Miliony pro Znojmo? Ministr Chládek zatím dotaci neschválil

OBRAZEM Znojemský stadion. Rezavé sprchy i ostatný drát
Vítejte na znojemském stadionu. Tak tady se první liga hrát nemůže, to je jasné.
Na stadion není pěkný pohled už z venku.
Oprýskané stěny,...
... vandalské graffiti.
Foto: Romana Holišová
Luděk Mádl Luděk Mádl
10. 4. 2014 5:00
Ministr školství Marcel Chládek vyloučil, že by už Znojmu přiklepl dotaci na přestavbu stadionu pro fotbalovou ligu.

Znojmo - Kauza znojemského stadionu může být ještě zamotanější, než se zdálo dosud.

Šéf znojemského klubu Ota Kohoutek tvrdí, že se mu mělo dostat ústního příslibu, že dotaci 90 milionů korun od státu dostane.

Jenže zmíněná žádost byla znojemským starostou Vlastimilem Gabrielem (ČSSD) a jihomoravským hejtmanem Michalem Haškem (ČSSD) zaslána na ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. A šéf resortu, ministr Marcel Chládek (ČSSD), jednoznačně odmítá, že by už něco takového schválil.

"To je fáma, nic rozhodnutého není. Možná tady ta žádost někde je, ale já ji dosud neviděl. Týkalo by se to každopádně peněz, které budeme vydávat na investice. A tenhle balík žádostí budeme řešit zhruba za měsíc," odhaduje Chládek.

Státní peníze jsou navíc určeny na podporu mládeže, nikoli profesionálních klubů.

Potřebují děti umělé osvětlení?

"My přispíváme na reprezentaci, na mládež nebo na velké mezinárodní akce, které by se v Česku mohly konat. Ale profesionální sport by ze státního rozpočtu neměl být financován," říká Chládek.

Znojemská žádost je samozřejmě koncipovaná tak, že stavební úpravy stadionu za 90 milionů se budou provádět kvůli dětem. I laika ovšem asi napadne otázka, zdali děti opravdu nutně potřebují ke svému skotačení na trávníku umělé osvětlení nebo nové tribuny osázené tisícovkami sedaček. A také vyhřívaný trávník, který už od zimy na hrací ploše leží.

Ve skutečnosti se pochopitelně stadion přestavuje kvůli tomu, aby vyhovoval licenčnímu manuálu - což je podmínka pro to, aby klub 1. SC Znojmo mohl i v příští sezoně startovat v nejvyšší soutěži. Nyní domácí zápasy hrává na vypůjčeném stadionu v Brně, což už by v dalším ročníku nešlo.

"Nevím, jak je ta žádost napsaná, já ji ještě neviděl, tak se k tomu těžko můžu blíže vyjádřit," říká Chládek. "On tady dřív na ministerstvu býval takový zvyk, že se ty žádosti hodily do nějakých balíků, na ně se napsalo Fotbal nebo Hokej a moji předchůdci to podepsali. Já to teď chci dělat jinak a o každé takové žádosti chci mít osobně přehled."

Pelta Znojmu zjevně fandí

To všechno pochopitelně vůbec nehraje do znojemských karet. I nedávné ligové shromáždění potvrdilo, že stále platí pravidlo, které říká zhruba toto: Pokud 30. června nebudete mít stadion, který bude kompletně vyhovovat všem předpisům pro I. ligu, pak sestoupíte, ať skončíte na jakékoli pozici v tabulce. Navíc přijdete o příspěvek od STES a naopak ještě doplatíte třímilionovou pokutu (více zde).

Znojmo však má zjevně na své straně Miroslava Peltu, předsedu Fotbalové asociace ČR. Ten prohlásil, že je zásadní rozdíl, jestli se staví, nebo jestli se o stavbě jen mluví. "Ve Znojmě teď čekají na vydání dalších stavebních povolení. A já nechci říkat, jak se to bude posuzovat, když jim třeba 30. června bude chybět sektor pro hosty," naznačil, že by v takovém případě byl pro zamhouření oka (více zde).

Jenže to by ministerstvo opravdu muselo dotaci přiklepnout a pak by se skutečně muselo začít rychle stavět. Znojmu chybí kotelna, umělé osvětlení, nové tribuny a zázemí. A lhůta daná regulemi vyprší za 81 dnů...

Loni, před parlamentními volbami, slíbil Znojmu státní dotaci na stadion jihomoravský hejtman Michal Hašek. Poté, co se neúspěšně pokusil o převrat v ČSSD a nestal se premiérem, ovšem jeho politický vliv oslabil. A žádost o dotaci na přestavbu znojemského stadionu, původně zaslaná na ministerstvo financí, se z úřadu Andreje Babiše vrátila s razítkem: Zamítnuto.

V březnu proto město Znojmo a hejtman Hašek poslali novou žádost o dotaci, tentokrát na ministerstvo školství.

 

Právě se děje

Další zprávy