Probuďte se, volali na Němce. Fotbalový sen skončil

maj
30. 6. 2008 8:10
Německý tisk i přes stříbro chválí fotbalisty
Radost Španělů na jedné straně, smutek Němců na straně druhé
Radost Španělů na jedné straně, smutek Němců na straně druhé | Foto: Reuters

Berlín - Pouze druhé místo. Takový konec museli překousnout fotbalisté Německa, kteří v nedělním finále evropského šampionátu nestačili na Španělsko. Rozhodl sice jediný gól, ovšem soupeř byl mnohem lepší a triumf si zasloužil.

Uznal to trenér Joachim Löw, ale také německý tisk. Situaci v národním týmu některé deníky přirovnávají k mistrovství světa v roce 2006, kdy tým kolem Michaela Ballacka skončil na třetím místě.

Tehdy alespoň mohli hráči po závěrečném utkání slavit, nyní museli sledovat radost Jihoevropanů. "Sen je u konce, pohádka znovu skončila bez happy endu," píše v pondělí deník Die Welt.

Čtěte více: Viva! Jediný gól a Španělé jsou mistry Evropy!

Ve svém komentáři přirovnává prestižní list cestu německých fotbalistů k výstupu na horu. Byla to po podle něj dlouhá a náročná cesta, jíž chyběl poslední krok. Dodává, že se jedná o zklamání, ale není možné, aby se z něho stalo zoufalství.

"Ukázalo se, jaké jsou možnosti mužstva. Tým opravdu chtěl pohár, ale jen to nestačilo. Tentokráte ne. Španělé byli lepší: chladní v útoku, koncentrovaní v záloze a nekompromisní v defenzivě," tvrdí Die Welt.

Čtěte také: Španělé vyhráli naprosto zaslouženě, uznal Löw

"Finále skončilo 0:1. Přesto děkujeme," oznamuje Berliner Zeitung, který si povzdechl nad prvním poločasem.

Německu zbylo druhé místo

"Tlačili jsme do čtrnácté minuty. Potom převzali iniciativu Španělé a my mohli jen na hráče volat: Probuďte se, je to finále. Jenže pak se to stalo, váhavý Lahm pustil Torrese a Lehmann k balonu přišel pozdě. Zasloužená trefa," píše list z hlavního města.

Magazín Kicker ve svém referátu o zápase uvádí, že hra měla spád a pořád bylo co sledovat. Hlavně tedy ze strany fotbalistů v červených dresech.

"Německá jedenáctka nenašla žádný prostředek, jak zastavit hodně silnou středovou řadu Španělska. Naopak na druhé straně se pořád něco dělo," píše Kicker a suše konstatuje: "Německu zbylo druhé místo."

Frankfurter Allgemeine Zeitung neopomíná zmínku o atmosféře, která před a během finále zaplavila Německo. Nejvíce samozřejmě ovládla stejně jako při světovém šampionátu berlínskou metropoli.

"Už tři hodiny před začátkem byla fanzóna zaplněna. 500 000 lidí zpívalo a tančilo," popisuje deník tzv. Fanouškovskou míli, která po dvou letech znovu ožila fotbalem. Nejen tam ale byly velkoplošné obrazovky a doprovodný program. Do Mnichova se sjelo 70 tisíc příznivců, ve Stuttgartu a Hamburku jich bylo kolem 40 tisíc.

V neděli večer se většina smutně rozcházela domů. V pondělí ale čeká Němce rozloučení s reprezentací. Oslava se bude konat opět Berlíně.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Marodka Sparty se rozrůstá, Krejčí po zákroku Filla utrpěl zlomeninu očnice

Fotbalisté Sparty se v řádu týdnů budou muset obejít bez Ladislava Krejčího staršího. Osmadvacetiletý levý obránce či záložník utrpěl v nedělním ligovém duelu v Ostravě zlomeninu spodiny očnice. Pražané o tom informovali na Twitteru.

Krejčí se zranil v 37. minutě, kdy ho obránce Baníku Martin Fillo u postranní čáry zezadu srazil k zemi. Sparťanský odchovanec, který se do klubu vrátil minulé léto z Boloni, už do druhého poločasu nezasáhl. Utkání skončilo bez branek.

Letenské trápí rozsáhlá marodka, kvůli zraněním postrádali v Ostravě osm hráčů. Další tři fotbalisté trenérovi Václavu Kotalovi chyběli kvůli disciplinárnímu trestu.

před 16 minutami

Nafukovací karikatura Trumpa přibude do sbírky londýnského muzea

Nafukovací karikatura Donalda Trumpa v podobě vzteklého batolete v plenách a s mobilem, jež se stala symbolem britského protestu proti americkému prezidentovi, si zajistila čestné místo v dějinách politického aktivismu. Zařazena bude do sbírky Muzea Londýna. Na místo již dorazila, nejdříve však musí do karantény. Informoval o tom dnes zpravodajský list The Guardian.

Šest metrů vysoká oranžová figurína, kterou zaplatili odpůrci Trumpa prostřednictvím crowdfundingu, zobrazuje amerického prezidenta s jeho charakteristickou blonďatou kšticí, se zarputilým výrazem a rozpřáhlýma malýma rukama, které drží mobil připravený k tweetům.

Poprvé se figurína objevila na protestu u britského parlamentu při Trumpově první návštěvě Spojeného království v roce 2018. K oblakům vzlétla také při jeho státní návštěvě o rok později a objevila se také ve Francii, Argentině, Irsku, Dánsku a různých částech Spojených států.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Exprimátor Hudeček se vrací do pražské správy, bude pomáhat městským plánovačům

Bývalý pražský primátor Tomáš Hudeček  se částečně vrací do správy hlavního města. V Institutu plánování a rozvoje (IPR) bude mít na starosti vznik a řízení sekce rozvoje města. Sekce bude řešit propojení strategického a územního plánování Prahy. Hudeček zvítězil ve výběrovém řízení. ČTK to dnes sdělil mluvčí IPR Marek Vácha. IPR je městskou příspěvkovou organizací a má na starosti územní plánování. Vznikl za Hudečkovy vlády transformací z tehdejšího Útvaru rozvoje města (URM).

"Ve velkých městech západní Evropy je již běžné, že strategické a územní plánování vzniká zároveň. Jedno bez druhého totiž v praxi dobře nefunguje. Cílem je usilovat o mnohovrstevnaté město, které myslí na funkčnost, estetiku a zejména na jeho obyvatele," uvedl ředitel IPR Ondřej Boháč.

V současném systému městského plánování nejdříve vzniká strategický plán a na jeho základě pak plán územní. To je podle vedení IPR dlouhodobě nefunkční. IPR se tomu už v minulosti snažil předejít, když pořizoval nový Metropolitní a Strategický plán souběžně. "Nicméně ne ve všech částech působí oba dokumenty harmonicky," uvedl ředitel.

V praxi to bude znamenat, že nově by mělo být o konkrétním území rozhodováno nejen z hlediska územního plánu, tedy, kde budou domy a kde silnice. V potaz bude nově bráno na zřetel také to, kolik bude například potřeba škol, jaká bude kulturní náplň nebo počet sportovišť.

Geograf a docent městského stavitelství a inženýrství Hudeček je nyní primárně vysokoškolským pedagogem. Přednáší mimo jiné na Univerzitě Karlově, VŠCHT nebo VŠE. Pražským primátorem byl v letech 2013 až 2014.

Zdroj: ČTK
Další zprávy