"Normalizační komisi" nesmíme dovolit. Chci lepší mediální obraz FAČR, říká nový předseda Malík

František Typovský František Typovský
13. 12. 2017 6:27
Nově zvoleným předsedou fotbalové asociace se po dlouhých jednáních stal favorit Romana Berbra Martin Malík. Porazil Petra Fouska, který měl podporu moravské komory asociace. Jako jeden z cílů si ihned ustanovil vyřešení problematických stanov, na které si stěžovali zástupci UEFA i FIFA. Podle Malíka český fotbal nesmí ovládnout "normalizační komise", kterou Čechům hrozí mezinárodní asociace.
Martin Malík při volbě předsedy FAČR v prosinci 2017
Martin Malík při volbě předsedy FAČR v prosinci 2017 | Foto: Milan Kammermayer

Je změna stanov vašim hlavním úkolem?

Minimálně v tom nejbližším horizontu to je hlavní misí, budeme ještě debatovat s kolegy z UEFA a FIFA, abychom se shodli na dalším postupu. Poté musíme jednat mezi sebou a najít konsenzus. Ten musíme představit mezinárodním asociacím, protože každý slyšel, co by se stalo, kdybychom jej nenašli.

Jak vyřešíte s Romanem Berbrem neshody ve financování fotbalu?

Asociace má nastavený pevný systém financování, vychází z klíčů v našem portále, takže si myslím, že k nějakým velkým rozepřím nedojde. Nemyslím si totiž, že na tom bychom chtěli na tom systému něco měnit. Ten proces navíc schvaluje výkonný výbor, což je nějakých 11 lidí.

Kdy bude svolána další valná hromada? Existuje nějaký scénář dalších řízení?

Normalizační komise přijede 15. 6. UEFA ale s tímto termínem nesouhlasí, je to spíše krajní varianta, kdybychom se nedokázali domluvit. Budeme o tom termínu jednat a musíme mu podřídit ta jednání. Já budu s pomocí místopředsedů a členů výkonného výboru usilovat o shodu. Musíme do toho června mít vše vyřešeno.

Co říkáte na případné zrušení dvoukomorového systému?

Mně ten systém dává smysl, jeho zrušení rozhodně nepodporujeme. Jedná se spíš o změnu stanov v tom jednom konkrétním bodě, a o to šlo i FIFA. Teď stojíme blízko tomu, že FIFA nám nadiktuje, jak ty stanovy budou vypadat, ale nechceme, aby to tak daleko došlo. UEFA i FIFA nám to ostatně dnes jasně deklarovaly, že my sami musíme přikročit ke změně, aby nedošlo k tomu krajnímu řešení.

Jak se dá zlepšit mediální obraz fotbalu?

Vnímáme jeho špatnou situaci, ale věříme, že tady je prostor na to, abychom šli v očích veřejnosti nahoru. Ale není to o tom, že uděláme pár populistických rozhodnutí. Spíše půjde o dlouhou a trvalou práci. Jinak to nejde.

Co pro vás znamená silný mandát?

Zcela jednoznačně mě to velmi potěšilo. Když jste se mě ptali, jak bych si přál, aby to vypadalo po volbách, tak tohle byla moje odpověď. Jasný a silný mandát. A jsem rád, že v téhle situaci se fotbal vyjádřil jasně.

Je pravda, že vás v čele společnosti STES nahradí Miroslav Pelta?

Ne, tato spekulace není vůbec pravdivá.

Jaké budou první kroky ve funkci vůči ministerstvu?

Budeme usilovat o to, abychom se s novým ministrem potkali co nejdříve, a ujasnili jsme si pravidla financování a vzájemného fungování. Ale žádný konkrétní plán zatím nemáme.

Urážela vás slova viceprezidenta UEFA Surkise?

Nemyslím si. Ruštinu jsem se navíc učil naposledy na základní škole. Myslím si, že UEFA a FIFA pouze klade velký důraz na to, aby se nám to povedlo změnit ty stanovy.

Cítíte, že ostatní delegáti jeho slova vnímali jinak?

Dovedu si to představit, ale myslím, že kdyby mluvil anglicky, tak by to tolik negativních reakcí nemělo. Myslím, že tím podstatným bodem byl ten obsah Surkisova sdělení. To, co se snažil říct, přebilo způsob, jakým to řekl.

Petr Fousek říkal, že by si dokázal představit vzájemnou spolupráci. Co vy?

Momentálně netuším, jakou formou bychom mohli s Petrem spolupracovat, ale samozřejmě, že se časem můžeme domluvit a najít nějaký způsob, jak spolu kooperovat.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Klaebo nebude kvůli koronavirové situaci do konce roku závodit

Aktuální lídr Světového poháru běžců na lyžích Johannes Klaebo odřekl kvůli obavám z koronaviru účast na dalších dílech seriálu v Davosu a Drážďanech. Čtyřiadvacetiletý norský reprezentant nebude podle informací rádia NRK závodit až do konce roku, protože nepovažuje za rozumné v současné situaci tolik cestovat.

Stejný postoj zaujal i jeho reprezentační kolega Emil Iversen. Šéftrenér Espen Bjervig nevyloučil, že minimálně závody v Davosu vynechá celý norský tým.

"Jsem toho názoru, že lyžování a závodění jsou ve srovnání se současnou pandemií vcelku nedůležité," řekl trojnásobný olympijský vítěz Klaebo, který při úvodní zastávce SP ve finské Ruce vyhrál dva ze tří závodů a ujal se vedení v průběžném pořadí seriálu. "V této době považuju mezinárodní cestování za chybu. Přináší to kontakt příliš velkého počtu lidí. Vyžaduje to použití letadel, autobusů, letišť a mnoho dalšího. Nebudu se tomu vystavovat," řekl Klaebo.

Nejdříve se do programu Světového poháru zapojí 1. ledna, kdy odstartuje Tour de Ski. Iversen, jenž se vedle nákazy obává i nucené preventivní karantény kvůli případnému výskytu koronaviru v týmu, hodlá vynechat i prestižní miniseriál.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy