Lavička padnul. Do konce sezony Spartu povede Ščasný

Luděk Mádl Luděk Mádl
15. 4. 2015 17:55
Vítězslav Lavička byl odvolán z funkce trenéra fotbalové Sparty. Nahradí ho Zdeněk Ščasný
Sparta vypadla ve čtvrtfinále poháru a nesplnila tak další cíl. Trenér Vítězslav Lavička byl dnes odvolán
Sparta vypadla ve čtvrtfinále poháru a nesplnila tak další cíl. Trenér Vítězslav Lavička byl dnes odvolán | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Vítězslav Lavička byl odvolán z funkce trenéra fotbalové Sparty. Tým místo něj převezme do konce sezony Zdeněk Ščasný.

Krátce před 18. hodinou vydal pražský klub stručné stanovisko: "Vedení AC Sparta Praha se na základě středečního jednání rozhodlo odvolat Vítězslava Lavičku z pozice trenéra A-týmu. Novým koučem, s platností do konce probíhající sezony, byl jmenován Zdeněk Ščasný. Nový trenér bude představen mužstvu ve čtvrtek dopoledne."

Od Ščasného se očekává, že ještě smaže aktuálně pětibodovou ztrátu na Plzeň. "Jednoznačným úkolem nového trenéra je zisk mistrovského titulu v této sezoně Synot ligy," zdůrazňuje klub.

Vítězslav Lavička se ke svému odchodu vyjádřil jen stručně: „Chtěl bych hráčům, realizačnímu týmu, všem spolupracovníkům v klubu a samozřejmě i fanouškům poděkovat za to, co jsme ve Spartě společně prožili. Končím nyní v pozici trenéra klubu, ale sparťanem zůstávám i dál."

V úterý Sparta vypadla ve čtvrtfinále Poháru FAČR a nesplnila tak další ze svých výkonnostních cílů. Lavička opakovaně dostával šanci na reparáty, tentokrát už nikoliv.

Malmö, Bern, pohár, ligové manko...

Potvrzuje to rozšířené prohlášení Sparty o Lavičkově odchodu. "Vedení AC Sparta Praha není spokojeno jak s naplňováním sportovních cílů stanovených pro probíhající sezonu, tak s herním projevem mužstva v jarní části soutěže. Po neúspěchu v kvalifikaci Ligy mistrů a vyřazení v základní skupině Evropské ligy je vyřazení z Poháru FAČR třetím nenaplněným sportovním cílem. Vážně ohrožena je také obhajoba titulu, kde odstup AC Sparta na první příčku v jarní části výrazně narostl.," uvedla Sparta.

O Lavičkově pádu se na Letné v této sezoně jednalo již několikrát. V ohrožení byl poté, co jeho tým nezvládl třetí předkolo Ligy mistrů, kde vypadl se švédským Malmö.

Prezidenta Daniela Křetínského tehdy obměkčil alespoň úspěšný pokus v soutěži útěchy, kdy se Spartě podařilo přes nizozemské Zwolle projít do skupiny Evropské ligy.

Jenže i tady zněl cíl jasně: Proniknout ze skupiny i do jarních bojů.  Jenže tohle zadání  Lavička a jeho svěřenci v Bernu nezvládli. A v průběhu prosince byla Lavičkova pozice ohrožena opravdu velmi intenzivně..

Nakonec však získal důvěru i pro jarní část ligy, do které odstartoval s minimální ztrátou jediného bodu na Plzeň. Jenže nyní, po 23 odehraných kolech, už je manko  pětibodové. Zatímco Viktoria na jaře ještě neklopýtla, Sparta si z Ostravy a Jablonce vezla jen remízy.

Vítězství v derby nestačilo

Ani herní projev týmu nebyl vůbec přesvědčivý. Sparta sice v sobotu v tradičně ostře sledovaném pražském derby porazila Slavii 2:1, když se jí v průběhu utkání podařilo obrátit původně nepříznivý vývoj skóre. Jenže minimálně hra v prvním poločase rozhodně nesnesla měřítka kvality, jíž by si na Letné představovali.

Tato Lavičkova trenérská etapa ve Spartě končí po takřka třech letrech. Největšího úspěchu i neúspěchu zároveň se kouč dočkal v minulém ročníku 2013/14. V úvodu tehdy náladu na Letné srazil na bod mrazu neúspěch se švédským Häckenem, který Spartě neumožnil odehrát pohárovou sezonu byť jen v Evropské lize. I tehdy byl Lavička opravdu jen těsně před vyhazovem.

Na konci ročníku si pak šéfové Sparty gratulovali, že ho ve funkci podrželi, protože po několikaleté pauze opět získal pro Spartu trofej. A byly hned dvě, titul i pohár. A následně k nim přibyl i český Superpohár.

„Zejména bych chtěl ocenit, že se panu Lavičkovi podařilo změnit způsob hry Sparty, pozvednout ho na vyšší úroveň a zapracovat celou řadu mladých hráčů. Naše vystupování v domácích soutěžích v minulé sezoně nesporně patří mezi nejsvětlejší místa naší novodobé historie,“ zmínil Daniel Křetínský, předseda představenstva Sparty Praha.

Toho v úvodu aktuální sezony velmi rozladilo další zklamání z toho, že ani tentokrát se Sparta do Ligy mistrů nedostala. Následovala i další dílčí zklamání, jež teď našla vyústění v ukončení Lavičkova působení ve funkci trenéra Sparty.

Ščasný seděl na číhané. Dočkal se

Zdeněk Ščasný před startem jarní části sezony odešel ve velmi vzrušené atmosféře z Teplic. Zdůvodňoval to neshodami s obchodním ředitelem Heidenreichem. Ale průběžně se začalo proslýchat, že už je zároveň předběžně domluven se Spartou jako možná náhrada za Lavičku.

Stalo se. Jak ovšem Sparta zdůraznila, Ščasný byl jmenován koučem jen pro zbývajících sedm jarních ligových kol.

Zdeněk Ščasný v minulosti, podobně jako Vítězslav Lavička, oblékal dres Sparty jako hráč. Posléze se stal asistentem Jozefa Chovance. Toho pak zlákalo angažmá u české reprezentace a Ščasný ho tak ve funkci hlavního kouče Sparty v roce 1998 vystřídal. Získal sice se týmem Sparty oba mistrovské tituly, které získat mohl. Jenže stejně musel odejít.

Noví vlastníci Sparty, jejichž zájmy reprezentoval  prezident klubu Vlastimil Košťál, dali tehdy přednost Ivanu Haškovi.

Ščasný pak se Spartou několikrát jednal o svém možném návratu, ale k dohodě nikdy nedošlo. Až nyní, šestnáct let poté, co trenérskou kancelář na letenském stadionu opustil..

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy