Korupční aféra: Golda chce důkaz, nebo trest pro Křetínského

Luděk Mádl Luděk Mádl
17. 1. 2013 16:30
Disciplinární komise v případě údajné korupce v českém fotbale opět nerozhodla
Daniel Křetínský, šéf Sparty a iniciátor vyšetřování údajně zmanipulovaného zápasu Jablonec - Plzeň.
Daniel Křetínský, šéf Sparty a iniciátor vyšetřování údajně zmanipulovaného zápasu Jablonec - Plzeň. | Foto: CPA Erben

Praha - Korupční kauza, kterou na podzim loňského roku v českém fotbale rozpoutala obvinění Daniela Křetínského, se začíná obracet proti šéfovi Sparty.

Na čtvrtečním jednání disciplinární komise FAČR, která se případem zabývá, totiž její předseda Jiří Golda prohlásil, že pokud Křetínský nedodá do příštího jednání disciplinárky slibované důkazy o údajné korupci v českém fotbale, může disciplinárka potrestat i jeho samotného. A také Spartu.

"Kde se nyní nacházíme? Neposunuli jsme se ani o krok. Pan Křetínský k dnešnímu dni žádný slibovaný důkaz neposkytl. Disciplinární komise se proto usnesla na následujícím postupu: Další jednání svoláme na 7. února. Na něj předvoláme i pana Křetínského. A tam je povinen předložit nám veškeré důkazy, které ke svým tvrzením má," prohlásil ve čtvrtek na tiskové konferenci Golda.

A dost! Přines důkazy!

"Pokud důkazy předloženy nebudou, tak ten, kdo to rozpoutal, aniž by důkazy přinesl, ponese následky," dodal výhružně šéf komise.

A co na to Daniel Křetínský? "Rozhodnutí disciplinární komise vítám, prodloužení lhůty (pro dodání důkazů - pozn. red.) je velmi podstatné a přínosné. Naopak komentář o možném potrestání je naprosto bezpředmětný. Dále to nebudu detailně komentovat.“

Křetínskému bylo uloženo, aby komisi do 4. února předložil seznam důkazů, kterými pak 7. února prokáže svá tvrzení. Co to v praxi znamená? Že by měl Křetínský například v třídenním předstihu dodat jména svých svědků.

Na 7. února je předvolán i statutární zástupce Viktorie Plzeň. Proti ní jsou totiž Křetínského slova o znepokojivých informacích namířena, to dnes Golda prohlásil naplno.

Je tedy pravděpodobné, že se na 7. února chystá na Strahově pikantní setkání Daniela Křetínského a šéfa Plzně Tomáše Paclíka, dvou mužů, kteří spolu tuhle velkou válku vedou.

Znevážil Křetínský jméno fotbalu?

Golda v takovém případě může vytáhnout paragraf o znevažování jména fotbalu nebo ten o nerespektovánmí fotbalových norem. Trestán by pak mohl být Křetínský, ale i Sparta.

"Šlo by o případ obzvlášť závažného porušení norem a v takovém případě bych byl pro, aby byl trestán i klub. Jak? Patrně pokutou," vysvětluje Golda.

Klubu může být uložena pokuta až 10 milionů korun, jednotlivci nejvýše půl milionu. Křetínskému by podle disciplinárního řádu hrozil i trest zastavení činnosti ve funkci statutárního zástupce Sparty.

Slíbil důkazy v řádu dnů. A nic

Křetínský přijel v září na Strahov s tvrzením, že Sparta má závažné znepokojující informace o způsobu řízení profesionálních soutěží. Totéž zopakoval v prosinci i disciplinárce. A slíbil dodat důkazy. Jenže je nedodal.

"Řekl tehdy, že důkazy dodá v řádu dnů. Je pravda, že jsme si tehdy neřekli žádný konkrétní termín. Ale od té doby uteklo už pět týdnů, což mi přijde poměrně dost. Takže teď jsme konkrétní termín stanovili, bude to 7. únor," vysvětluje Golda.

Křetínský zatím nepředal žádný důkaz disciplinárce a podle všeho ani policii, kterou o pomoc při řešení případu požádal již v září předseda asociace Miroslav Pelta.

Utajení svědci Spartě neprošli

"Včera mě pan Křetínský opět žádal o strpení. Že je teď složitá a napjatá atmosféra," podotkl Golda lece nakvašeně.

Naznačil, že mu Křetínský před pěti týdny slíbil důkazy dvojího druhu: "Svědectví některých osob a pak ještě jinou formu důkazů, kterou ale nechci specifikovat."

Golda naznačil, že svědci nechtějí vystoupit veřejně. "Řešili jsme, zda není možná jiná forma, ale k ničemu takovému, co by bylo v souladu s fotbalovými normami, jsme nedospěli. Proto požadujeme, aby 7. února byly všechny důkazy předvedeny transparentně."

Jinými slovy: pokud Křetínský nějaké svědky dodá, veřejnost se jejich jména dozví.

