Mistři! Španělsko vzývá sedmdesátiletého kouče

Roman Gazdík
30. 6. 2008 12:15
Nenáviděný trenér Aragonés byl rehabilitován
Foto: Reuters

Praha - Španělsko šílí. Po čtyřiadvaceti letech se národní tým dostal do finále mistrovství Evropy, a po čtyřiačtyřiceti letech ho i vyhrál.

Navázal tak na památné vítězství z roku 1964, kdy na vlastní půdě porazil 2:1 reprezentaci Sovětského svazu. Nyní zvítězil nad Německem.

Španělé jsou národ, který žije a dýchá fotbalem, a podle toho vypadají i titulní strany španělských novin. Jeden nadšený titulek střídá druhý.

Fotbalový národ u vytržení. Včetně tenisty Nadala

"Španělsko okouzlilo svět", "Španělsko dobývá Evropu", "Louis Aragonés odchází jako král", "Historický triumf, "Španělsko šílí", "Ať žije Španělsko".

Jinak než v superlativech o vítězství svého týmu média na Pyrenejském poloostrově nemluví. Nadšený je z úspěchu i Rafael Nadal, druhý nejlepší tenista světa, který se narodil na Mallorce.

"Jaký to tým. Říkám to v každém slova smyslu a všem fotbalistům výběru," napsal ve svém blogu na stránkách deníku El Mundo. "Myslím, že si zaslouží všechny pochvaly, které lze nalézt ve slovníku."

Za úspěchem ve finále stojí podle nejčtenějšího španělského deníku El País především dva hráči. Střelec jediného gólu Fernando Torres, kterému se kvůli jeho tváříčce přezdívá El Niňo (dítě) a záložník Xavi, "kolos", který "oproti Ballackovi zazářil".

"Tekutý oheň" Xavi a "smrtící" Torres

"Španělsko bylo vypodobněním tekutého ohně, který Xavi neustále přiživoval," rozplýval se madridský deník. "Byl naladěn na to, aby vládnul. Jeho přihrávky byly lahodné. Jak v čase, kdy dodával kyslík obraně, tak vertikálně směrem dopředu."

Podobně nadšeně se deník vyjádřil i o "druhém nejlepším muži zápasu", liverpoolském útočníku Fernandu Torresovi.

"Všechny jeho pohyby byly smrtící. Rozbíjel německé záložníky svou rychlostí a také svými zasekávanými pohyby," píše El País. "Gól byl výsledkem jeho kvalit: startu, kontroly a zacílení."

Jako hlavního strůjce triumfu však média vidí sedmdesátiletého kouče Luise Aragonése.

Aragonés: dříve zatracovaný, teď milovaný

Tomu přitom mnozí ještě nedávno nemohli zapomenout, že do týmu nepovolal bývalého kapitána a rekordmana v počtu nastřílených branek (44) Raúla. Nyní je vše zapomenuto.

Branka ve finále Eura stojí jistě za pořádnou oslavu
Branka ve finále Eura stojí jistě za pořádnou oslavu | Foto: Reuters

"S Luisem Aragonésem nebylo v posledních dvou letech jednáno spravedlivě," píše server sport.es. "Polovina Španělska mu vyčítala, že se zbavil Raúla."

"Teď se však se španělským výběrem rozloučil tím nejlepším možným způsobem: vítězstvím na mistrovství Evropy."

Kouč, který chtěl původně skončit už po prohraném čtvrtfinále na mistrovství světa před dvěma lety, však jakékoliv spekulace o svém dalším působení u španělského týmu odmítl a raději se soustředil na pozitivní hodnocení předvedeného výkonu.

"Hráči jsou si vědomi obrovské důvěry, kterou jsem v ně měl. Dosáhli mezníku v historii španělského fotbalu. Zaznamenali působivý úspěch a cítím se na ně velmi pyšný," prohlásil trenér, který má nyní namířeno do tureckého Fenerbahce Istanbul.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Za vraždu cyklistky v Olomouci si muž odpyká 25 let, odvolání vzal zpět

Za loňskou brutální vraždu cyklistky na okraji Olomouce si osmačtyřicetiletý Rostislav Basler definitivně odpyká výjimečný trest 25 let. Na začátku jednání u olomouckého vrchního soudu vzal dnes své odvolání nečekaně zpět. Muž původně s vinou souhlasil, odvolal se pouze do výše trestu. Kromě výjimečného trestu má uloženu také zabezpečovací detenci. Znalci jej totiž označili za agresivního sadistu, který je pro společnost extrémně nebezpečný.

Případ se stal loni 15. dubna na periferii Olomouce. Muž si jednapadesátiletou cyklistku náhodně vytipoval a počíhal si na ni podle obžaloby na rozcestí u božích muk. Poté, co odmítla jeho výzvu k sexu, ji surově napadl. Pětkrát ji udeřil sekerou sečnou stranou do hlavy a trupu, bodl kuchyňským nožem do krku a poté s největší pravděpodobností ještě rdousil rukou. Žena utrpěla řadu zranění, zemřela na místě. Bezprostřední příčinou byl krvácivý šok, vykrvácela z proříznuté hrdelní žíly.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Stát chce Brusel požádat o proplacení dotace pro firmu Agrofertu. Pokud to zamítne, může ho Praha žalovat

Plastikářská firma Fatra ze svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše (ANO) obdržela letos v únoru dotaci 547 tisíc korun ze státní kasy. A to i přesto, že v tu dobu Evropská komise preventivně pozastavila dotace pro podniky z holdingu Agrofertu. Informoval o tom v úterý o tom server iRozhlas.cz.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) a ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO) nyní mají v plánu zariskovat a pokusit se požádat Evropskou komisi o proplacení dotace, aby otestovali její reakci, píše dále server. Do Bruselu již ohledně toho napsali dopis.

Pokud to Brusel zamítne, získají české úřady rozhodnutí o zamítnutí platby, na základě kterého budou moct Evropskou komisi žalovat a dohnat tak spor o střet zájmů Andreje Babiše před soud.

Tento plán by ale také mohl vést k pozastavení všech dotací z operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost pro Česko. "Vezměte prosím na vědomí, že pokud nebudou zohledněna další doporučení auditu, bude nutné širší přerušení plateb," odpověděl podle iRozhlasu na dopis českých ministrů  šéf Generálního ředitelství pro regionální politiku Evropské komise Marc Lemaitre.

Zdroj: Domácí
Další zprávy