Křetínský: Chceme si splnit sen. Ztracené sezony jsou dlouhé

Luděk Mádl Luděk Mádl
23. 7. 2015 6:00
Český miliardář Daniel Křetínský dál sní svůj sen o účasti Sparty ve fotbalové Lize mistrů
Přátelské vztahy a důvěra. To jsou klíče, podle kterých Daniel Křetínský vybírá personální obsazení managementu Sparty
Přátelské vztahy a důvěra. To jsou klíče, podle kterých Daniel Křetínský vybírá personální obsazení managementu Sparty | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Na kalendáři visel lístek s datem 7. prosince 2005. Tehdy se na Letné hrál zatím poslední zápas Ligy mistrů. Sparta v něm remizovala s Thunem 0:0.

Daniel Křetínský věří, že slavnou znělku Champions League uslyší před zápasem Sparty zase co nejdřív. Nejlépe už za pár týdnů. V cestě ale stojí CSKA Moskva a v případě úspěchu ještě jeden silný soupeř typu Leverkusenu či dokonce Manchesteru United.

"Sparta jde do boje, ale není to boj o přežití. Protože akcionáři jsou trpěliví a připravení pomáhat klubu i nadále. Ale jde o splnění snu," říká Daniel Křetínský, jehož trpělivost, která trvá už takřka deset let, je vskutku nezměrná.

Občas vymění trenéra, jako třeba letos na jaře, když Vítězslava Lavičku vyměnil Zdeněk Ščasný, jindy zase Křetínský ve Spartě upraví strukturu managementu. Tak jako teď, když do pozice generálního ředitele instaloval Adama Kotalíka (více o nové řídící struktuře Sparty zde).

Jednu věc ale Křetínský nemění, v jeho personalistice hraje důležitou roli jeho přátelský vztah s danou osobou.

"Adama Kotalíka znám mnoho let, jsme osobní přátelé a přirozeně jsme o fotbalu častokrát hovořili. Adam splňuje potřebný mix vlastností potřebných pro tu funkci. Projevuje afinitu ke sportovnímu prostředí, fotbal má opravdu rád, a umí také vytvářet prostředí pro konsenzus v situaci, v níž se střetávají různé zájmy. Navíc má Adam velmi dobrý vztah i s místopředsedou představenstva Dušanem Svobodou a šéfem sportovního úseku Jakubem Otavou. Takže na jeho příchod byla velmi dobrá odezva."

Pane Křetínský, vedle Sparty řídíte i Energetický a průmyslový holding, který sdružuje opravdu velké množství firem. Povězte: vybíráte i do jejich managementů lidi na bázi svých přátelských vztahů?

"Všeobecně ano... Ve chvíli, kdy svěřujete někomu odpovědnost, potřebujete v něj mít důvěru. A ta se může vybudovat předchozí znalostí a přátelstvím. Současně platí, že když s někým dlouhodobě pracujete, pak se pracovní vztah častokrát konvertuje do vztahu potřebné důvěry, abyste pak dané osobě mohl svěřit důležitou část odpovědnosti, kterou jinak máte sám. Já jsem relativně otevřený, komunikativní člověk, který se častokrát s někým dostává až do roviny téměř osobního vztahu. Zároveň ale platí, že i když jsme s někým přátelé, pokud se ukáže, že svou funkci vykonávat nedokáže, pak následuje změna. V EPH platí, že v klíčových funkcích najdete většinou osoby, s nimiž jsme osobní přátelé. Je fakt, že na rozdíl od fotbalu tam spolu většinou nejdříve pracujeme a až pak se z toho vyvine to osobní přátelství."

Jak důležité je pro vás, aby Sparta hrála Ligu mistrů?

"Všichni si ohromně přejeme, abychom uspěli, soupeř to není jednoduchý, ale šance hrát o Ligu mistrů nemusí přijít každou sezonu. Každopádně je Liga mistrů nejvyšší klubový cíl, očekávám proto stoprocentní výkon. Ten nám dá šanci přes CSKA postoupit, devadesátiprocentní by nestačil. Máme větší sílu než v minulosti a při stoprocentním výkonu máme reálnou šanci postoupit. Do zápasů nepůjdeme jako favorit, zato s absolutním odhodláním."

V uplynulém období ale v kvalifikacích Ligy mistrů přicházely neúspěchy, pokud se tedy do nich Sparta vůbec dostala...