Nešlo prý o jediný zápas

A o čem by vlastně měli svědčit? "Není tajemstvím, že skutečnosti, o kterých pan Křetínský hovoří, se podle něj mají týkat Plzně a mají mít širší pozadí, podle něj nejde jen o jeden zápas," řekl dnes naplno Golda.

Tím jedním zápasem je míněno březnové utkání Jablonec-Plzeň (0:2). Sudí Tomáš Adámek v listopadu prohlásil, že ho před tímto duelem, který řídil, kontaktoval Martin Svoboda, bývalý manažer Čáslavi a Táborska, a nabídnul mu před svědky 200 000 korun za to, že Plzeň v onom utkání vyhraje. Adámek tvrdí, že si pak zmíněný úplatek od Svobody i vyinkasoval.

S kauzou Chřestýš počká na policii

Krom protiřečících si svědectví jednotlivých aktérů schůzky se ale Golda zatím nedostal k žádným důkazům, který by jednoznačně potvrdily jak zmanipulování zápasu, tak napojení Svobody na Viktorii Plzeň.

"Pokud do 7. února nedostaneme k tomuto zápasu žádná nová svědectví nebo důkazy, vyčkám s rozhodnutím na vyšetřování policeních orgánů," zdůrazňuje Golda.

Ten připustil, že se ve způsobu nahlížení na další způsob vyšetřování neshodne s předsedou FAČR Miroslavem Peltou. "Máme k tomu trochu odlišné postoje." Na novinářskou otázku, zda chce Pelta rychlejší a mírnější způsob rozhodnutí, Golda na tiskovce odpověděl: "Dalo by se to tak říct."

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 25 minutami

Ničeho nelituji, vzkázal z vězení Navalnyj rok po svém zatčení

Maskovaný muž v pondělí v podvečer přepadl pobočku banky v Máchově ulici v Mladé Boleslavi. Na personál namířil krátkou střelnou zbraň a dožadoval se vydání peněz. Z banky si odnesl větší částku, její výši policie neupřesnila. Událost se obešla bez zranění, po pachateli kriminalisté pátrají, řekla policejní mluvčí Barbora Schneeweissová. O jakou banku šlo, neuvedla. V Máchově ulici je pobočka Moneta Money Bank.

Událost se stala kolem 17:30. "Do banky vešel muž ve věku 30 až 40 let, asi 180 centimetrů vysoký. Na hlavě měl kuklu, takže mu byly vidět jen oči. Hovořil česky a dožadoval se vydání finanční hotovosti," řekla mluvčí. Pachatel měl podle ní na sobě šedou pláštěnku, černé kalhoty a černé boty.

Kriminalisté po muži pátrají, pomáhají jim psovodi se služebními psy. "Na místě je několik hlídek, které prohledávají okolí," uvedla Schneeweissová. Policisté zároveň vyhodnocují kamerové záznamy a prověřují, zda měl pachatel funkční zbraň, nebo mohlo jít o maketu.

Muž si podle mluvčí peníze odnesl v igelitové tašce nebo pytli. Jak velkou částku odcizil, policie neuvedla. Schneeweissová pouze řekla, že šlo o větší obnos. Přesná částka se podle ní musí ještě vyčíslit, více informací by policie mohla zveřejnit v úterý. Pokud se jí do té doby nepodaří chytnout pachatele, policisté zveřejní také záznamy z kamer.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 45 minutami

Útočník přepadl se zbraní v ruce banku v Mladé Boleslavi, policie po něm pátrá

Maskovaný muž v pondělí v podvečer přepadl pobočku banky v Máchově ulici v Mladé Boleslavi. Na personál namířil krátkou střelnou zbraň a dožadoval se vydání peněz. Z banky si odnesl větší částku, její výši policie neupřesnila. Událost se obešla bez zranění, po pachateli kriminalisté pátrají, řekla policejní mluvčí Barbora Schneeweissová. O jakou banku šlo, neuvedla. V Máchově ulici je pobočka Moneta Money Bank.

Událost se stala kolem 17:30. "Do banky vešel muž ve věku 30 až 40 let, asi 180 centimetrů vysoký. Na hlavě měl kuklu, takže mu byly vidět jen oči. Hovořil česky a dožadoval se vydání finanční hotovosti," řekla mluvčí. Pachatel měl podle ní na sobě šedou pláštěnku, černé kalhoty a černé boty.

Kriminalisté po muži pátrají. "Na místě je několik hlídek, které prohledávají okolí," uvedla Schneeweissová. Policisté zároveň zjišťují, zda měl pachatel funkční zbraň, nebo mohlo jít o maketu.

před 1 hodinou

Obránce Král byl vyhlášen nejlepší hráčem týdne v AHL

Český hokejový obránce Filip Král z celku Toronto Marlies byl vyhlášen nejlepším hráčem uplynulého týdne v nižší zámořské soutěži AHL. Dvaadvacetiletý odchovanec Komety Brno v hodnoceném období na farmě týmu Toronto Maple Leafs bodoval ve všech čtyřech zápasech a zaznamenal dvě branky a čtyři asistence.

Další zprávy