Mistři! Španělsko vzývá sedmdesátiletého kouče

Roman Gazdík
30. 6. 2008 12:15
Nenáviděný trenér Aragonés byl rehabilitován
Foto: Reuters

Praha - Španělsko šílí. Po čtyřiadvaceti letech se národní tým dostal do finále mistrovství Evropy, a po čtyřiačtyřiceti letech ho i vyhrál.

Navázal tak na památné vítězství z roku 1964, kdy na vlastní půdě porazil 2:1 reprezentaci Sovětského svazu. Nyní zvítězil nad Německem.

Španělé jsou národ, který žije a dýchá fotbalem, a podle toho vypadají i titulní strany španělských novin. Jeden nadšený titulek střídá druhý.

Fotbalový národ u vytržení. Včetně tenisty Nadala

"Španělsko okouzlilo svět", "Španělsko dobývá Evropu", "Louis Aragonés odchází jako král", "Historický triumf, "Španělsko šílí", "Ať žije Španělsko".

Jinak než v superlativech o vítězství svého týmu média na Pyrenejském poloostrově nemluví. Nadšený je z úspěchu i Rafael Nadal, druhý nejlepší tenista světa, který se narodil na Mallorce.

"Jaký to tým. Říkám to v každém slova smyslu a všem fotbalistům výběru," napsal ve svém blogu na stránkách deníku El Mundo. "Myslím, že si zaslouží všechny pochvaly, které lze nalézt ve slovníku."

Za úspěchem ve finále stojí podle nejčtenějšího španělského deníku El País především dva hráči. Střelec jediného gólu Fernando Torres, kterému se kvůli jeho tváříčce přezdívá El Niňo (dítě) a záložník Xavi, "kolos", který "oproti Ballackovi zazářil".

"Tekutý oheň" Xavi a "smrtící" Torres

"Španělsko bylo vypodobněním tekutého ohně, který Xavi neustále přiživoval," rozplýval se madridský deník. "Byl naladěn na to, aby vládnul. Jeho přihrávky byly lahodné. Jak v čase, kdy dodával kyslík obraně, tak vertikálně směrem dopředu."

Podobně nadšeně se deník vyjádřil i o "druhém nejlepším muži zápasu", liverpoolském útočníku Fernandu Torresovi.

"Všechny jeho pohyby byly smrtící. Rozbíjel německé záložníky svou rychlostí a také svými zasekávanými pohyby," píše El País. "Gól byl výsledkem jeho kvalit: startu, kontroly a zacílení."

Jako hlavního strůjce triumfu však média vidí sedmdesátiletého kouče Luise Aragonése.

Aragonés: dříve zatracovaný, teď milovaný

Tomu přitom mnozí ještě nedávno nemohli zapomenout, že do týmu nepovolal bývalého kapitána a rekordmana v počtu nastřílených branek (44) Raúla. Nyní je vše zapomenuto.

Branka ve finále Eura stojí jistě za pořádnou oslavu
Branka ve finále Eura stojí jistě za pořádnou oslavu | Foto: Reuters

"S Luisem Aragonésem nebylo v posledních dvou letech jednáno spravedlivě," píše server sport.es. "Polovina Španělska mu vyčítala, že se zbavil Raúla."

"Teď se však se španělským výběrem rozloučil tím nejlepším možným způsobem: vítězstvím na mistrovství Evropy."

Kouč, který chtěl původně skončit už po prohraném čtvrtfinále na mistrovství světa před dvěma lety, však jakékoliv spekulace o svém dalším působení u španělského týmu odmítl a raději se soustředil na pozitivní hodnocení předvedeného výkonu.

"Hráči jsou si vědomi obrovské důvěry, kterou jsem v ně měl. Dosáhli mezníku v historii španělského fotbalu. Zaznamenali působivý úspěch a cítím se na ně velmi pyšný," prohlásil trenér, který má nyní namířeno do tureckého Fenerbahce Istanbul.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Lyžař Švancer je třetím nejlepším mladým sportovcem Evropy

Šestnáctiletý akrobatický lyžař Matěj Švancer skončil třetí v zimní části ankety o nejlepšího mladého sportovce Evropy, kterou pořádá Evropský olympijský výbor. Cenu Piotra Nurowského získala italská biatlonistka Linda Zingerleová. Před Švancerem se umístila ještě rakouská sdruženářka Lisa-Marie Hirnerová.

"Moc si toho vážím. Beru to jako odměnu za všechno, co se mi povedlo minulou sezonu. Chtěl bych poděkovat českému i rakouskému týmu a všem, kteří se na mých výsledcích a přípravě podílejí. Zároveň je to pro mě velká motivace do budoucna. Budu se snažit ukázat, že to je zasloužené ocenění, v této sezoně k tomu bude snad dost příležitostí," uvedl Švancer v tiskové zprávě lyžařského svazu.

před 1 hodinou

Policisté na jihu Moravy zadržela dalších 12 migrantů v dodávce

Cizinecká policie v Jihomoravském kraji zadržela na dálnicích dalších 12 běženců, čtyři Syřany a osm Afghánců. Policie to v pátek uvedla na svém twitteru. Běženců zajištěných na jihu Moravy v poslední době přibývá.

Asi tři desítky policistů na akci kontrolovali nákladní vozy, dodávky i autobusy ve čtvrtek, spolu s celníky zkontrolovali přes 400 vozů. Zjistili 12 cizích státních příslušníků, kteří jsou podezřelí z toho, že na české území vstoupili neoprávněně. Na D1 u Ostrovačic kontrolovali dodávku, kterou řídil Syřan s povoleným pobytem v Německu. V dodávce ale byli další čtyři Syřané. Na D2 pak kontrolovali kamion, kdy detektor tlukotu srdce uvnitř odhalil přítomnost lidí. Šlo o osm Afghánců.

"V současnosti ve všech případech probíhá prověřování, jehož úkolem je zjistit okolnosti, za jakých se osoby do vozidel dostaly a jaká byla skutečná úloha jejich řidičů," uvedli policisté.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

OSA dostane pokutu přes 10 milionů, požadovala nesmyslné poplatky

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj potvrdil pokutu 10,67 milionu Kč pro Ochranný svaz autorský (OSA) za zneužití dominantního postavení. Pokuta je pravomocná, úřad o tom informoval v tiskové zprávě. Úřad svaz potrestal za to, že v letech 2008 až 2014 požadoval po ubytovacích zařízeních platbu i za přijímač v pokoji, ve kterém nebyl nikdo ubytován.

"Provozovatelé ubytovacích zařízení tak platili účastníku řízení autorské odměny i v případě, kdy v pokoji nebyl reálně ubytován žádný host. Podle rozhodnutí úřadu nelze požadovat platbu autorské odměny i tehdy, kdy na pokoji ubytovacího zařízení prokazatelně nemohlo dojít k užití díla," uvedl úřad v tiskové zprávě.

OSA potvrdil, že mu bylo doručeno rozhodnutí o zamítnutí rozkladu proti rozhodnutí ÚOHS. "OSA se s obsahem rozhodnutí teprve seznamuje a zvažuje další kroky. Jsme přesvědčeni, že jsme zákon neporušili. Je proto pravděpodobné, že proti rozhodnutí předsedy úřadu pana Rafaje, podáme žalobou u Krajského soudu v Brně," řekl Roman Strejček, předseda představenstva OSA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy