Příbram-Mladá Boleslav, Slovácko-Teplice a Brno-Jablonec.

18:11

Zaplněný Dolíček si teď pořádně oddechl. Do velké šance se dostal hostující Hrošovský, ovšem brankář Berkovec ve spolupráci s obráncem Csehem jeho gólovou střelu zprostřed vápna zblokovali na roh!

18:03

V Ostravě je o zápas se Slavií celkem slušný zájem. Příležitost donutit Slavii k sestupu si řada fanoušků Baníku nenechala ujít

Fanoušci kupují lístky na zápas Baník - Slavia
Fanoušci kupují lístky na zápas Baník - Slavia | Foto: Aktuálně.cz
18:05

Síť Slavie se rozvlnila už v 6. minutě, ale Baníku nebyl gól uznán, protože míč předtím zjevně opustil hrací plochu

18:12

Slavia zatím na Bazalech rozhodně nevypadá jako tým, který si jde sebevědomě za potřebným vítězstvím. Převahu má Baník Ostrava, v jehož sestavě se dnes sešlo netradičně velké množství zahraničních fotbalistů.

18:16

Zatím padla na osmi stadionech jediná branka, na hřišti Slovácka ji vstřelil teplický Litsingi.

18:16

Na Bohemce vidíme první žlutou kartu. Za ostrý skluz na Jendřiška ji vidí Roman Hubník.

18:15

Sigma měla v Liberci slušnou šanci ke skórování, když Houska posunul balon na hrot Navrátiloci, ale jeho střelecký pokus zastavil ligový debutant v brance domácích Kolář.

18:17

Dnes se sice hraje hlavně o sestup, ovšem na pražské Letné se také bude předávat mistrovský pohár. Sparta tam zatím s Jihlavou v posledním utkání sezony hraje 0:0

18:20

Na slaboučkou střelu slávisty Juhara odpověděl De Azevedo, ani Černý ale neml s míčem větší problémy. Slavii se teď prakticky nedaří založit souvislejší akci, balon běhá po kopačkách baníkovců.

18:20

Ztaím poměrně nezáživný fotbal se hraje ve Znojmě, kde by domácí měli zachraňovat svoji naději na záchranu. Největší šanci utkání měl ovšem hostující Pospěch, který ale po rohu hlavičkoval mimo.

18:25

Ani Plzeň nechce svému soupeři odevzdat body zadarmo, což je vidět jak z našlapané základní sestavy týmu, tak z dosavadní hry. V prvních 25 minutách mají hosté více ze hry, i když dosud jedinou šancí byla zmařená gólovka Hrošovského.

18:26

Velká šance Plzně v Dolíčku. Na pravé straně se uvolnil Hubník, našel zpětnou nahrávkou na malém vápně Tecla, a ten stejně jako před zhruba patnácti minutami nepropálil duo Berkovec - Cseh.

Atmosféra na Bazalech je výborná, zejména fanoušci již zachráněného Baníku si loučení se sezonou užívají

GL, Baník - Slavia: před zápasem
GL, Baník - Slavia: před zápasem | Foto: Dalibor Sosna
18:31

Sparta si dnes podle všeho chce své mistrovské oslavy užít. Po půl hodině hry už vede nad Jihlavou 3:0. Trefili se Vácha, Krejčí a kapitán Lafata.

Také policie je na Bazalech v plné pohotovosti, zatím ale žádné incidenty spojené s fanoušky hlášeny nebyly.

18:29

I druhou zaznamenatelnější  akci Slavie na Bazalech zakončoval Juhar, sice z dobré pozice, ale balon pak nezasáhl zdaleka optimálně.

18:32

A pozor! Je tu první důležitý gól, Liberec vede nad Sigmou 1:0, golem Pavelky ze 31. minuty. Po centru z pravé strany zakončil Pavelka hlavou.

18:36

Pospěch měl ve Znojmě další velkou šanci, ale tentokrát ho vychytal brankář Hrubý, který zatím jako jediný drží šance domácích na záchranu.

1. SC Znojmo - logo
1. SC Znojmo - logo | Foto: Aktuálně.cz
18:34

Pokud by se snad už nikde skóre neměnila, zachránily by se pražské celky a sestoupily by Sigma se Znojmem.

18:37

Míč se po akci Plzně odrazil až k Teclovi na malém vápně, ale než se zorientoval, obránci mu merunu sebrali.

18:41

Lietava mohl vyslat první projektil na bránu Kozáčika, ovšem pod nohy se mu připletl Nerad a místo ohrožení branky nakonec celá akce Bohemky skončila ofsajdem.

18:40

Příbram vede nad Boleslaví 1:0 díky přesnému zásahu Zápotočného

18:41

Akcie Znojma právě klesly na nulu. Zbyněk Pospěch se potřetí během prvního poločasu dostal do šance, a protože byl faulován, kopala Dukla penaltu. Sám postižený se jí nezalekl a vstřelil k pravé tyči Hrubého branky svůj patnáctý gól v sezoně.

18:44

Po křídle slávistům opakovaně utíká baníkovec Narh, Černý měl s jeho střelou poměrně dost práce.

18:46

V Dolíčku se pokoušeli o akci, která kdyby vyšla, aspirovala by na gól sezony. Jenže volej Kaliny, který přišel po centru z rohu a vzdálenosti snad 25 metrů, skončil kdesi ve Vršovicích.

18:44

Dukla vede nad Znojmem už 2:0, opět gólem Pospěcha. Slovácko-Teplice 0:2, i druhou branku dal Litsingi. Příbram-Boleslav 2:0, druhou branku domácích vsítil Stratil. Sparta-Jihlava 3:1, snížil Jungr.

18:45

A už tu máme poločasy všech utkání. Zrekapitulujme si, že Olomouc prohrává v Liberci 0:1, Znojmo pak pustilo do už dvoubrankového vedení Duklu. Za dané situaci by při zachování současných výsledků sestupovaly právě Znojmo a Olomouc. Slavia v Ostravě stejně jako klokani s Plzní hrají zatím bez branek.

"Chceme vyhrát, žádnou speciální motivaci nemáme. To, že Bohemka hraje o udržení je její věc, ale my se soustředíme na sebe," prohlásil po první půli zápasu Bohemians - Plzeň pro Českou televizi Milan Petržela.

"Plzeň drží balon, my se snažíme hrát na brejky. něco vyšlo, něco ne, no..." Tak zhodnotil první půli v Dolíčku pro ČT obránce Cseh.

Baník dnes v sestavě hodně sází na své zahraniční akvizice. A vychází mu to.

Azavedo a Narh
Azavedo a Narh | Foto: Dalibor Sosna
19:05

Aktuální foto z Letné. David Lafata tleská, i když Jihlava snížila na 1:3. Oslavy mistrovského titulu vypuknou už za 45 minut!

GL, Sparta - Jihlava: David Lafata
GL, Sparta - Jihlava: David Lafata | Foto: CPA Eduard Erben
19:00

Byly zahájeny druhé poločasy utkání 30. kola Gambrinus ligy. Vzepřou se ještě moravské celky sestupovému osudu?

19:06

Možná překvapivé střídání na Bohemce. Lietavu o půli střídá vytáhlý N´Dekre.

19:08

Utkáním na Bazalech se loučí se Slavií její trenér Alex Pastoor, míří do Alkmaaru. Nutno poznamenat, že se Slavií skutečně velkou díru do světa neudělal a zatím to podle průběu hry na Bazalech vypadá, že poslední duel mu reputaci příliš nevylepší Bude to stačit alespoň na záchranu v lize? Zatím to tak vypadá.

19:09

Obrovská šance Bohemky! Střídající N´Dekre vystihl mizernou rozehrávku Plzně a ocitl se sám před Kozáčikem. Jenže místo potažení balonu a skórování do prázdné branky trochu zbrkle zkusil přehodit brankáře Viktorie a vůbec netrefil bránu. Tohle možná klokany bude mrzet.

19:11

Rychlý kontr Plzně táhl Tecl, který doběhl až do vápna a místo nahrávky zvolil prudkou střelu. Ani jeho pokus se ovšem mezi tři tyče nevešel.

19:15

Erich Brabec byl zraněný odnesený na nosítkách a i když to vypadalo hodně špatně, nakonec se vrací do hry. Uvidíme,jak dlouho jeho kotník vydrží

19:14

Sigma bojuje o život, zatím neúspěšně. V sestavě proto už udělal trenér Minář dvě změny, ve 42. minutě střídal Depetrise Zahradníček, v 55. pak za Navrátila přišel Chorý.

19:18

Znojmo je dál pod těžkou palbou Zbyňka Pospěcha, jehož další velkou šanci na hattrick teď zmařil brankář Hrubý. Tady to tedy na velký obrat rozhodně nevypadá

19.20

Také Slavia už udělal druhé střídání. Po přestávce nahradil Vošahlík Juhara, před chvlkou se pak místo Hrubého objevil na trávníku Nitrianský.

19:22

Sparta v posledním zápase sezony vede nad Jihlavou už 4:1, z dorážky se prosadil Kadeřábek.

19:24

Kalina na rozdíl od první půle tentokrát vypálil z dálky hodně nebezpečně, jeho projektil skončil těsně nad břevnem Kozáčikovy brány.

Radek Černý má zatím na Bazalech rozhodně víc práce nežli jeho kolega Śrom v baníkovské brance.

19:31

V Dolíčku zbývá odehrát posledních dvacet minut a je vidět, že oba týmy by chtěly zvítězit. Na obou stranách v podstatě od přestávky prší střely, ale zatím žádná si nenašla cestu do sítě, Každopádně za stávající situace se Bohemka zachrání (Znojmo prohrává 0:2, Olomouc 0:1), a tak možná brzy klokani začnou myslet hlavně na zadní vrátka. I bod jim totiž může stačit.

19:27

Ostrava-Slavia 1:0. Šichor vymyslel v krátkém sledu dvě krásné finální přihrávky. De Azevedo nejprve těsně přestřelil, jeho kolega Narh byl vzápětí úspěšnější a skóroval. Ostatní výsledky ale zatím Slavii hrají do karet, zatím na sestup není.

19:30

Liberec-Olomouc 1:1. Varadi využil lehkovážnosti domácích zadáků a záchranářské akcie Sigmy stoupají.

19:31

Potenciální bodové zisky záchranářů po započtení aktuálních výsledků: Slavia 30, Bohemians 30, Olomouc 29, Znojmo 27. Ani vyrovnání v Liberci tedy Sigmě zatím k záchraně nestačí.

19:34

Baník-Slavia 2:0. Kukecova kolmice našla Narha, který prošel středem slávistické obrany přes Nevese a svůj střelecký účet si tak vylepšil.

Posuny skóre na dalších stadionech: Příbram-Boleslav 2:1, Brno-Jablonec 1:0

19:40

Bohemians se poslední minuty jen zoufale brání, Plzeň očividně tlačí na pilu. Pro klokany je získání alespoň bodu klíčové, pokud by nakonec prohráli a Sigma udržela alespoň remízu, míří Pražané do druhé ligy, protože s Hanáky mají horší vzájemný zápas.

19:39

Dosud nejnebezpečnější útok Slavie zakončil střelou, která těsně minula bránu soupeře, Tomáš Necid.

19:42

Plzeň se dostala do rychlého protiútoku, Berkovec po delším váhání nevyběhl proti Kolářovi, ale ten v gólovce naprosto selhal.

19:42

Sigma dře, dobrý střelecký pokus po rohu vyprodukoval  Śkerle, výtečně ale  zasáhl domácí gólman Kolář. Vzápětí se ve výhodné pozici ocital Dreksa, ve velké šanci ale nakonec míč minul

19:50

V Dolíčku je dohráno, Bude Bohemians stačit remíza 0:0 s Plzní na záchranu? O tom se rozhodne v Liberci, kde se ještě hraje!

19:47

Na Bazalech končí zápas domácí exibicí, Kukecovu tvrdou střelu zastavi u tyče Černý.

19:48

V utkání Liberec-Olomouc se budou nastavovat 4 minuty. Víc času už Sigma na záchranu nedostane.

19:49

Ostrava-Slavia 2:0, konečný výsledek. Slavia se v lize zachránila.

19:52

Zpráva ze Sparty, kde byl předčasně ukončen zápas s Jihlavou. Krátce před koncem totiž vtrhli na hřiště fanoušci, kteří chtějí slavit titul.

Fotbalové logo AC Sparta Praha
19:53

Znojmo - Dukla 0:2. Znojemští sestupují do Fotbalové národní ligy.

19:54

V Dolíčku už vyběhli na hřiště fanoušci, kteří společně s hráči slaví udržení v lize. V Liberci totiž Sigma také jen remizovala a společně se Znojmem sestupuje.

19:54

Liberec-Olomouc 1:1, konečný výsledek. Sigma sestupuje.

19:55

Poslední kolo rozhodlo o tom, že z ligy sestupuje Olomouc (29 bodů) a Znojmo (27 bodů). Slavii tak nakonec stačilo k záchraně 30 bodů, které měla už před cestou do Ostravy, Bohemians bod proti Plzni k záchraně stačil taktéž. Nastřádala jich celkem 30.

19:58

Na Spartě se bujaře slaví. Před hlavní tribunou je hou několika stovek fanoušků, kteří čekají, až bude jejich idolům předám mistrovský pohár. Že se zápas vlastně nedohrál se tu neřeší.

GL, Sparta - Jihlava: sparťané s Pohárem České pošty
GL, Sparta - Jihlava: sparťané s Pohárem České pošty | Foto: CPA Eduard Erben
20:00

Konečný přehled výsledků 30. kola: Ostrava-Slavia 2:0, Liberec-Olomouc 1:1, Bohemians-Plzeň 0:0, Znojmo-Dukla 0:2, Sparta-Jihlava 4:1, Slovácko-Teplice 0:2, Brno-Jablonec 1:0, Příbram-Boleslav 3:1

20:03

Už dříve bylo jasné, že mistovský pohár převezne Sparta Praha, zahraje si kvalifikaci Ligy mistrů. Předkola Evropské iigy okusí Plzeň, Mladá Boleslav a Liberec. Dnes se rozhodlo o sestupujíích, jsou jimi Olomouc a Znojmo. Děkujeme za pozornost, které jste našemu dnešnímu online přenosu věnovali. A už se s vámi těšíme na novou sezonu.