Plzeň a Liberec se musí snažit. Dvě místa v LM jsou na dosah

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
30. 8. 2013 5:00
Český fotbal může brzy mít dvě místa v Lize mistrů, Plzeň a Liberec ale musí ještě něco uhrát.
Plzeňští by po postupu do Ligy mistrů neměli usnout na vavřínech a vyválčit v základní skupině co nejvíce bodů
Plzeňští by po postupu do Ligy mistrů neměli usnout na vavřínech a vyválčit v základní skupině co nejvíce bodů | Foto: ČTK

Praha - Radost, splněné sny, úleva. To je stručně vyjádřená nálada, která vládne v českém fotbalu po úspěšných pohárových postupech Plzně a Liberce. Jenže opravdová a dramatická bitva teprve začne. V sázce jsou totiž dvě místa v kvalifikaci Ligy mistrů pro sezonu 2015-16 (nikoliv už tu příští).

Pět pohárových míst (dvě v LM a tři v EL) budou mít garantovány země, které se v žebříčku národních koeficientů seřadí od 10. do 15. pozice. V současnosti o alespoň 15. místo, které jako poslední zaručují dva týmy v Lize mistrů, svádí souboj tři až čtyři země. Kromě České republiky ještě Rumunsko, Rakousko a do jisté míry také Izrael. První tři země přitom od sebe dělí ani ne desetinky jako spíš setinky bodů.

Aktuálně vypadá hranice mezi zainteresovanými zeměmi takto:

Pořadí Země Koeficient Počet zbylých týmů
14. Rumunsko 26,007 2/4
15. Rakousko 25,725 3/5
16. Česko 25,600 2/4
17. Izrael 23,625 2/4

Připomeňme si, že zatímco v kvalifikaci braly kluby za každou výhru jen bod, v základní skupině už to budou body dva a jeden přibude za remízu. Vydobytý klubový koeficient se pak dělí počtem pohárových účastníku, v českém případě tedy čtyřmi, a tak vznikne koeficient národní.

Nebezpečí hrozí od Rakouska a Rumunska

Jak vidno z tabulky, Češi mají v tuto chvíli dva hlavní konkurenty, Rumunsko a Rakousko. První jmenovaný je na tom podobně jako Plzeň. Steaua Bukurešť prošla do základní skupiny Ligy mistrů a v Evropské lize se senzačně uchytil celek CS Pandurii. Bukurešť vyfasovala v Lize mistrů Basilej, Schalke a Chelsea, což určitě není společnost, kde by se nedalo bodovat.

Rakousko je na tom o poznání lépe. Austria si těsně ale přeci zajistila postup do Champions League a základní skupinu Evropské ligy bude hrát vídeňský Rapid i Salzburg. Jenže jižní soused České republiky vstupoval do Evropy s pěti týmy, a tak i získané body bude dělit pěti.

Teoreticky by ještě do pořadí mohl promluvit Izrael, který je v současné chvíli necelé dva body za 15. místem. To by se ale Maccabi Haifa a Tel Aviv museli v základních skupinách Evropské ligy pořádně činit, aby ztrátu dohnal.

Kolik toho Češi mohou uhrát?

Jenže klíčovou otázkou je, kolik jsou toho ještě české kluby v základních skupinách schopny uhrát. Plzeň si sice zajistila pohádkový balík peněz účastí mezi evropskou smetánkou, ale horko těžko tam bude sbírat body tak jako loni v Evropské lize. Zvlášť, když jí los přisoudil takové giganty jako jsou Bayern Mnichov a Manchester City.

Jen pro ilustraci, když Viktoriáni na podzim 2011 zažili premiéru v Lize mistrů získali přibližně deset koeficientních bodů, rok na to v Evropské lize to bylo o pět bodů víc. Český fotbal proto musí doufat, že se v Evropě neztratí ani Slovan. A když přešel přes Curych nebo Udine, tak by ani neměl.

Prostá matematika tedy říká, že pokud Viktoriáni v základní skupině, podobně jako před dvěma lety, alespoň jednou vyhrají, případně přidají nějakou remízu a stejně tak Liberec neprohraje všechny zápasy, může se od léta 2015 těšit na Ligu mistrů i český vicemistr.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Bývalý kanonýr Henry bude trénovat v MLS Montreal

Bývalá francouzská fotbalová hvězda Thierry Henry se vrací jako trenér do severoamerické MLS. Mistr světa a Evropy podepsal dvouletou smlouvu s opcí s klubem Montreal Impact.

Dvaačtyřicetiletý Henry ukončil kariéru právě v MLS v dresu New York Red Bulls v roce 2014. Na loňském mistrovství světa byl někdejší kanonýr Arsenalu jako asistent trenéra Belgie, která skončila v Rusku třetí. Loni v říjnu převzal svůj bývalý klub Monako, ale už v lednu byl po pouhých dvou výhrách z 12 ligových zápasech propuštěn.

"Trénovat Montreal Impact je pro mě velká čest. Ligu dobře znám, zažil jsem v ní mnoho krásných momentů," uvedl Henry, jemuž se právě proti Montrealu dařilo ze všech týmů MLS nejvíce - v pěti zápasech mu vstřelil devět gólů.

Další zprávy