Limberský se vrací do reprezentace, Vrba nominoval i Vacka

Sport Sport
3. 11. 2015 14:37
Pavel Vrba nominoval na přátelské duely se Srbskem a Polskem i plzeňského hříšníka Davida Limberského. Nominaci si vysloužil také Kamil Vacek z polských Gliwic.
Česká fotbalová reprezentace při posledním duelu s Nizozemskem.
Česká fotbalová reprezentace při posledním duelu s Nizozemskem. | Foto: Milan Kammermayer

Praha - David Limberský se po dvouzápasové pauze vrací do národního týmu. Pro přátelská utkání s Polskem a Srbskem jej do svého výběru v úterý nominoval Pavel Vrba.

Obránce Plzně, kterého policie v září chytila opilého za volantem, tak vynechal pouze zápasy s Tureckem a Nizozemskem v závěru kvalifikace.

Druhým překvapivým jménem ve výběru je Kamil Vacek, záložník pražské Sparty, který hostuje v polských Gliwicích. Naposledy přitom za národní tým hrál před čtyřmi lety.

Aktuálně je v nominaci dvacet hráčů, další tři budou dodatečně pozváni v pátek po zápasech v Evropské lize.

Čech zaútočí na rekord

Oproti posledním nominacím se Vrba rozhodl zatím vynechat plzeňského stopera Václava Procházku, sparťanského záložníka Ladislava Krejčího či kanonýra Davida Lafatu, kterého trápí zdravotní potíže. Nechybí naopak brankář Petr Čech, kterému schází jediný start k vyrovnání rekordu Karla Poborského v počtu zápasů za národní tým.

"S Petrem jsem mluvil a chtěl být v nominaci, pak to pro mě bylo strašně jednoduché. Každopádně ale odchytá určitě jen jeden zápas. Cítíme, že je třeba vyzkoušet další brankáře, prostor by tak mohl dostat i Tomáš Koubek," uvedl Vrba.

Šanci dostávají Vydra s Pudilem, kteří nyní pravidelně nastupují v druhé anglické lize. "Dan minulý týden postoupil v poháru přes Arsenal a jeho výkon byl velice slušný. Chceme ho vyzkoušet, protože pak už moc času na zkoušení nebude. To platí i pro Vydru, který je zas jiný typ útočníka, než jsou ostatní hráči v kádru," řekl Vrba.

Vacek je zajímavá alternativa

Výborné výkony v polské nejvyšší soutěži v dresu Gliwic vynesly pozvánku pro Vacka. Ten oblékal reprezentační dres na podzim 2011, kdy po dobrých výkonech ve Spartě přestoupil do Chieva. Celkem dosud nasbíral šest startů včetně kvalifikace proti Španělsku.

"Kamil se o nominaci dozvěděl před týdnem. Gliwice jsou největším překvapením polské ligy a on patří mezi nejlepší hráče soutěže. Viděli jsme ho naživo a hodně se nám líbil," vysvětlil Vrba. "Může být zajímavou alternativou pro střed zálohy, kde je způsobem hry podobný typ jako Tomáš Rosický a Daniel Kolář, ale může také hrát v hlubším postavení," dodal reprezentační kouč.

Po trablech s řízením v opilosti a následné kontroverzní oslavě gólu dostal nominaci i Limberský. "S Davidem jsem několikrát mluvil a stanovili jsme si jasná pravidla, která jsou platná pro všechny reprezentanty. David tak jasně ví, co by následovalo, pokud by v budoucnu udělal mimo hřiště něco podobného jako v září," uvedl Vrba. "Po sportovní stránce si nominaci jasně zaslouží," dodal.

Reprezentace se sejde v pondělí, kdy budou také představeny nové dresy. V Praze bude do středy, následně se přesune do Ostravy, kde v pátek 13. listopadu sehraje zápas se Srbskem. V Ostravě zůstane do neděle, než zamíří do Vratislavi, kde je v úterý 17. listopadu na programu utkání s Polskem.

"Důležitější pro mě bude asi zápas v Ostravě, kde by měl být vyprodaný stadion. V Polsku ale zase hrajeme proti účastníkovi mistrovství Evropy, který má dobrý kádr. Budeme chtít uspět v obou zápasech, ale domácí zápas je trošičku výš," dodal Vrba, který v Ostravě v minulosti působil jako hráč i trenér.

Nominace české fotbalové reprezentace na přípravné zápasy se Srbskem (13. listopadu v Ostravě) a v Polsku (17. listopadu ve Vratislavi):

Pozice Jméno a příjmení Klub Počet startů Branky
Brankáři Petr Čech Arsenal 117 0
Tomáš Vaclík Basilej 4 0
Tomáš Koubek Liberec 0 0
Obránci Theodor Gebre Selassie Brémy 32 1
Pavel Kadeřábek Hoffenheim 12 2
David Limberský Plzeň 34 1
Tomáš Sivok Bursaspor 49 4
Michal Kadlec Fenerbahce 61 8
Marek Suchý Basilej 24 0
Záložníci Bořek Dočkal Sparta 20 6
Jiří Skalák Mladá Boleslav 3 0
Vladimír Darida Hertha Berlín 29 1
Josef Šural Liberec 5 1
David Pavelka Liberec 4 0
Jaroslav Plašil Bordeaux 95 6
Daniel Pudil Sheffield Wednesday 27 2
Kamil Vacek Gliwice 6 0
Útočníci Matěj Vydra Reading 15 4
Tomáš Necid Bursaspor 32 8
Milan Škoda Slavia 5 2
 

Právě se děje

před 13 minutami

Rada: Při přípravě rozpočtu nebyly respektovány základní zásady

Kvalita přípravy státního rozpočtu byla letos významně narušena nerespektováním základních zásad, jako je úplnost a reálnost rozpočtové dokumentace. Důvodem je mimo jiné to, že s návrhem státního rozpočtu na příští rok se schodkem 320 miliard korun současně Poslanecká sněmovna schválila významné úpravy daní. S nimi přitom návrh rozpočtu nepočítá. Vyplývá to z pravidelné čtvrtletní zprávy o stavu veřejných financí a nastavení rozpočtové politiky, kterou dnes zveřejnila Národní rozpočtová rada.

Ta zároveň zopakovala, že na základě dostupných dat bylo letní zvýšení schodku letošního rozpočtu na 500 miliard korun nadměrné. Ke konci listopadu skončil rozpočet ve schodku 341,5 miliardy korun.

Národní rozpočtová rada je nezávislý odborný orgán, jehož hlavním posláním je vyhodnocovat, zda stát a další veřejné instituce dodržují pravidla rozpočtové odpovědnosti daná zákonem. Radě nyní předsedá ekonomka Eva Zamrazilová.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Za vraždu novorozence v Karviné soud potvrdil matce 17 let vězení

Za vraždu novorozence v Karviné si jeho dvaatřicetiletá matka definitivně odpyká trest 17 let vězení. Rozhodl o tom ve středu olomoucký vrchní soud. Potvrdil tak rozsudek ostravského krajského soudu, proti kterému se žena odvolala. Tělíčko dítěte našel loni v červenci bezdomovec v kontejneru na odpadky. Těhotenství obžalovaná tajila, podle znalců dítě zabila krátce po jeho narození. Policie po zadržení ženy uvedla, že k dopadení pomohla DNA.

"Odvolání obžalované není důvodné. Není pochyb o tom, že to byla obžalovaná, kdo dítě porodil, a že její jednání vedlo k usmrcení dítěte. Dítě usmrtila po předchozím uvážení. Věděla, že je těhotná, nijak se na to nepřipravovala," uvedl soudce Vladimír Hendrych. Ženě hrozil trest v rozmezí 15 až 20 let, podle soudce je uložený trest přiměřený všem okolnostem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy