Boss Sparty Křetínský: Jsme silnější než dřív, na CSKA máme

Luděk Mádl Luděk Mádl
22. 7. 2015 14:45
Fotbalová Sparta změnila vnitřní strukturu, novým generálním ředitelem je Adam Kotalík. Nejbližším cílem je postup přes CSKA Moskva
David Lafata byl v průběhu přípravy zraněn, věří ale, že plně k dispozici bude kouči Sparty v řádu dní
David Lafata byl v průběhu přípravy zraněn, věří ale, že plně k dispozici bude kouči Sparty v řádu dní | Foto: ČTK

Praha - Trenéra vyměnil už na jaře, k obhajobě titulu to ale nakonec nevedlo. Tak angažoval nové hráče, pozměnil organizační strukturu klubu a teď Daniel Křetínský staví před svou Spartu na začátku sezony tradiční cíle.

"Ze spolupráce s trenérem Zdeňkem Ščasným mám skvělý pocit. Máme teď větší sílu než předtím, věřím, že se to projeví i na hřišti. Cílem je jednoznačně znovuzískání titulu a úspěch v evropských pohárech," řekl mladý miliardář, který čeká na Ligu mistrů marně od sezony 2005/06.

K tomu, aby se dočkal letos, musela by Sparta ve třetím předkole nejprve přejít přes CSKA Moskva a pak ještě přes jednoho silného soupeře.

"Myslíme teď výhradně na CSKA. Váhali jsme, jak přesně definovat náš cíl v souvislosti se zápasy proti tomuto soupeři. Chtěli jsme se vyhnout arogantním vyjádřením plným sebevědomí a zároveň vyjádřit i respekt k síle soupeře," říká Křetínský.

"Formulace, která se nám zdá správná, je tato: Věříme v to, že odevzdáme-li stoprocentní, nikoli devadesátiprocentní, ale opravdu  stoprocentní výkon, pak máme reálnou šanci postoupit. Nejdeme do zápasů jako favorit, ale s absolutním odhodláním postoupit."

Zápas v Moskvě čeká Spartu už v úterý, před ním ještě absolvuje v pátek ligovou premiéru v Jihlavě.

Kotalík, nový pan "generální"

Už dnes proběhla předsezonní tisková konference klubu s představovačkou nových dresů Nike, tentokrát s límečkem.

Zároveň Sparta představila nového velkého šéfa. Adam Kotalík, bratr někdejšího hokejisty NHL, který byl dosud známý spíš jako poradce někdejšího ministra průmyslu Martina Kuby, se stal novým generálním ředitelem Sparty.

V uplynulém půlroce už na Letné působil jako člen dozorčí rady Sparty, nyní se přesune do představenstva klubu.

"Adam Kotalík se stává členem nejužšího vedení Sparty. Bude koordinovat činnost jednotlivých úseků s hlavním důrazem na sportovní činnost, kvůli které Sparta existuje," vysvětloval Křetínský.

Ve Spartě nyní fungují tři úseky. Sportovní řídí Jakub Otava, úsek mládeže Jaroslav Hřebík a komerční úsek pak Martina Králová. Nad nimi všemi bude ve struktuře vedení stát právě Adam Kotalík.

Nic to podle Křetínského nemění na pozici Dušana Svobody, místopředsedy představenstva. "Ten bude Spartu nadále reprezentovat zejména navenek jak vůči fotbalovému prostředí, tak třeba v jednání s veřejnými institucemi. S Adamem budou úzce spolupracovat," plánuje Křetínský.

Příště už lépe připraveni

Jeho nový generální ředitel Adam Kotalík nastínil své tři priority, z nichž jednu už, byť ještě jako muž v pozadí, v létě spolurealizoval. "V první řadě jsme chtěli zvýšit konkurenci v týmu, to se myslím podařilo. Dále chceme vylepšit systém proaktivního skautingu, z toho důvodu zřizujeme oddělení, kterému bude šéfovat Tomáš Požár," zmínil Kotalík angažmá bývalého hráče Sparty, který v posledních letech působil v managementu Bohemians.

A třetí Kotalíkova priorita? "Vytvoření střednědobé přestupní strategie. Budeme ještě lépe než dosud sledovat, kteří hráči by mohli odejít nebo uzavřít kariéru. A ve větším předstihu než dosud budeme za ně hledat náhradu," vysvětlil.

Do Sparty v létě přišli Frýdek (Liberec), Fatai (Giurgiu), Paixao (Vratislav), Steinhöfer (Aalen) a Litsingi (Teplice), další hráči se vrátili z hostování.

"Potřebovali jsme posílit okamžitě. A takové útočníky, jako jsou Fatai nebo Paixao, bychom na českém trhu nesehnali, proto jsme volili příchod zahraničních fotbalistů," vysvětluje Kotalík.

Mnohé fanoušky Sparty ještě drží sen, že by se snad do klubu mohl vrátit Tomáš Rosický.

"Potvrzuji, že náš zájem o něj trvá. Tomáš se ale nyní stoprocentně soustředí na své uzdravení, a dokud jeho zdravotní stav nebude v pořádku, nebude chtít přijímat žádná rozhodnutí," řekl k tématu majitel klubu Daniel Křetínský.

Grafika: Tabulky, program, profily. Vše o Synot lize 2015/16

Synot liga 2015/2016

Podívejte se na program, výsledky i tabulky Synot ligy

 

Právě se děje

Další zprávy