Koller chválí repre i hru Plzně. Úspěchy jsou prý logické

Sport Sport, Aktuálne.sk
20. 3. 2013 12:36
Někdejší reprezentační útočník Jan Koller v rozhovru pro Aktuálně.sk chváli výkony národního týmu i Viktorie Plzeň.
Jan Koller.
Jan Koller. | Foto:

Monte Carlo - Svět velkého fotbalu už Jan Koller dávno opustil, ovšem výkony reprezentace i českých týmů v evropských pohárech vytáhlý forvard ze Smetanovy Lhoty nadále pozorně sleduje.

V rozhovoru pro Aktuálne.sk prozradil mimo jiné i to, že letošní jízda Viktorie Plzeň pohárovou Evropou je "logickým vyústěním práce trenéra Vrby", nebo že současnému národnímu týmu se po kritických letech zase "blýská na lepší časy."

V následujícím rozhovoru se ale dočtete třeba i to, jak se nejlepší střelec historie národního týmu dívá na výkony druholigových Bohemians, jak pokračuje jeho kariéra v plážovém fotbale, i co si myslí o šancích Borussie Dortmund v Lize mistrů.

Užívate si vůbec zasloužený sportovní důchod, nebo jste se na něj ještě ani neodebral? Údajně stále hrajete za starou gardu Monaka a hokej za veterány z Nice. Jezdíte na kole, hrajete tenis, nohejbal, plážový volejbal a lyžujete. Stále sa tedy udržujete v kondici, formě a fazóně. Prý jste i shodil i nějaké to kilo… Oddychnete si vůbec? 

Už jsou to dva roky, co jsem skončil s aktivní fotbalovou kariérou a začala pro mě nová etapa života. Musel jsem se nejdřív trošku rozkoukat a teď jsem se vrhl na to, abych se co nejlépe zdokonalil ve francouzštině. Chodím denně do školy. Třikrát týdně mám šest hodin, dvakrát po čtyřech hodinách. K tomu domácí úkoly, takže se cvičím ještě i doma. 

Krom toho se věnuji různým sportům, rodině, dost cestuji, takže se snažím dělat to, na co jsem předtím jako profík neměl príliš čas.

S míčem vám to zjevně stále jde. I na písku. Uvažujete o tom, že by jste v plážovém fotbale pomohl i "nároďáku"? Může vám vaše výška při hře pomoci, nebo spíš ne? 

Je pravda, že jsem v kontaktu s vedením českého národního týmu v plážovém fotbale. Bohužel v červenci mají jednu akci, kde budou hrát nějakou kvalifikační skupinu – a mně to časově nevyjde. Ale pokud budou mít o mě zájem a já budu mít čas, určitě bych si to chtěl vyzkoušet. 

Písek mi nevadí, jsem na něj zvyklý. Hrávám plážový volejbal i nohejbal a cítím se parádně. Konečne můžu znovu využít svoji výšku...

Netáhne vás to zpět na zelený trávník? Jak moc vám profesionální fotbal chybí? Stíháte ještě sem tam vypomáhat Smetanově Lhotě na nižší úrovni?

Jasné, že sleduji, především francouzskou ligu, anglickou soutěž a přes internet i to, co se děje u nás v Česku. Jsem stále v kontaktu s fotbalem a myslím si, že mám přehled.

Rovněž stále pokračuji ve Smetanově Lhotě, kde jsem vyrůstal, chodím hrát, jak stíhám, a zároveň hraji i zde za starou gardu Monaka. Stále se udržuji v jakés-takés formě. Sem tam si zakopeme nějaké exhibiční zápasy.

V Česku jsou vaší srdeční záležitostí Bohemians. Nyní jste za ně hrál a zazářil i na turnaji v plážovém fotbale. Víte, jak se jim jinak daří?

Samozřejmě, že na Bohemku nedám dopustit ... Shodou okolností tam teď dělá sportovního ředitele můj kamarád, se kterým jsem kdysi začínal hrát ve Spartě Praha. Dost se spolu o fotbale bavíme a těším se, že se jim nyní daří, jsou první ve druhé lize. Věřím, že i postoupí a vrátí se zpět do nejvyšší soutěže.

Nejdůležitější však je, aby se už konečně vyřešily ty spory kolem dvou Bohemek ... To by velmi pomohlo k tomu, aby tento klub mohl dobře fungovat a pak mohl být důstojným mužstvem a soupeřem i národní elitě.

Jak vnímáte úspěchy Plzně, respektive Sparty doma i na mezinárodní úrovni?

Plzeň sleduji už od nástupu pana Vrby ke kormidlu. Ten z ní udělal super evropské mužstvo. Je vidět, že když pak kluci hrají se známými mančafty a konfrontují se v Evropě s těmi nejlepšími, prospívá jim to. Každý zápas jim dodá sebevědomí a je to znát, že loni hráli Ligu mistrů. Setkání s Barcelonou, Milánským AC, které podle mě odehráli celkem vyrovnaně, zúročili v tomto ročníku. To, že se dostali až takhle daleko, bylo přirozené - a škoda, že jim to teď s Fenerbahce už nevyšlo. I tak si myslím, že zanechali velmi dobrý dojem.

Sledujete dění v Lize mistrů, případně v evropských soutěžích? Co říkáte na parádní hru vašeho bývalého klubu Borussia Dortmund, ve kterém jste si něco odkopal?

Dortmund mi dělá velkou radost. I tam přišel fantastický trenér, který dokázal odvést parádní práci a dát dohromady mimořádně kvalitní tým. Pro mě jsou letos adepti na to, aby to v Lize mistrů dotáhli pořádně daleko. Osobně bych si přál jejich konfrontaci s Barcelonou. Borussia má výborné hráče a vyvážený kolektiv na každém postu. Přeji jim hodně štěstí!

Co říkáte na výkony a výsledky české reprezentace? Fandíte klukům?

V kontaktu jsem s Tomášem Rosickým, s Jardou Plašilem, spíše s těmi staršími kluky, se kterými jsem ještě hrával. Po jistém hluchém a ne příliš jednoduchém období byli hodně kritizováni, ale teď se mi to jeví tak, že se to obrací k lepšímu. Přišla nová a mladá krev, je tam hodně šikovných chlapců, kteří mají budoucnost před sebou.

Mám pocit, že se blýská na lepší časy ... Začalo to přípravou se Slovenskem, kde předvedli fakt velmi dobrý výkon. Nedávno zvládli i to Turecko. Jsem zvědavý, jestli tento trend potvrdí i v nadcházejících důležitých kvalifikačních zápasech s Dánskem a Arménií, které je nyní čekají.

Jaké jsou vaše plány do budoucna? Žijete v Monte Carlu, učíte se francouzsky, lákala by vás nějaká práce v místním mužstvu? Vyhovuje vám místní mentalita?

V monackém klubu mi nabídli možnost trénovat útočníky. Od patnáctiletých až po dospělé. A právě proto jsem začal chodit do té školy, abych si zdokonalil tu francouzštinu.

Samozřejmě, nejdůležitější je pro mě rodina a pak uvidíme, jak to bude s tím plážovým fotbalem. Uvažuji, že bych to možná i třeba zkusil za tu reprezentaci.

Nechybí vám v Monaku česká kuchyně a zvyky? Pivko?

Ani moc ne, protože manželka doma vaří i naše jídla - a dobře. Kromě toho jezdíme často do Česka, odkud si vozíme různé suroviny. A pivko? Zde si dám jiné, ale Plzničku si dopřeji vždy, když si přijdu zahrát domů. To je radost ...

Celý rozhovor si můžete přečíst na stránkách Aktuálne.sk zde.

 

Právě se děje

před 54 minutami

Hlavní líčení v brněnské korupční kauze Stoka bude pokračovat až příští rok

Krajský soud v Brně bude v hlavním líčení sledovaného případu obžaloby z korupce na radnici Brno-střed, takzvané kauze Stoka, pokračovat v roce 2021. Listopadové i prosincové termíny soud odvolal. Vyplývá to z justiční databáze.

V kauze je obžalováno 11 lidí a dvě firmy včetně někdejšího politika za hnutí ANO Jiřího Švachuly. Právě ten byl podle státního zastupitelství hlavou skupiny, která ovlivnila desítky zakázek správy nemovitostí městské části Brno-střed a 27 zakázek v městské části Brno-střed, kdy výše úplatků podle státního zástupce dosáhla až 47 milionů korun. Švachula vinu popřel.

Hlavní líčení začalo 21. září, pokračovalo další dva jednací dny, následující dva jednací dny byly 6. a 7. října. Soud během těchto pěti dní vyslechl obžalované. Na listopad a prosinec bylo původně nařízeno ještě dalších zhruba 15 jednacích dní, soud je ale všechny postupně odvolal. První nezrušený termín je nyní vypsán na 5. ledna, jde o třídenní blok, poslední termín je zatím 18. března.

Zdroj: ČTK
Další zprávy