Plzeň zahájila kvalifikaci Ligy mistrů výhrou v Helsinkách

20. 7. 2022 19:49
Fotbalisté Plzně na úvod 2. předkola Ligy mistrů zvítězili v Helsinkách 2:1. Domácí odvetu čeští šampioni sehrají v úterý. Na umělé trávě v Bolt Areně otevřel skóre v šesté minutě Tomáš Chorý z penalty. Krátce po změně stran vyrovnal Bojan Radulovič, ale v 57. minutě Jan Kopic rozhodl o výhře hostů.
Tomáš Chorý v předkole Ligy mistrů 2022 s HJK Helsinky.
Tomáš Chorý v předkole Ligy mistrů 2022 s HJK Helsinky. | Foto: ČTK

Viktoria, která v posledních třech sezonách nehrála hlavní fázi pohárů, si v případě postupu přes HJK zajistí minimálně účast ve skupině Evropské konferenční ligy a s tím spojenou prémii zhruba 75 milionů korun.

"Výsledek je dobrý. S tím jsme sem přijeli uhrát takový výsledek, abychom v odvetě měli trošku výhodu. To se nám podařilo. Utkání nebylo jednoduché, to jsme i viděli, že jsme narazili na soupeře, který je rozehraný," uvedl plzeňský trenér Michal Bílek na tiskové konferenci.

Hosté první soutěžní zápas v sezoně výborně odstartovali. Po Buchově střele zahrál v pokutovém území kapitán Tenho rukou a nařízenou penaltu už v šesté minutě bezpečně proměnil Chorý. "Na penaltu jsem byl určený, hned jsem si ji vzal, protože jsem si na ni věřil," řekl útočník Chorý.

Viktoria mohla za půl hodiny přidat druhý gól. Po zblokované střele propadl míč k Chorému, který sám před brankářem Hazardem nevypálil a neúspěšně hledal Havla. O chvíli později Hejdova trefa neplatila kvůli Řezníkově ofsajdu.

"Byla to moje první myšlenka. Viděl jsem ho (Havla) tam a chtěl mu to dát. Hned, jak jsem to udělal, jsem věděl, že jsem to sice měl pod nohou, ale měl jsem to naprat pod vingl. Mohl jsem dát dva, nevadí," konstatoval Chorý.

Hráči Helsinek si v závěru prvního poločasu vytvořili tři velké šance na vyrovnání. Gólman Staněk nejprve reflexivně vytáhnul hlavičku Raduloviče a srbský útočník ve 41. minutě z voleje napálil břevno. Předtím Tenho hlavičkoval o kousek vedle.

Západočeši nebyli jistí v defenzivě i po změně stran a v 50. minutě inkasovali. Staněk ještě vyrazil Hostikkův pokus, ale dorážející Radulovič už plzeňského brankáře prostřelil mezi nohama.

Hosté se ale rychle vzpamatovali a za sedm minut si vzali náskok zpátky. Bucha patičkou přistrčil míč Kopicovi a ten se po elegantním uvolnění trefil po zemi přesně k tyči.

"Buchič mi to dobře sklepnul, odtlačil jsem hráče a levačkou to seknul na přední tyč. Jak to prošlo přes prvního hráče, tak jsem věděl, že gólman nemohl vidět střelu, ani neskočil. Hezký gól, doufám, že bude postupový," řekl Kopic.

Závěr premiérové pohárové konfrontace finského a českého týmu velké šance nenabídl. I proto, že Viktoria vsadila na totální defenzivu a jednatřicetinásobného finského mistra nepustila do tlaku.

"Ani doma nás nebude čekat nic jednoduchého. Ale věřím tomu, že bude plný stadion, lidé nás povzbudí a že to prostě dotlačíme do výsledku, který nám zaručí postup dál. Už jsem říkal, že nás zajímá jenom postup," prohlásil Bílek. "Doma jim nenecháme ani metr prostoru. Těším se, věřím, že přijde hodně našich fanoušků. Věřím, že jich ukážeme v hledišti i na hřišti peklo," doplnil Chorý.

Když Plzeň postoupí, narazí ve 3. předkole Ligy mistrů na lepšího z dvojice NK Maribor/Šeriff Tiraspol. Pokud Západočeši s HJK vypadnou, paradoxně potkají Maribor, nebo Tiraspol i ve 3. předkole Evropské ligy.

Vaclík nulu neudržel

V dalších zápasech druhého předkola Ligy mistrů plzeňské fanoušky zajímá především výsledek dvojutkání mezi Mariborem a Šeriffem Tiraspol. Na lepšího z této dvojice narazí Plzeň v další fázi v případě postupu přes HJK Helsinky. První utkání ve Slovinsku skončilo remízou 0:0.

Loňský účastník základní skupiny Ligy mistrů Tiraspol přestřílel domácí Maribor 9:1, gól ale na rozdíl od úvodního duelu Plzně proti HJK Helsinky (2:1) nepadl. Odvety jsou na programu příští týden. Pokud Viktoria s Helsinkami vypadne, potká neúspěšný tým ze stejné dvojice ve 3. předkole Evropské ligy.

Branka nepadla ani v polské Lodži, kde kvůli konfliktu na Ukrajině hrálo Dynamo Kyjev domácí duel proti Fenerbahce. Obránce Filip Novák zůstal pouze na lavičce tureckého celku. Poražený z tohoto dvojutkání bude soupeřem Slovácka ve 3. předkole Evropské ligy.

Reprezentační brankář Tomáš Vaclík přišel až v nastavení o čisté konto a Olympiakos Pireus nakonec jen remizoval 1:1 na hřišti Maccabi Haifa.

Olympiakosu se výsledkově příliš nepovedla příprava, ve které se utkal i s pražskou Slavií (1:1), v prvním soutěžním utkání sezony to ale dlouho vypadalo na jeho úspěch. Řecký šampion vedl od sedmé minuty po Zinckernagelově trefě, ve druhé minutě nastavení ale Haziza zády k brance nakopl z voleje míč a přehodil všechny hráče v pokutovém území včetně Vaclíka.

Úvodní utkání 2. předkola fotbalové Ligy mistrů:

HJK Helsinky - Viktoria Plzeň 1:2 (0:1)

Branky: 50. Radulovič - 6. Chorý z pen., 57. Kopic. Rozhodčí: Dabanovič - Djukič, Todorovič (všichni Č. Hora). ŽK: Tenho, Murilo - Bucha, Kopic, Mosquera. Diváci: 5246.

Sestavy:

Helsinky: Hazard - Hoskonen, Tenho (70. Peltola), Raitala - Browne, Hetemaj (79. Yli-Kokko), Väänänen, Murilo (79. Soiri) - Radulovič, Abubakari, Hostikka (70. Boujellab). Trenér: Koskela.

Plzeň: Staněk - Řezník, Pernica, Hejda, Havel - Bucha, Kalvach - Kopic (85. Holík), Sýkora (85. Qose), Mosquera - Chorý (81. Dedič). Trenér: Bílek.

Další utkání 2. předkola fotbalové Ligy mistrů:

Mistrovská část:

Maccabi Haifa - Olympiakos Pireus 1:1 (0:1), Ferencváros Budapešť - Slovan Bratislava 1:2 (0:0), Maribor - Šeriff Tiraspol 0:0.