Může to být gólová smršť. A Petroušův konec ve Slavii

Miloslav Lubas
9. 9. 2011 11:30
Vlček a spol hrají v Jablonci i o svého trenéra
Slávistický ´generál´ Miroslav Platil dal své sešívané armádě po Převýšově pořádný ´tlak´
Slávistický ´generál´ Miroslav Platil dal své sešívané armádě po Převýšově pořádný ´tlak´ | Foto: slavia.cz

Jablonec nad Nisou/Praha - Nůž na krku slávistického trenéra Michala Petrouše.

Velká naděje na gólovou smršť, protože na sebe narazí mužstva, která mnohem raději útočí, než brání.

A ´rozlehlá´ sešívaná kolonie na zelenobílé Střelnici.

Úvahy, jaké přísloví se naplní. První varianta - Po hodech bývá průjem. Nebo druhá - Každý půst jednou skončí.

Není větší tahák v šestém kole fotbalové Gambrinus ligy, než nedělní střetnutí FK Baumit Jablonec - SK Slavia Praha.

Čtěte také:

VIDEO Ráno ještě pracoval, večer pak zostudil Slavii
Lafata řádí. Dalším hattrickem zničil České Budějovice¨
Baník opouští další opora, Frejlach posílí Slavii

K napětí před vypjatým duelem přispívá rovněž palčivá otázka, jestli Slavia postaví Adama Hlouška. Na hostování do Edenu ho z Jablonce pustil majitel Baumitu Miroslav Pelta.

Smlouva mezi oběma kluby zní jasně  - Slavia nesmí svého klíčového ofenzivního fotbalistu na Střelnici proti domácím ´vypustit´. 

Co je pro současnou Slavii víc? Body nebo peníze?

I když, nesmí… Absolutní zákaz neplatí. Ale kdyby Slavia Hlouška na trávník poslala, musela by Jablonci zaplatit tučnou pokutu.

Karel Piták je podle slávisty Vlčka režisérem jabloneckých gólových estrád
Karel Piták je podle slávisty Vlčka režisérem jabloneckých gólových estrád | Foto: ČTK

"My moc bránit neumíme, a určitě nebudeme hrát zezadu na bod. Jablonec hraje doma výborně, ale rádi bychom si vzali příklad z Bohemky," řekl Aktuálně.cz slávistický útočník Stanislav Vlček.

Samozřejmě si nepřeje, aby si jeho tým vezl do Vršovic pět ´kousků´ jako ve třetím kole ´klokani´. Ale v ofenzívě se Bohemce dařilo - až na jedinou výjimku. Z tří vyložených a z dalších tří velmi dobrých šancí nedala ani branku. A oboustranně krásný zápas skončil 5:0 pro Jablonec.

"Věřím, že se do šancí dostaneme, a na rozdíl od Bohemky je proměníme," prohlásil Vlček.

Jablonecký trenér František Komňacký na Vlčkova slova odpověděl s úsměvem. "Mně by se v utkání se Slavií výsledek 5:3 pro nás docela líbil. A divákům určitě taky," poznamenal při vzpomínce na otevřený souboj s Bohemkou.

Pohárový den a noc. Jablonec 8:0. Slavia 0:3 s Převýšovem

Domácí mají z tří posledních ligových utkání devět bodů a pro každého soupeře hrozivé skóre 14:1. Připočítáme-li drtivé vítězství 8:0 na hřišti třetiligové Roudnice v Ondrášovka Cupu, pak dojdeme k ještě úctyhodnějšímu číslu - 22:1.

Slavia si naopak v českém poháru svou nepříliš radostnou ligovou bilanci výrazně zhoršila. V divizním Převýšově to na konci srpna schytala 3:0 a její skóre z posledních čtyř mistrovských utkání je 4:5.

Po hanebné prohře se nechal generální ředitel Slavie Miroslav Platil slyšet, že pošramocenou reputaci si musí mužstvo napravit právě v Jablonci. A pustil do éteru výhružku ´Když odjedeme bez bodu, nastanou změny v realizačním týmu.´

Komňacký soudí, že Petrouš zůstane trenérem i po prohře

Damoklův meč se vznáší i nad trenérem Michalem Petroušem. Jeho kolega Komňacký si ale nemyslí, že by ho vedení Slavie po porážce v Jablonci odvolalo.

Na Střelnici půjde nejen o body, ale i trenéra Petrouše
Na Střelnici půjde nejen o body, ale i trenéra Petrouše | Foto: Jakub Šafránek

"Na jaře, kdy hráči nebrali peníze, a Slavia se přesto v lize udržela, jí Michal hodně pomohl," vysvětlil Komňacký. "Zachoval se jako profesionál, a od mužstva neutekl."

Petrouše se zastává i Vlček, pamětník slavných časů, kdy ´sešívaní´ před čtyřmi lety postoupili přes Ajax Amsterdam do základní skupiny Ligy mistrů.

"Na jaře odvedl velmi dobrou práci," upozornil Vlček. "Kvůli porážce v Převýšově jsme se ale všichni dostali pod velký tlak a v Jablonci nás těžký soupeř. Ale daří se nám tam. Na jaře jsme s nimi remizovali 2:2."

Komňacký jako trenér zažil podobně vypjaté chvíle, jakými nyní prochází Petrouš. Pomyslný ´nůž na krk´ prý pokládají trenérům po nepříznivé sérii spíše nezkušení majitelé klubů, kteří fotbalu tolik nerozumí.

"Někdy je to ale jen taková bublina a zase splaskne," konstatoval Komňacký. "Jindy vedení zase klubu chce, aby se mužstvo semklo a hrálo i za trenéra."

Slavii chybí kanonýr. Jablonecký Lafata stříli jak z praku

Petrouš si na jaře vydobyl mezi hráči respekt a získal si jejich oblibu.

"Nás vnitřní věci ve Slavii nezajímají a nebudeme na ně brát ohled. Výsledky Slavie nezávisí jen na trenérovi, ale i na stylu mužstva a na tom, na co momentálně má," prohlásil Komňacký.

Vlčka trápí chabá střelecká potence Slavie. V uplynulých šesti mistrovských zápasech skórovala jen pětkrát a nikdo nevstřelil více než jeden gól.

V lize Slavia dvakrát za sebou jen remizovala - v Teplicích 0:0 a doma s Mladou Boleslaví 1:1. Za hosty ke všemu vyrovnal ranou do vlastní sítě domácí kanonýr Pospěch.    

V Jablonci pouze samojediný útočník Lafata překonal v posledních šesti mistrovských utkáních brankáře devětkrát - osmkrát v Gambrinus lize a jednou v poháru.

V Jablonci kraluje exslávista Piták, tvrdí Vlček

"Klíčovým hráčem Jablonce je nyní Karel Piták," ocenil bývalého kolegu z Edenu a z Ligy mistrů Vlček. "Ve středu zálohy skvěle rozděluje balóny a dostává se i do koncovky."

V Jablonci působí tolik bývalých slávistů jako v žádném jiném tuzemském klubu. Kromě Pitáka i Marek Jarolím, Jablonský, Kovařík, Eliáš, Zábojník, Vaněk a Valeš.

"Vztah ke Slavii samozřejmě mají, ale v zápase s ní musí jít všechna nostalgie stranou," shrnul Komňacký. "Každý domácí zápas se Slavii je pro nás velký svátek a nemůžeme si dovolit, abychom ji podcenili."


 

Právě se děje

před 47 minutami

Soud v Číně poslal do vězení hongkongského knihkupce Minhaie

Soud v Číně poslal za nezákonné poskytování zpravodajských informací do zahraničí na deset let za mříže hongkongského vydavatele a knihkupce se švédským občanstvím Gui Minhaie, napsala agentura Reuters.

Kauza Minhaie, který prodával knihy píšící velmi otevřeně o čínských vůdcích, zkomplikovala vztahy mezi Pekingem a Stockholmem.

Minhai byl jedním z pěti hongkongských nakladatelů a knihkupců, kteří zmizeli na přelomu let 2015 a 2016 a později se objevili ve vazbě v pevninské Číně.

Další zprávy