Novým předsedou FAČR se stal Martin Malík, "normalizační komisi" se ale nevyhne

Sport ČTK Sport, ČTK
Aktualizováno 12. 12. 2017 16:15
V tajné volbě nového předsedy Fotbalové asociace zvítězil "český" kandidát Martin Malík nad Petrem Fouskem. Malíka v kandidatuře podporoval Roman Berbr, Fouska zase moravská část asociace. Nový předseda získal v české komoře 120 hlasů ze 128, v moravské komoře 55 hlasů. Zisk Petra Fouska: česká komora 7 hlasů, moravská 18 hlasů.
Novým předsedou FAČR se stal Martin Malík
Novým předsedou FAČR se stal Martin Malík | Foto: Milan Kammermayer

Nymburk - Novým předsedou Fotbalové asociace ČR se stal Martin Malík. Sedmačtyřicetiletý dosavadní generální ředitel STES, marketingové společnosti FAČR, získal na dnešní mimořádné valné hromadě v Nymburce v prvním kole volby potřebnou nadpoloviční většinu v české i v moravské komoře a porazil protikandidáta Petra Fouska.

Svoji funkci obhájil Roman Berbr, který se stal místopředsedou za Čechy, post obhájil i první místopředseda FAČR za Moravu Zdeněk Zlámal.

"Cítím silný mandát a mám radost. Důvěry, že jste měl zvolili už v prvním kole, si velmi vážím a vnímám v ní odpovědnost. Musíme navrátit českému fotbalu podporu veřejnosti i výsledky. Na cestě nás čeká spousta práce, musíme povýšit fotbal nad naše vlastní preference a zájmy. Po dnešní valné hromadě mám velmi dobrý pocit z toho, že jsme na tuto cestu vykročili, i když se stanovy nezměnily, tak věřím, že se s tím dokážeme vypořádat," prohlásil Malík bezprostředně po zvolení.

Nový předseda dostal v Čechách 120 ze 128 hlasů a za Moravu 55 ze 74 hlasů. Bývalého generálního sekretáře svazu Fouska zvolilo 18 moravských a sedm českých delegátů. Dva hlasovací lístky byly neplatné.

Chystá se "normalizační komise"

Malík se stal novým šéfem asociace navzdory tomu, že se na dnešní mimořádné valné hromadě hlasovalo podle stávajících stanov, tedy stejně jako v červnu. V Nymburce neprošel návrh na úpravu stanov, který v létě odsouhlasil výkonný výbor. Podle něj by ke třem kolům přibylo ještě čtvrté, v němž by předsedovi ke zvolení stačily hlasy většiny přítomných delegátů bez ohledu na komory. Proti tomu ale hlasovala Morava.

Změna stanov, na kterou během valné hromady hodně tlačila prostřednictvím svého emisara Grigorije Surkise UEFA, bude jedním z prvních problémů, jimž bude Malík ve své funkci čelit. Podle Surkise ustanoví kontinentální fotbalová centrála "normalizační komisi", která bude mít za úkol sladit českou fotbalovou legislativu s evropskou.

"Upřímně vám chci říct, že jsem poněkud zklamán. Mrzí mě především to, že FAČR neprojevila jednotu v postoji ke krokům UEFA a FIFA. Když nedodržujete pravidla silničního provozu, dostanete pokutu. Pak vám seberou řidičák. Já říkal, že míč je na vaší straně, a vy jste nám ten míč vrátili," prohlásil při svém projevu  Surkis. "Přestože v oblasti změny stanov nás čeká jeden z nejtěžších úkolů, jsem optimistou. Věřím, že se dokážeme s tímto úkolem vypořádat," opáčil Malík.

Malík se v čele asociace stane nástupcem Miroslava Pelty, který byl v květnu v souvislosti s dotační aférou zadržen a následně na funkci rezignoval. Na červnové valné hromadě v Praze se právě kvůli dvoukomorovému systému nepodařilo vybrat jeho nástupce ani ve třech kolech, volba tehdy skončila patem. Malíka podpořily Čechy, Fouska Morava.

Marketingový specialista Malík v minulosti pracoval jako obchodní a marketingový ředitel společnosti Warner Bros. Entertainment, výkonný ředitel nizozemské agentury Boomerang digital či marketingový ředitel ve fotbalové Slavii. Studoval fotbalový management v Lausanne. Od roku 2013 působil ve STES, kde se stal vloni generálním ředitelem.

Berbr zůstává místopředsedou

Roman Berbr ve veřejné volbě místopředsedy za Čechy dostal od delegátů 117 hlasů ze 128 možných. Čtyři delegáti nebyli přítomni, čtyři se zdrželi a tři byli proti. Šéf Slavie Jaroslav Tvrdík na twitteru informoval, že proti byly ligové kluby Slavia, Dukla a Teplice.

Třiašedesátiletý kontroverzní funkcionář Berbr je místopředsedou FAČR od června 2013. Od letošního května byl po uvalení vazby na předsedu Miroslava Peltu faktickým vládcem českého fotbalu, když převzal většinu agendy spolu se Zlámalem. Za jeho roli v posledním půlroce ho v Nymburce ocenil i sám Pelta.

Kvůli kontroverzní pověsti je Berbr největší rozbuškou mezi českou a moravskou komorou. Deníku Sport dnes řekl, že by mělo jít o jeho poslední mandát a že za čtyři roky už nebude znovu kandidovat.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Lazio vyhrálo pojedenácté v řadě a ztrácí tři body na Juventus

Fotbalisté Lazia Řím zdolali ve 20. kole italské ligy 5:1 Sampdorii Janov, za kterou odehrál první poločas český záložník Jakub Jankto. Třikrát se prosadil kanonýr Ciro Immobile. Díky jedenácté výhře za sebou ztrácí Lazio z třetí pozice bod na druhý Inter Milán a tři body na vedoucí Juventus Turín.

Lazio rozhodlo o vítězství za 20 minut, kdy třikrát skórovalo. Nejprve se trefil Felipe Caicedo a poté dvakrát Immobile. Po přestávce upravili skóre Bastos a znovu Immobile, který druhým gólem z penalty završil hattrick. Italský reprezentant je s 23 trefami nejlepším střelcem Serie A. Za hosty snížil Karol Linetty. Od 74. minuty dohrávali bez vyloučeného Juliana Chabota.

Sampdoria nenavázala na výhru 5:1 nad Brescií z minulého kola a je šestnáctá.

Fiorentina vyhrála v Neapoli 2:0 a bodově se na svého soupeře dotáhla. Pod druhý ligový triumf "Fialek" za sebou se podepsali Federico Chiesa a Dušan Vlahovič. Neapol prohrála v lize potřetí v řadě a od prosincového nástupu trenéra Gennara Gattusa nebodovala ve čtyřech z pěti utkání Serie A.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Ministr zahraničí KLDR přišel o svůj post, tvrdí americký portál

Severokorejský ministr zahraničí Ri Jong-ho přišel o svůj post. Oznámil to americký portál NK News, který se specializuje na informace z KLDR. Pokud se zpráva potvrdí, půjde podle serveru o významnou změnu, která může mít nemalý vliv na severokorejskou diplomacii.

NK News se odvolává na své zdroje v Pchjongjangu, které uvedly, že dosavadního ministra by měl vystřídat Ri Son-kwon, někdejší šéf Výboru pro mírové sjednocení vlasti (CPRK). Tento diplomat byl mimo jiné vedoucím severokorejské delegace při klíčových jednáních mezi KLDR a Jižní Koreou na začátku roku 2018.

Ri Jong-ho působil ve funkci šéfa severokorejské diplomacie od roku 2016, zahraniční politikou se podle amerického serveru zabývá 38 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy