Viva! Jediný gól a Španělé jsou mistry Evropy!

29. 6. 2008 22:50
Titul vystřelil Torres. Španělsko - Německo 1:0
Španělská radost
Španělská radost | Foto: Reuters

Vídeň - Fotbalisté Španělska zlomili prokletí velkých turnajů a po čtyřiačtyřiceti letech znovu slaví titul mistrů Evropy. Ve vídeňském finále Eura 2008 porazili gólem Fernanda Torrese Německo 1:0.

Španělé měli většinu zápasu převahu, připravili si více šancí a dokázali tak naplnit roli mírných favoritů.

Němce před začátkem zápasu rozjásala zpráva, že zraněný kapitán Michael Ballack překonal své potíže a povede svůj tým do boje o zlato. Jenže špílmachr Chelsea nebyl v ideální kondici a potvrdil, že ve finálových duelech nepřináší svým týmům štěstí.

Finálový zápas začali lépe Němci. Španěly zaskočili výborným pohybem a důrazem.

Po třech minutách hry navíc vyrobil obrovskou hrubku v obraně Sergio Ramos, jenž namazal před šestnáctkou Klosemu. Útočník Bayernu si nezpracoval míč ideálně a pohromu definitivně uhasil Puyol.

Pak prověřil gólmana Casillase první přímou střelou na bránu Thomas Hitzlsperger.

Torres přelstil Lahma i Lehmanna

Po čtvrthodině se blýskl na druhé straně brankář Lehmann. Ukázal skvělý reflex, když srazil na roh prudký míč od Metzeldera, jenž nechtěnou tečí vyslal na vlastní branku ostrý balon.

Titul získají Španělé, míní bookmakeři. I bez Villy
Finále Eura: Uvidíte ofenzivní fotbal, slibují trenéři

Tímto momentem se role v zápasu začaly měnit a aktivita narůstala na straně Španělů.

První vážné varování  pro Němce přišlo po perfektním centru Sergia Ramose v šestnáctce. Stoper Mertesacker prohrál souboj s Torresem, jehož razantní hlavičku zastavila až tyč.

Na konci první půlhodiny odpustil sudí Rosetti Španělům jasnou penaltu. Capdevilla si totiž při zpracování míče v šestnáctce nešikovně odrazil míč na ruku. Sudí ale pokutový kop neodpískal.

Němci mohli být blízko úvodnímu gólu, jenže ten padl záhy na druhé straně.

Gól. Fernando Torres se natlačil před Lahma a prostřelil gólmana Lehmanna
Gól. Fernando Torres se natlačil před Lahma a prostřelil gólmana Lehmanna | Foto: Reuters

Po kolmici od Xaviho se hnal Fernando Torres tak důrazně, že přetlačil bránícího Lahma a lehce obhodil vyběhnuvšího Lehmana.

Španělé vedli 1:0 a vzápětí si vypracovali další velikou šanci. Iniesta napříč vápnem našel vzduchem volného Davida Silvu, jenž z voleje ve velké šanci pálil nad.

S blížícím se koncem poločasu opět začínali získávat převahu Němci. Španělé se jejich rodícímu se tlaku ubránili a navíc zahrozili z nebezpečného rychlého brejku.

Löw o poločase stáhl viníka první branky Philippa Lahma, jehož nahradil na levé straně defenzivy Marcel Jansen.

Němci se na závěrečný tlak nezmohli

I do druhého dějství vstoupili aktivněji Španělé. Blízko ke druhému gólu měli po rohovém kopu. Míč se odrazil za šestnáctku k Silvovi, jenž propálil změť hráčů před sebou a jeho střela prosvištěla těsně kolem vzdálenější tyče. Na teč nedosáhl na malém vápně Sergio Ramos.

Rychlý snímek z první minuty zápasu: Michael Ballack (Německo) v souboji se Španělem Sergiem Ramosem. | Foto: Reuters

Trenér Löw se rozhodl nečekat na zázrak a po hodině hry posílil mužstvo útočníkem Kuranyim. A Němci začínali mít znovu navrch.

Brzy si připravili šanci na srovnání. Ballack těsně minul z těžké pozice po přiťuknutí od Schweinsteigera.

Nervozní a nevraživá atmosféra provázející celý zápas gradovala. Zejména Němci podrážděně reagovali na výroky rozhodčího.

Španělé vypadli z role jen na chvilku. Pořádně zatopili Němcům v 67. minutě. Po standardní situaci Němci zaspali. Xaviho centr našel zcela osamoceného Sergia Ramose a po jeho hlavičce se zaskvěl akrobatickým zákrokem Lehmann. Vzápětí poslal jedovatou ránu k tyči Iniesta.

Branka ve finále Eura stojí jistě za pořádnou oslavu
Branka ve finále Eura stojí jistě za pořádnou oslavu | Foto: Reuters

Kouč Löw poslal sice do hry dalšího čerstvého útočníka Gomeze, ale tlak Němců nepřicházel. Spíše to byli Španělé, kdo hrozil z rychlých brejků do otevřenější obrany soupeře.

Po jednom z nich sahal po hlavičce střídajícího Güizy na malém vápně po druhém gólu Silva. Jenže střelu promáchl.

Španělé aktivním napadáním nepustili Němce do tlaku a zápas udrželi pod kontrolou až do samotného závěru.