"Sparta existuje od roku 1893, má obří tradici a její síla je nezměnitelná, Sparta jako taková nás přesahuje. Nicméně platí, že každá ztracená sezona je strašně dlouhá. Pro mě však platí, že dokud budu žít, trpělivost neztratím a budu věřit dál."

Vidíte potenciál na to, aby se Sparta v kontextu evropského fotbalu opravdu konečně pozvedla?

"Ano. Je tu vysoká kvalita sportovního vedení, trenéři, to jsou naši velitelé, kteří vedou mužstvo na bojiště, určují taktiku a rozmístění našich sil. A vedle hráčů jsou to oni, kdo rozhodují o našem úspěchu. Druhý moment, který může Spartu posunout kvalitativně výš, a to až řádově, je jasná vize strategie sportovního vedení."

Ta tedy dosud ve Spartě absentovala?

"Třeba skauting jsme tu měli, ale jak říká Adam Kotalík, musí být proaktivnější. Stejně tak naše systematické plánování musí být ještě dlouhodobější, například s ještě lepším sběrem dat ze zahraničí."

V posledních letech to spíš vypadalo tak, že se to, co se označovalo za strategii, měnilo pomalu každého půl roku. Jeden čas tvořili jádro Sparty bývalí reprezentanti, co se vrátili ze zahraničních angažmá, pak se zase sázelo na mladičké vlastní odchovance, následně zase na Čechy bloudící Evropou, letos v létě na cizince...

"V ideálním světě je pro stabilní sportovní strategii dobré míét stabilně obsazenou pozici trenéra. Bez splnění tohoto předpokladu je pak o něco obtížnější tu strategii fixovat."

Teď ve Spartě pracuje jako trenér Zdeněk Ščasný. Jak jeho práci hodnotíte?

"Moje první dojmy ze spolupráce s panem Ščasným jsou vynikající. Věřím, že kvalita se ukáže na hřišti. Na hodnocení je ale ještě brzy."

Mnozí se stále ptají, jaký vliv na A-tým má šéf sparťanského úseku mládeže Jaroslav Hřebík. Můžete to popsat?

"Jak jste zmínil, Jaroslav Hřebík má ve své kompetenci mládež, se kterou pracuje v oblasti metodického vedení a s jeho prací na tomto úseku jsme mimořádně spokojeni.  Z toho titulu je také členem sportovní komise Sparty, kde má možnost vyjadřovat se i k přestupům, lze říci, že jeho hlas je hlasem poradním. Rozhodně nenese rozhodující odpovědnost, tak jako v minulosti, když působil jako trenér nebo v roli generálního sportovního manažera. Z tohoto úhlu pohledu je naprosto nesprávné spojovat ho například s neúspěchy v éře trenéra Lavičky. Ze strany pana Hřebíka byla možnost ovlivňovat výsledky a výkony A-týmu v tomto období naprosto okrajová."

Ještě víc fanoušků pak zajímá situace kolem Tomáše Rosického. Je jeho návrat do Sparty sci-fi?

"Potvrzuji, že zájem Sparty o Tomáše Rosického pokračuje. Udržujeme v tomto smyslu komunikaci, od jeho manažera máme zprávu, že Tomáš se teď stoprocentně soustředí na své uzdravení. A dokud jeho zdravotní stav nebude v pořádku, nebude chtít přijímat žádná rozhodnutí. Nelze tedy říci, že bychom příchod Tomáše očekávali v řádu dní, potřebuje klid na doléčení."

 

Právě se děje

před 44 minutami

Fotbalisté Norwiche se po roce vracejí do Premier League

Fotbalisté Norwiche se po roční pauze vracejí do nejvyšší anglické soutěže. Pomohly jim k tomu remízy třetí Swansea s posledním Wycombem (2:2) a čtvrtého Brentfordu s Millwallem (0:0) ve 42. kole druhé ligy. "Kanárci" jsou tím pádem z jejich dosahu, v čele tabulky mají osmibodový náskok na druhý Watford a k dobru večerní zápas s Bournemouthem. K zajištění prvního místa jim v posledních pěti duelech stačí uhrát pět bodů.

Norwich před dvěma lety postoupil do Premier League jako vítěz, ale mezi elitou skončil beznadějně poslední. K návratu mu pomohl zejména finský kanonýr Teemu Pukki, který je s 25 trefami mezi střelci druhý.

Do Premier League přímo postoupí nejlepší dva týmy, další čtyři se utkají o zbývající volné místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy