Španělé vyhráli naprosto zaslouženě, uznal Löw

roj
30. 6. 2008 1:00
Ballack: Udělali jsme moc chyb
Michael Ballack nebyl ve finále v ideální pohodě
Michael Ballack nebyl ve finále v ideální pohodě | Foto: Reuters

Vídeň - Fotbalisté Německa potřetí v historii neuspěli ve finále Eura. Po Československu a Dánsku je v posledním zápase o zlato připravili Španělé. A podle kouče poražených Joachima Löwa zcela zaslouženě.

Čerství mistři Evropy byli aktivnější a s výjimkou několika krátkých okamžiků také nebezpečnější a měli zápas pevně pod kontrolou.

„Španělé hráli lépe, nedokázali jsme se vyrovnat jejich úrovni. My jsme nezahráli svoje maximum," hodnotil Löw po finálové porážce 0:1.

Čtěte také:
Viva! Jediný gól a Španělé jsou mistry Evropy!
Zopakujte si finále Eura 2008 v on-line reportáži

Marné německé snažení jakoby zosobňoval Michael Ballack, jenž po zranění nehrál v ideální pohodě, v první půli na několik minut oslabil svůj tým kvůli zašívání obočí za postranní čarou a nakonec ani neproměnil největší šanci svého týmu.

Záložník Chelsea tak opět neuspěl ve velkém finále. Na MS 2002 se před finále s Brazílií vykartoval, v letošním finále Ligy mistrů odešel poražen po penaltách a nyní neuspěl proti Španělům.

„Je velmi smutné prohrát, když jste již urazili tak dlouhou cestu. Turnaj se hrál na konci sezony a po fyzické stránce byl nesmírně obtížný. Ale zkrátka ve finále jsme udělali až příliš mnoho chyb," řekl po zápase jednatřicetiletý středopolař.

Německý kouč Löw si chce po mistrovství všechny finálové přehmaty důsledně prostudovat a poučit se z nich:

„Příštích několik týdnů budeme analyzovat, co jsme udělali špatně, a na odstranění chyb budeme v blízké budoucnosti pracovat."

Löw: Španělé byli skvělí

Španělé nakonec prokázali své kvality i ve finále proti bronzovému týmu z MS 2006. Dokázali se srovnat i s absencí zraněného nejlepšího střelce turnaje Davida Villy.

„Španělsko hrálo dobře během celého turnaje. Technicky byli skvělí. Jakmile soupeř chytil své tempo, na jeho hru jsme neměli žádnou odpověď," přiznal Löw.

Trenér měl však slova chvály i pro svůj tým, který dokázal dostat Německo po dvanácti letech do finále Eura:

„Bylo to fantastické. Hráči jsou samozřejmě zklamaní, ale mají všechny důvody pro to, odejít se vztyčenými hlavami."

Němci však k triumfům na mistrovství Evropy z let 1972, 1980 a 1996 čtvrtý titul nepřidali.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Marodka Sparty se rozrůstá, Krejčí po zákroku Filla utrpěl zlomeninu očnice

Fotbalisté Sparty se v řádu týdnů budou muset obejít bez Ladislava Krejčího staršího. Osmadvacetiletý levý obránce či záložník utrpěl v nedělním ligovém duelu v Ostravě zlomeninu spodiny očnice. Pražané o tom informovali na Twitteru.

Krejčí se zranil v 37. minutě, kdy ho obránce Baníku Martin Fillo u postranní čáry zezadu srazil k zemi. Sparťanský odchovanec, který se do klubu vrátil minulé léto z Boloni, už do druhého poločasu nezasáhl. Utkání skončilo bez branek.

Letenské trápí rozsáhlá marodka, kvůli zraněním postrádali v Ostravě osm hráčů. Další tři fotbalisté trenérovi Václavu Kotalovi chyběli kvůli disciplinárnímu trestu.

před 24 minutami

Nafukovací karikatura Trumpa přibude do sbírky londýnského muzea

Nafukovací karikatura Donalda Trumpa v podobě vzteklého batolete v plenách a s mobilem, jež se stala symbolem britského protestu proti americkému prezidentovi, si zajistila čestné místo v dějinách politického aktivismu. Zařazena bude do sbírky Muzea Londýna. Na místo již dorazila, nejdříve však musí do karantény. Informoval o tom dnes zpravodajský list The Guardian.

Šest metrů vysoká oranžová figurína, kterou zaplatili odpůrci Trumpa prostřednictvím crowdfundingu, zobrazuje amerického prezidenta s jeho charakteristickou blonďatou kšticí, se zarputilým výrazem a rozpřáhlýma malýma rukama, které drží mobil připravený k tweetům.

Poprvé se figurína objevila na protestu u britského parlamentu při Trumpově první návštěvě Spojeného království v roce 2018. K oblakům vzlétla také při jeho státní návštěvě o rok později a objevila se také ve Francii, Argentině, Irsku, Dánsku a různých částech Spojených států.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Exprimátor Hudeček se vrací do pražské správy, bude pomáhat městským plánovačům

Bývalý pražský primátor Tomáš Hudeček  se částečně vrací do správy hlavního města. V Institutu plánování a rozvoje (IPR) bude mít na starosti vznik a řízení sekce rozvoje města. Sekce bude řešit propojení strategického a územního plánování Prahy. Hudeček zvítězil ve výběrovém řízení. ČTK to dnes sdělil mluvčí IPR Marek Vácha. IPR je městskou příspěvkovou organizací a má na starosti územní plánování. Vznikl za Hudečkovy vlády transformací z tehdejšího Útvaru rozvoje města (URM).

"Ve velkých městech západní Evropy je již běžné, že strategické a územní plánování vzniká zároveň. Jedno bez druhého totiž v praxi dobře nefunguje. Cílem je usilovat o mnohovrstevnaté město, které myslí na funkčnost, estetiku a zejména na jeho obyvatele," uvedl ředitel IPR Ondřej Boháč.

V současném systému městského plánování nejdříve vzniká strategický plán a na jeho základě pak plán územní. To je podle vedení IPR dlouhodobě nefunkční. IPR se tomu už v minulosti snažil předejít, když pořizoval nový Metropolitní a Strategický plán souběžně. "Nicméně ne ve všech částech působí oba dokumenty harmonicky," uvedl ředitel.

V praxi to bude znamenat, že nově by mělo být o konkrétním území rozhodováno nejen z hlediska územního plánu, tedy, kde budou domy a kde silnice. V potaz bude nově bráno na zřetel také to, kolik bude například potřeba škol, jaká bude kulturní náplň nebo počet sportovišť.

Geograf a docent městského stavitelství a inženýrství Hudeček je nyní primárně vysokoškolským pedagogem. Přednáší mimo jiné na Univerzitě Karlově, VŠCHT nebo VŠE. Pražským primátorem byl v letech 2013 až 2014.

Zdroj: ČTK
Další zprávy