Pelta: Kvůli stadionu Znojmo nesestoupí, stihne ho postavit

Luděk Mádl Luděk Mádl
2. 4. 2014 5:00
Miroslav Pelta, předseda Fotbalové asociace ČR, věří, že Znojmo stihne postavit stadion pro první ligu dřív, než by kvůli němu muselo sestoupit
Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Znojmo bude v Gambrinus lize patřit mezi sestupující, ať v tabulce skončí, kolikáté chce, myslí si mnozí. Důvod? Nemá stále prvoligový stadion.

Kdepak, kroutí hlavou Miroslav Pelta, předseda Fotbalové asociace ČR: "Je tady reálný předpoklad, že Znojmo včas splní, co má. A pokud se udrží po sportovní stránce, tak ligu neopustí."

O co vlastně jde? Ligový nováček ze Znojma srdnatě vstoupil mezi elitu s tím, že vlastnímu stadionu dodá ligové parametry až v průběhu rozehrané soutěže. Že začne v azylu v Brně a v zimě už pak se přestěhuje na nově přestavěný stadion domů do Znojma.

Jenže miliony, které slíbil zařídit hejtman Michal Hašek, z ministerstva financí nepřišly. Tak se teprve nedávno poslala žádost na ministerstvo školství. Ve Znojmě se provedly jen dílčí práce a tým nadále hrává v Brně.

Podle přísných regulí by mělo platit, že pokud do 30. června nebude mít Znojmo k dispozici stadion s prvoligovými parametry, mělo by o účastnická práva ke Gambrinus lize přijít. "A stalo by se jedním ze dvou sestupujících, i když by v tabulce skončilo na nesestupové pozici," vykládá normu Ivo Lubas, šéf sportovního úseku FAČR.

Pelta je ale přesvědčen, že tenhle osud znojemský fotbal nečeká.

Pane předsedo, přikláníte se k výkladu, že pokud nebude mít Znojmo stadion, bude spolu s ním sestupovat z ligy už jen jeden celek?

"To, myslím, vůbec nebude potřeba řešit. Já se Znojmu věnuju intenzivně. A podle mě nic nebrání tomu, aby ohledně stadionu splnilo podmínky pro případný další ročník."

Vyhřívaný trávník už přes zimu vybudovalo, ale jinak většina dalších důležitých komponentů stále chybí, ne?

"Já myslím, že budou mít splněno. Vyhřívání, kotelna, světla... Je tu reálný předpoklad, že do zahájení příští sezony bude všechno, jak má být. Město Znojmo se obrátilo se žádostí na ministerstvo školství, je tam velká aktivita zúčastněných, vidím tam ohromnou snahu."

Počkejte... Ale vy mluvíte o startu příštího ročníku, podle regulí by měl být stadion v perfektním stavu 30. června. Znamená to, že by Znojmo dostalo na stavbu měsíc času navíc?

"Já nechci říkat, jak se to bude posuzovat, když jim třeba 30. června bude chybět sektor pro hosty. Důležité je, jestli se o stavbě jenom mluví, nebo jestli se opravdu staví. Jak říkám, něco už realizovali a teď čekají na vydání dalších stavebních povolení."

A když se vrátíme k původní otázce: Pokud by Znojmo stadion nakonec přeci jen nemělo, kolik týmů by sestupovalo s ním?

"To by bylo téma pro ligové shromáždění, to by rozhodovalo."

Hodně se poslední dobou hovoří také o jiných stadionech. Ten národní na Strahově zatím vládní garanci nedostal, v souvislosti s možnou kandidaturou na Euro 2020 se ale objevila ještě jedna varianta... Spojená se stadionem v Edenu.

"Pokračujeme i ve strahovském projektu, ale posunuly se tam časové osy a s kandidaturou na Euro 2020 už se neprotínají. Tak tu máme variantu B. Ano, obrátil se na nás vlastník stadionu v Edenu. Ten sice nyní potřebnou kapacitu, tedy 30 000 diváků, také nesplňuje, ale existuje studie, podle níž tam tu kapacitu navýšit jde."

S kým konkrétně o stadionu v Edenu jednáte?

"Během jednoho dvou dnů řekneme, s kým jednáme. Pak bychom vydali společné prohlášení."

Kandidaturu je na UEFA zapotřebí poslat nejpozději 25. dubna, zbývají tedy jen tři týdny. Je vůbec ještě možné celou věc včas připravit?

"Nejde jen o navýšení kapacity. Kandidatura musí splňovat další předpisy z hlediska infrasturktury, tam možná vidím i větší problém. Na kandidatuře spojené se Strahovem jsme pracovali s jednou nizozemskou poradenskou firmou, pověřil jsem ji teď, aby začala analyzovat, co je možné udělat směrem k Edenu. Časově to není jednoduché, ale my to nevzdáváme, chceme tu myšlenku ještě oživit."

Zatímco u Strahova jste doufali ve financování z veřejných zdrojů, tady to asi možné není, že?

"Stadion v Edenu je v rukou privátní společnosti. Proto by i jeho dostavba musela být financována z privátních zdrojů."

Hodláte celou věc s Edenem ladit až do nejzazšího možného termínu?

"Ne, myslím, že musí být jasné během několika dnů. Těch záruk bude ale potřeba víc."

Snad ještě jedno téma: Po excesu v hledišti zápasu Ostrava-Sparta jste s ministrem školství Chládkem vystoupili společně s požadavkem vytvoření meziresortní komise, která by ve věci násilí na stadionech upravila legislativu. Posléze vystoupil ministr vnitra Milan Chovanec a prohlásil, že plně postačuje legislativa současná, jen je potřeba s ní důsledně pracovat. Znamená to, že se nic měnit nebude?

"Kdepak. Reagovali jsme na tu věc spontánně, spolu s ministerstvem školství, cítili jsme, že produkt jménem fotbal je ohrožen. Co se týče ministerstva vnitra... Jedna věc jsou politická prohlášení, druhá věc reálný život. Ta naše pracovní skupina bude. Už jsem hovořil s náměstkem ministra vnitra i se současným policejním prezidentem. A ve středu mám jednání i přímo s ministrem."

Ten ale fotbalu vyčítal, že stávající dohody s policií plní maximálně ze dvaceti procent.

"Víme, kde jsou pochybení. Začít se musí u vlastníků stadionů. V licenčním řízení pro příští ligový ročník bude jasnou prioritou bezpečnost na stadionech, nelze nad ničím přimhouřit oči. Kamery, identifikace... Všechno půjde do koncepčního manuálu, jehož plnění budeme tvrdě vyžadovat."

 

Právě se děje

před 9 minutami

Stav posledního zraněného po pátečním úniku jedovatých plynů v plzeňské firmě se stále zlepšuje. Z nemocnice by měl být propuštěn příští týden.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Česká národní banka ve středu podle analytiků začne zvyšovat úrokové sazby

Bankovní rada České národní banky zvýší na svém středečním zasedání úrokové sazby, shodují se ekonomové oslovení ČTK. Podle nich tak centrální banka zahájí postupnou normalizaci měnové politiky, další růst sazeb by totiž podle jejich odhadů měl následovat v srpnu a na podzim.

Důvodem jsou obavy kvůli růstu inflace, což souvisí s očekávaným ekonomickým oživením. Základní úroková sazba by tak měla podle analytiků ve středu stoupnout o 0,25 procentního bodu na 0,5 procenta.

Například podle hlavního ekonoma České bankovní asociace Jakuba Seidlera je podle posledních komentářů představitelů bankovní rady ČNB středeční zvýšení sazeb poměrně jisté. "Pokud však ve středu sazby vzrostou jen o tradičních 0,25 procentního bodu, další nárůst pak může přijít relativně záhy, a to již na nadcházejícím měnovém jednání začátkem srpna," uvedl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy