Malíkovi gratuluji. Teď je na něm, aby vrátil českému fotbalu důvěryhodnost, říká Petr Fousek

František Typovský František Typovský
12. 12. 2017 16:46
Český fotbal zná svého šéfa. Stal se jím Martin Malík, který porazil Petra Fouska. Neúspěšný kandidát na předsedu asociace pogratuloval svému soupeři k vítězství, zároveň však varoval, že český fotbal má před sebou běh na dlouhou trať. Nyní prý záleží na novém vedení, jak se k problémům FAČR postaví.
Petr Fousek při volbě předsedy FAČR v prosinci 2017
Petr Fousek při volbě předsedy FAČR v prosinci 2017 | Foto: Milan Kammermayer

Nymburk - Neúspěšný kandidát na předsedu fotbalové asociace Petr Fousek předstoupil před novináře a zhodnotil průběh dnešní valné hromady i celé kandidatury. "Za celé to sedmiměsíční období děkuji všem, kteří mě navrhovali, podporovali i volili. Bylo jasné, že půjde o velmi náročný souboj. Chtěl jsem v boji vytrvat, protože šlo o hodně - zájem veřejnosti, médií, sponzorů i politiků," řekl Fousek. 

Ten je prý vděčný především za podporu bývalý hráčů, ať už z generace kolem Antonína Panenky, která vyhrála ME v Bělehradě v roce 1976, či stříbrných medailistů z Anglie 1996. "Život jde dál, porážky ke sportu patří. Martinu Malíkovi gratuluji, přeji českému fotbalu hodně štěstí a úspěšné řešení všech budoucích problémů," dodal pětapadesátiletý funkcionář. 

Jak jste vnímal ostrý projev viceprezidenta UEFA Grigorije Surkise?

Sám jsem dlouholetý funkcionář, stál jsem na druhé straně břehu. V dresu UEFA jsem navštěvoval i jiné země, takže chápu jeho roli. Vnímal jsem, co tady se odehrálo v posledních týdnech. Český fotbal se musí více věnovat dialogu a vyjednávání při přípravách stanov, které se dneska řešily pod extrémním tlakem.

V létě jste prý stanovy FAČR řešil s předsedou UEFA Alexandrem Čeferinem. Je to pravda? 

Tady došlo k dezinformaci. Zdůraznil jsem, že na UEFA bychom neměli zatahovat naše interní záležitosti, viz tu balkanizaci. Mám k té asociaci respekt. S panem Čeferinem jsem se potkal na losu Ligy mistrů v Monaku v létě, on vyjádřil přání zvolit předsedu fotbalu. Věděl ale, že kandidujeme dva. O sankcích jsem s ním ale nemluvil, byl z toho jen mediální příběh. Neměli bychom se snažit stavět proti UEFA. 

Myslíte, že Morava udělala blokováním nových stanov chybu?

To je asi otázka pro toho, kdo zastupuje moravskou komoru. Ta se dnes několikrát projevila, uvidíme, jak se teď zachová při volbě dalších zástupců. Netroufám si říct, jestli udělala chybu.

Umíte si představit vaši spolupráci s panem Malíkem ve vedení FAČR?

To je otázka pro pana Malíka, ten to ode dneška řídí a musí se rozhodnout, jestli o tu spolupráci má zájem. Zatím jsem žádnou nabídku nedostal. Pokud pan Malík dospěje k závěru, že je třeba se sejít a vyřešit to, rád to udělám. Lidsky i profesně spolu vycházíme, ale je to primárně na něm.

Co říkáte na emotivní projev Miroslava Pelty?

Miroslav Pelta vystoupil na sebe až nesmírně důrazně, tu volbu tím pochopitelně ovlivnil. Netroufám si odhadnout, do jaké míry by ta čísla vypadala jinak, v české komoře jsem to měl těžší tak či tak. Jestli to bylo etické či neetické, to teď nemá smysl řešit. Máme odvoleno. 

Myslíte si, že se FAČR s novým vedením podaří vrátit důvěryhodnost?

Měl jsem transparentnost, kredibilitu, či lepší image ve svém programu, ale ne kvůli populismu vůči médiím, či ostatním zájmovým skupinám. Jsem bytostně přesvědčen o tom, že to je jediná možná cesta pro fotbal. Neumím odhadnout, kdy se tak stane, jestli to bude v blízké budoucnosti. Záleží na lidech. Já přeji FAČR, aby se jí to dařilo. Konfrontace kandidátů patří do předvolební fáze, teď by mělo nové vedení ukázat své schopnosti.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 1 hodinou

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 1 hodinou

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 2 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy