Pelta v roli chytré horákyně. Chce Vrbu. Ale co chce Paclík?

Luděk Mádl Luděk Mádl
18. 10. 2013 0:01
Ať už bude novým koučem reprezentace kdokoli, bude ho Miroslav Pelta vybírat po tradičním "carském" způsobu. Vyspělé fotbalové země to dělají jinak
Kdo mě to volá? Strahov? Ale já mám ještě smlouvu v Plzni, vzkazuje Vrba Peltovi
Kdo mě to volá? Strahov? Ale já mám ještě smlouvu v Plzni, vzkazuje Vrba Peltovi | Foto: Reuters

Praha - Chce k reprezentaci Pavla Vrbu, jen jeho jméno odmítá nahlas vyslovit. Ví, co dělá, tohle bude boj. Miroslavu Peltovi nemusíte určitě  vysvětlovat, že Vrba je "cenina", kterou Tomáš Paclík, vlastník  Viktorie Plzeň, z ruky jen tak nepustí.

Rozhodně to bude něco stát: ať už peníze, nebo větší podíl na fotbalové moci. Nejspíš obojí.

Ať už tak či tak, jedno je jisté. A sice že se tu nový trenér reprezentace zase bude vybírat podle starých, tak trochu carských pořádků. O tom, kdo vede národní tým, totiž v této zemi již tradičně nerozhodují odborníci, ale šéf svazu, případně činovníci kolem něj.

Tomuto systému se v posledních letech „podařilo“ naservírovat k  týmu například neúspěšného Petra Radu, na jediný zápas Františka Straku, posléze i fanoušky nemilovaného Michala Bílka. Korunu všemu nasadil předseda Ivan Hašek, který trenérem národního celku nakrátko jmenoval sám sebe.

Nutno říct, že Pelta nyní nestojí před nijak složitým personalistickým rébusem. I mezi odborníky, kteří na rozdíl od něj sledují trendy, jimiž se dynamicky se vyvíjející sport jménem fotbal ubírá, panuje totiž poměrně jednoznačná shoda na jménu Pavla Vrby, úspěšného trenéra Plzně.

Pelta: Asi každý ví, kam mířím

Pelta sice kolem svého trenérského cíle spřádá zdánlivě tajuplné větné konstrukce hodné chytré horákyně, ale vždy tak, aby bylo jasné, že řeč je právě o Vrbovi.

„Já mám jasno, koho za trenéra chci. Ale nemohu to vyslovit, protože je zaměstnán v klubu a nebylo by fér o tom mluvit, dokud není dohoda. Ale kdo rozumí českému fotbalu, asi ví, jakým směrem uvažuji,“ (ne)říká Pelta, o čí služby usiluje.

Jenže je tu problém. Jak Pelta zmiňuje, Vrba je pod smlouvou, Viktoria ho odmítá uvolnit, a lze tedy očekávat, že se v této věci bude nyní zhruba čtvrt roku handlovat a politikařit. To vše s nejistým výsledkem.

A pokud to s Vrbou nedopadne, můžeme opět snadno zabřednout do problému spočívajícího v „carském“ modelu výběru reprezentačního kouče.

„Já nemám nic proti tomu, že trenéra pro národní tým vybírá předseda a výkonný výbor. Ale dokázal bych si tedy představit, že by u toho jednání měl sedět i technický ředitel svazu, případně zástupce Unie českých fotbalových trenérů,“ říká Verner Lička, prezident zmíněné unie.

Ve výkonném výboru, tedy v  Peltově fotbalové vládě, která bude nového kouče na předsedův návrh jmenovat, nesedí totiž ani jeden člověk s vyšším trenérským vzděláním. Názor expertů tedy v rozhodovacím procesu o nejdůležitější trenérské pozici v zemi nehraje pražádnou roli.

Dejte to Uhrinovi. Tak vybrali Straku

Je to paradoxní. Ve struktuře FAČR najdete komise specializující se na prakticky cokoli. Na rozhodčí, kvalitu trávníků, je tu komise lékařská či disciplinární.  Ale mnohé možná překvapí, že odbornou SPORTOVNÍ komisi na Strahově prostě nenajdete.

„Dříve byla technická komise ustavena, ale on v ní pak nechtěl nikdo sedět, všichni říkali, že je to fraška,“ přiznává Verner Lička. 

Odkazuje tak na příběh z roku 2009, kdy z funkce reprezentačního kouče odstoupil Petr Rada.  A před volební valnou hromadou bylo třeba narychlo jmenovat trenéra, který by vedl tým v přátelském utkání proti Maltě.

Technická komise, složená z nejzkušenějších trenérů v zemi, se tehdy usnesla, že nejvhodnějším kandidátem pro takovou roli by byl Dušan Uhrin.

Výkonný výbor ale názor trenérů ignoroval a jmenoval "trenérem pro zápas s Maltou" Františka Straku.

„Tak mi povězte, k čemu jsme se tam pak jako odborníci scházeli, když si to pak stejně udělali jinak a podle svého?“ divil se pak Jozef Chovanec, jeden z členů tehdejší technické komise.

Sportovní koncepce? To tady nepěstujeme

Je fakt, že fotbalová asociace zaměstnává technického ředitele, který se stará právě o sportovní rozvoj. Je to Dušan Fitzel. „Ale já mám kompetence jen pro mládežnické týmy, od jedenadvacítky dolů. Áčko jde úplně mimo mě, to má na starosti předseda a výkonný výbor“ vysvětluje Fitzel.

Ve fotbalově nejvyspělejších zemích Evropy to funguje jinak. „Ve Francii je Director Technique National nejváženější osoba na svazu,“ říká Lička.

Muž, který pracuje v pozici, o níž Lička hovoří, dohlíží na jednotnou sportovní koncepci provázanou od nejmladších kategorií po dospělé. A podle toho pak právě on vybírá i kouče A-týmu, který do této koncepce bude pasovat.

„Asi půlka zemí v Evropě to má tak jako Francie. Podobně fungují třeba v Německu, ve Španělsku… Nedávno se do této roviny přesunuly i kompetence mého kolegy v Rakousku. Ale my jsme do tohoto stadia ještě nedospěli,“ podotýká Fitzel.

V Česku totiž rozhodují i jiné faktory.

Čím vyvážit uvolnění kouče Vrby

Tomáš Paclík, vlastník Viktorie Plzeň, prostřednictvím tiskových zpráv klubu veřejnosti průběžně vzkazuje: „Vrbu v žádném případě před koncem smlouvy neuvolníme. A smlouva mu končí v létě 2015.“

Pelta na to, že je třeba vyčkat do zimy. Může kalkulovat s tím, že pokud se Viktoria nedostane do jarní části evropských pohárů, plzeňská potřeba udržet si Vrbu zeslábne. Navíc lze počítat s tím, že zdatný obchodník typu Paclíka bude chtít za Vrbu patřičnou protihodnotu. Nejen finanční, ale i „politickou“.

Namátkou se nabízí odmítnutí projektu samostatné ligy, za nímž je mocensky cítit konkurenční Sparta.

Viktorii také logicky zajímá, jak budou u soudu vypovídat aktéři kauzy Chřestýš, v níž měly podle sudího Adámka padat úplatky za výhru Plzně v Jablonci. A kdo ví, co dalšího ještě může skrývat tzv. Křetínského taška.

I to, aby zůstala navěky zavřena, lze teoreticky zobchodovat. Například za uvolnění trenéra Vrby k národnímu týmu.

Pelta chce mít otázku reprezentačního kouče vyřešenou do 23. února, kdy se ve Francii koná los skupin kvalifikace o Euro 2016. Tam by chtěl mít nového reprezentačního kouče s sebou.

Ale reprezentace toho na jaře v programu mnoho nemá. Zkraje března přípravný duel s Norskem a pak se počítá s nějakými přáteláčky až na konec sezony, kdy by česká reprezentace mohla posloužit jako sparingpartner týmům, které se na rozdíl od ní vydají do Brazílie.

Proto se nabízí i myšlenka, která už v zákulisí probleskuje, že na jaře 2014 by Vrba mohl sedět ve dvou křeslech, v plzeňském i reprezentačním. S tím, že Viktorii by pak opustil až v létě a od té doby se pak plnou kapacitou věnoval národnímu týmu.

Ten slovenský už Vrbovi před časem dokázal Paclík vymluvit, teď to bude mít patrně složitější.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Další zprávy