Dortmund v lize na úvod doma padl nejrychlejším gólem

Aktualizováno 23. 8. 2014 21:13
Fotbalisté Dortmundu nezvládli start německé ligy a prohráli na domácím hřišti s Leverkusenem 0:2.
Hráči Bayeru Leverkusen slaví vítězství nad Dortmundem.
Hráči Bayeru Leverkusen slaví vítězství nad Dortmundem. | Foto: Reuters

Berlín- Fotbalisté Dortmundu nezvládli start německé ligy a prohráli na domácím hřišti s Leverkusenem 0:2. Skóre otevřel už devět sekund po úvodním hvizdu Karim Bellarabi, a vstřelil tak nejrychlejší branku v historii bundesligy.

Ani Schalke se zápas prvního kola nepovedl, v Hannoveru prohrálo 1:2. V 47. minutě se prosadil útočník hostů Klaas-Jan Huntelaar, Hannover ale obrátil zápas brankami v 67. a 70. minutě, které vstřelili Edgar Prib a Joselu. Freiburg s Vladimírem Daridou a Pavlem Krmašem v základní sestavě prohrál ve Frankfurtu 0:1.

Dortmund zaskočil rychlý gól

Bellarabi nejrychlejším gólem v historii bundesligy překonal rekord, který drželi Ulf Kirsten, Giovane Elber a Paul Freier za trefy v jedenácté sekundě utkání.

"Jsem samozřejmě za překonaný rekord rád. Důležité ale je, že jsme vyhráli. Celá příprava se nám dnes vyplatila," řekl čtyřiadvacetiletý záložník.

Dortmund byl rychle inkasovaným gólem evidentně zaskočený. V 18. minutě ohrozil branku dortmundského Langeraka z přímého kopu Calhanoglu, jeho střela šla těsně vedle.

Borussia zahrozila poprvé v 55. minutě, Aubameyang po zemi přihrál do šestnáctky posile z FC Turín Immobilemu, obránce Toprak ale stihl včas zakročit. Ani závěrečný tlak nedokázal Dortmund přetavit ve vyrovnávací gól, v páté minutě nastavení naopak výhru Leverkusenu zpečetil útočník Stefan Kiessling, jemuž na gól nahrál rekordman Bellarabi.

Huntelaar znovu pálil v prvním utkání

V prvním poločase zápasu Hannover - Schalke viděli fanoušci taktickou bitvu, jedinou větší šanci domácího týmu měl španělský útočník Joselu, posila z Hoffenheimu. Hosté se do vážnějších příležitostí dostávali také spíše sporadicky, pokusy Sama a Huntelaara zneškodnil gólman Zieler.

V 47. minutě poslal Draxler přihrávku Choupo-Motingovi, ten s míčem doběhl do šestnáctky a nahrál na úvodní branku Huntelaarovi. Nizozemský reprezentant se dokázal prosadit v prvním zápase sezony i loni, kdy dvěma brankami pomohl k remíze 3:3 s Hamburkem.

Domácí přestáli následný tlak Schalke a dokázali skóre obrátit. Nejprve Bittencourt v 67. minutě přesprintoval s míčem polovinu hřiště a přesným centrem nalezl ve vápně Priba, o chvíli později střelec vyrovnávacího gólu přihrál Joseluovi, který povedenou střelou k pravé tyči s pomocí Fuchsovy teče překonal Fahrmanna. Třetí branku mohl v závěru přidat znovu Joselu, hlavou však trefil brankovou konstrukci.

Frankfurtu se posila vyplatila

V 15. minutě duelu mezi Frankfurtem a Freiburgem se v pokutovém území k odraženému míči dostal Haris Seferovic a rozhodl o výhře Frankfurtu, do kterého přišel před sezonou ze San Sebastianu. Darida a Krmaš odehráli za hosty celé utkání.

Nováček z Kolína nad Rýnem přivítal na svém stadionu Hamburk, který si účast v bundeslize musel vybojovat v barážovém dvojutkání s Fürthem. Hamburk byl od začátku aktivnější, do největších šancí se dostali Lasogga a Iličevič, gólmana Horna však hosté nepřekonali a museli se spokojit s bezbrankovou remízou. Tomáš Kalas, který je v Kolíně na hostování z Chelsea, do zápasu nezasáhl stejně jako hamburští Petr Jiráček a Jaroslav Drobný.

Německá fotbalová liga - 1. kolo:

Eintracht Frankfurt - Freiburg 1:0 (15. Seferovič), Hannover - Schalke 2:1 (67. Prib, 70. Joselu - 47. Huntelaar), Hertha Berlín - Brémy 2:2 (16. a 47. Schieber - 53. Lukimya-Mulongoti, 55. Di Santo), Hoffenheim - Augsburg 2:0 (33. Szalai, 35. Elyounoussi), Kolín nad Rýnem - Hamburk 0:0, Dortmund - Leverkusen 0:2 (1. Bellarabi, 90.+5 Kiessling).

Po odstávce znovu začal vyrábět druhý blok Dukovan

V Jaderné elektrárně Dukovany začal v noci na úterý po dvouměsíční přestávce znovu dodávat elektřinu druhý blok. První parní turbína v něm byla připojená 27 minut před pondělní půlnocí, druhá v úterý ve 04:11. Vyrábí tak tři ze čtyř dukovanských bloků. Plánovaná odstávka bloku číslo jedna spojená s výměnou části paliva za čerstvé, kontrolami a servisem zařízení začala 13. listopadu, potrvá do konce roku.

Elektrárna Dukovany má celkový instalovaný výkon 2040 megawattů. Kvůli pravidelné výměně části paliva už letos stály její bloky číslo tři a čtyři. Druhý dukovanský blok odpojili energetici od sítě 25. září. "Odstávka byla v důsledku platnosti ochranných opatření proti šíření koronaviru i omezených kapacit v době vrcholící vlny pandemie velmi náročná," uvedl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk.

Turecký novinář dostal 17 let vězení, podle soudu zveřejnil tajné informace

Istanbulský soud vynesl trest 17 let vězení pro investigativního novináře Mehmeta Baransua, jehož odsoudil za zveřejnění tajných státních informací. Informoval o tom opoziční server Ahval. Baransu je ve vězení od roku 2015 a psal pro deník Taraf, který před čtyřmi lety turecký režim zakázal.

Baransu byl odsouzen za "zveřejnění informací, které měly zůstat tajné z důvodů bezpečnosti či domácích a zahraničních polických zájmů státu". Kauza se týká článku, který vyšel v listopadu 2013 v deníku Taraf pod názvem "Rozhodnutí skoncovat s Gülenem padlo na zasedání národní bezpečnostní rady (MGK) v roce 2004". Podle článku tak začala vláda pronásledovat Gülenovo hnutí rok poté, co se stal Recep Tayyip Erdogan premiérem.

Fethullah Gülen a jeho hnutí, jež si říká Hizmet (Služba), bývalo začátkem tohoto století spojencem nynějšího prezidenta Erdogana a jeho nyní vládní strany AKP. Posléze se ale oba muži názorově rozešli a Erdoganův režim označil Gülenovo hnutí v roce 2014 za teroristickou organizaci FETÖ (Fethullahova teroristická organizace).