Jsme ve vývoji, řekl Hašek k prohře. A Vrba spletl řády

Luděk Mádl Luděk Mádl
3. 3. 2012 22:00
Sparta podruhé klopýtla, Plzeň se jí blíží
Martin Hašek, kouč Sparty
Martin Hašek, kouč Sparty | Foto: Eduard Erben

Praha - Fotbalová Sparta má problém. Po prohře v Hradci Králové viditelně nestačila na úřadujícího mistra a podlehla doma Plzni 1:3. Kouč Sparty Martin Hašek se však snažil tvářit jako by nic.

"O krizi bych nemluvil. Pořád máme v tabulce na pronásledovatele náskok. Od posledního utkání jsme zaznamenali velký herní progres," vyprávěl Hašek a snažil se u toho trochu nuceně usmívat.

Situace je taková, že Spartě zůstal náskok 3 body na Liberec, Plzeň už má na Letenské jen šestibodové manko.

O fotbale čtěte více:

"Ano, chyby jsme nějaké udělali, protože jsme v určitém vývoji, hráči ještě nemají zažité automatismy. Třeba před tím druhým gólem: Když soupeřův brankář Pavlík rozehrával, šla naše obranná linie správně proti míči, aby vystavila soupeře do ofsajdu. Jenže v tom pohybu pokračovala, ještě když byl balon ve vzduchu. Přitom v ten moment už jsme měli obsazovat hráče soupeře," popisoval neskutečnou taktickou chybu svého týmu.

I díky ní šla Plzeň v 15. minutě do pohodlného vedení 2:0. "Vstup do zápasu se nám velmi vydařil. Pak jsme pravda jeden lacinější gól inkasovali," zmínil kouč hostí Pavel Vrba chybu Čišovského, který nedokázal odpálit míč z brankové čáry a z krkolomné pozice snížil Kweuke.

Vrba se radoval ze 4 bodů, unáhlil se

"V ten moment jsme cítili, že zápas ještě můžeme obrátit. V kabině o poločase jsme tomu naplno věřili. Gól na 3:1 už nám pak ale srazil vaz," hlesl Hašek. A to ještě předtím Horváth neproměnil penaltu po patrně nafilmovaném pádu spoluhráče Pilaře.

"My jsme tady dneska získali 4 body," jásal Pavel Vrba. "Máme teď lepší bilanci vzájemných zápasů."

Pavel Vrba
Pavel Vrba | Foto: fcviktoria.cz

Nutno zdůraznit, že v tomto ohledu se plete. Sparta vyhrála na podzim v Plzni 2:0. Dnes na Letné soupeři podlehla 1:3. A dle platných řádů se tato bilance hodnotí jako vyrovnaná.

O co jde? Pokud by v konečné tabulce získaly dva celky stejný počet bodů, hledělo by se právě na bilanci vzájemných utkání. A tu mají Sparta a Plzeň po dnešku vyrovnanou, oběma se počítá dvougólová výhra na hřišti soupeře.

Vrba se patrně domníval, že se podobně jako v evropských pohárech zohledňuje vyšší počet gólů nastřílených na hřišti soupeře, ale mýlí se. "Na tento faktor se nebere zřetel, bilance vzájemných utkání Sparty a Plzně je v této sezoně vyrovnaná," potvrdil pro Aktuálně.cz soutěžní ředitel ligy Ivo Lubas.

Rozhodne skóre? Pořád máme o 6 bodů víc, volá Hašek

Pokud bychom v této hře pokračovali, bylo by tedy při bodové plichtě rozlišujícím kritériem celkové skóre. I zde je nyní vzácná vyrovnanost: Sparta má skóre 35:16 a Plzeň 46:27. Rozhoduje brankový rozdíl, v obou případech nyní + 19. A jako další kritérium pak nastupuje počet nastříleých branek. Do konce ligy ovšem ještě zbývá 11 kol a skóre obou týmů se jistě změní.

"A zejména a především: my pořád máme na Plzeň 6 bodů náskok," komentuje tyto matematické hrátky Martin Hašek. Ví však, že náskok se ztenčuje. Na jaře už na Spartu Liberec stáhnul 3 body, Plzeň pak 4 body v tabulce.

Proč? Kompaktnost, sebevědomí a zejména pohyblivost. To byly disciplíny, ve kterých Plzeň drtila Spartu na celé čáře.

"Hráči Plzně, Boleslavi či Liberce jsou dlouhodobě pohromadě, u nás se kádr pořád mění. Hráči se potřebují sehrát," vysvětloval to Hašek. "A lepší pohyb? To se možná zdálo z tribuny. Když dáte rychle dva góly, můžete hrát zezadu, vyrážet do protiútoků - a to pak vypadáte hezky. My to takhle měli před půlrokem v Plzni," našel srovnání.

Na Žižkově už Sparta nutně musí vyhrát

Výkon slabě hrajícího záložníka Holka označil za dobrý. "Má ale handicap v tom, že v Dněpropetrovsku dlouho nehrál," omlouval ho. Odpovědi na otázku, zda u některých inasovaných gólů nemohl víc udělat brankář Švenger, se Hašek vyhnul. "Záznam jsem viděl jen zběžně a nestihl jsem ho zkonzultovat s naším expertem na brankáře Pavlem Srníčkem."

Hašek každopádně velmi dobře ví, že černou sérii musí Sparta bezpodmínečně zastavit. V příštím kole zajíždí na hřiště nejslabšího účastníka ligy, na Viktorii Žižkov. "Musíme tam vyhrát," zná Hašek povinnost Sparty.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy