"Normalizační komisi" nesmíme dovolit. Chci lepší mediální obraz FAČR, říká nový předseda Malík

František Typovský František Typovský
13. 12. 2017 6:27
Nově zvoleným předsedou fotbalové asociace se po dlouhých jednáních stal favorit Romana Berbra Martin Malík. Porazil Petra Fouska, který měl podporu moravské komory asociace. Jako jeden z cílů si ihned ustanovil vyřešení problematických stanov, na které si stěžovali zástupci UEFA i FIFA. Podle Malíka český fotbal nesmí ovládnout "normalizační komise", kterou Čechům hrozí mezinárodní asociace.
Martin Malík při volbě předsedy FAČR v prosinci 2017
Martin Malík při volbě předsedy FAČR v prosinci 2017 | Foto: Milan Kammermayer

Je změna stanov vašim hlavním úkolem?

Minimálně v tom nejbližším horizontu to je hlavní misí, budeme ještě debatovat s kolegy z UEFA a FIFA, abychom se shodli na dalším postupu. Poté musíme jednat mezi sebou a najít konsenzus. Ten musíme představit mezinárodním asociacím, protože každý slyšel, co by se stalo, kdybychom jej nenašli.

Jak vyřešíte s Romanem Berbrem neshody ve financování fotbalu?

Asociace má nastavený pevný systém financování, vychází z klíčů v našem portále, takže si myslím, že k nějakým velkým rozepřím nedojde. Nemyslím si totiž, že na tom bychom chtěli na tom systému něco měnit. Ten proces navíc schvaluje výkonný výbor, což je nějakých 11 lidí.

Kdy bude svolána další valná hromada? Existuje nějaký scénář dalších řízení?

Normalizační komise přijede 15. 6. UEFA ale s tímto termínem nesouhlasí, je to spíše krajní varianta, kdybychom se nedokázali domluvit. Budeme o tom termínu jednat a musíme mu podřídit ta jednání. Já budu s pomocí místopředsedů a členů výkonného výboru usilovat o shodu. Musíme do toho června mít vše vyřešeno.

Co říkáte na případné zrušení dvoukomorového systému?

Mně ten systém dává smysl, jeho zrušení rozhodně nepodporujeme. Jedná se spíš o změnu stanov v tom jednom konkrétním bodě, a o to šlo i FIFA. Teď stojíme blízko tomu, že FIFA nám nadiktuje, jak ty stanovy budou vypadat, ale nechceme, aby to tak daleko došlo. UEFA i FIFA nám to ostatně dnes jasně deklarovaly, že my sami musíme přikročit ke změně, aby nedošlo k tomu krajnímu řešení.

Jak se dá zlepšit mediální obraz fotbalu?

Vnímáme jeho špatnou situaci, ale věříme, že tady je prostor na to, abychom šli v očích veřejnosti nahoru. Ale není to o tom, že uděláme pár populistických rozhodnutí. Spíše půjde o dlouhou a trvalou práci. Jinak to nejde.

Co pro vás znamená silný mandát?

Zcela jednoznačně mě to velmi potěšilo. Když jste se mě ptali, jak bych si přál, aby to vypadalo po volbách, tak tohle byla moje odpověď. Jasný a silný mandát. A jsem rád, že v téhle situaci se fotbal vyjádřil jasně.

Je pravda, že vás v čele společnosti STES nahradí Miroslav Pelta?

Ne, tato spekulace není vůbec pravdivá.

Jaké budou první kroky ve funkci vůči ministerstvu?

Budeme usilovat o to, abychom se s novým ministrem potkali co nejdříve, a ujasnili jsme si pravidla financování a vzájemného fungování. Ale žádný konkrétní plán zatím nemáme.

Urážela vás slova viceprezidenta UEFA Surkise?

Nemyslím si. Ruštinu jsem se navíc učil naposledy na základní škole. Myslím si, že UEFA a FIFA pouze klade velký důraz na to, aby se nám to povedlo změnit ty stanovy.

Cítíte, že ostatní delegáti jeho slova vnímali jinak?

Dovedu si to představit, ale myslím, že kdyby mluvil anglicky, tak by to tolik negativních reakcí nemělo. Myslím, že tím podstatným bodem byl ten obsah Surkisova sdělení. To, co se snažil říct, přebilo způsob, jakým to řekl.

Petr Fousek říkal, že by si dokázal představit vzájemnou spolupráci. Co vy?

Momentálně netuším, jakou formou bychom mohli s Petrem spolupracovat, ale samozřejmě, že se časem můžeme domluvit a najít nějaký způsob, jak spolu kooperovat.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 2 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 2 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 3 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy