Slavia se dočkala výhry, Podještědské derby bylo remízové

Aktualizováno 16. 8. 2015 21:21
Nedělní výsledky 4. kola fotbalové Synot ligy.
Dva góly Slavie dal kanonýr Milan Škoda.
Dva góly Slavie dal kanonýr Milan Škoda. | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Fotbalisté pražské Slavie ve čtvrtém kole Synot ligy doma deklasovali Jihlavu 4:0, dočkali se premiérové výhry v sezoně a opustili předposlední místo.

Podještědské derby skončilo smírně, když Jablonec srovnal proti rivalům z Liberce na 1:1 až v 90. minutě. Oba týmy čeká ve čtvrtek úvodní zápas 4. předkola Evropské ligy. Liberec hraje s Hajdukem Split a Jablonec s Ajaxem Amsterdam.

Slovácko doma uspělo, zdolalo Příbram 2:1. Domácí museli otáčet, protože Středočeši se dostali do vedení ve 23. minutě gólem Jana Rezka. Slovácko pak otočila v rozmezí šesti minut brankami Vlastimila Daníčka a Mariana Kováře.

Svěřenci Dušana Uhrina mladšího proti Vysočině v nejvyšší soutěži ukončili sérii pěti porážek. V úvodní půlhodině se v Edenu prosadili Milan Škoda a Simon Deli, po změně stran se trefili Tomáš Souček a podruhé Škoda.

Úvodní tlak zužitkoval Škoda

Slávisté začali aktivnější a ve druhé minutě poprvé vystřelili. Pokus Jablonského však mířil jen do rukavic Hanuše. Brankář Jihlavy pak vytáhl i dalekonosný přímý kop Hrubého. Z následného rohu v osmé minutě se už ale domácí prosadili. Škoda v šestnáctce přeskočil Krejčího a razantní hlavičkou poslal míč do sítě.

Pražané dál hrozili z rohových kopů. Nejprve Škoda v souboji s Hanušem hlavičkoval nad břevno, ve 29. minutě už však slávisté vedli o dvě branky. Hrubý z dalšího rohu přihrál Jablonskému, jehož centr zužitkoval opět hlavou Deli. Obránce z Pobřeží slonoviny vstřelil premiérový gól v nejvyšší soutěži.

Jihlava, která v předchozích třech kolech dala jediný gól, si první velkou šanci vypracovala až ve 49. minutě. Domácí obránci nedokázali dostat míč z pokutového území, ale Jungr ani Mešanovič nezakončili přesně.

Po standardkách přišel i gól ze hry

O deset minut později skórovali potřetí "sešívaní". Deliho hlavičku po přímém kopu Hrubého ještě vyrazil Hanuš, ale s dorážkou si snadno poradil Souček. Také mladý záložník v lize skóroval poprvé.

Slavia svého soupeře přehrávala a v 65. minutě se prosadila poprvé i ze hry. Škoda se protáhl mezi dvěma obránci a povedenou ránou se trefil k tyči. Zaskakující kapitán Slavie si vylepšil střeleckou bilanci v této sezoně na čtyři zásahy.

V závěru ještě Hanuš odmítl pátý gól, když trochu se štěstím zastavil nohou tečovanou střelu. Vršovický tým i tak v lize porazil Jihlavu poprvé od května 2006 a premiérově před svým publikem.

Spravedlivé oslabení

Liberecký kapitán Pavelka nemohl nastoupit kvůli střevní viróze, Jablonci zase chyběl nejlepší střelec minulé ligové sezony obránce Novák.

Na mokrém terénu se hrál od úvodu rychlý a bojovný fotbal, ale šancí příliš nebylo. Jablonec začal trochu aktivněji a zahrozil jako první, Pospíšilovu ránu však vyboxoval Koubek. Po půlhodině měl šanci Mingazov a na malém vápně na poslední chvíli zakročil hostující Coufal.

V závěru poločase přidal Liberec. Pět minut před přestávkou propadl míč k Luckassenovi, který šel sám na branku, ale domácí gólman Hrubý jeho šanci vychytal. Nizozemský útočník tak udeřil až z následného rohu, když si naskočil na centr a hlavou překonal Hrubého.

Místo penalty přišlo vyrovnání

Po změně stran mohl Luckassen přidat druhý gól. Jeho střelu z dobré pozice ale srazil domácí obránce a hostující útočník se marně dožadoval penalty za ruku.

Na druhé straně si v 55. minutě naběhl na dlouhý pas za obranu Karavajev, ale Koubek dobře zmenšil úhel a domácí bek zakončil jen do boční sítě. Mnohem blíž k vyrovnání měl Jablonec za dvě minuty, kdy si na centr z přímého kopu naběhl Wágner, ale sám před Koubkem hlavou neuspěl a jen nechal vyniknout hostujícího brankáře.

Domácí se tlačili dopředu a tím vznikal hostům prostor pro brejky. Po jednom z nich pálil střídající Rabušic a Hrubý míč vyrazil mimo. Když už se zdálo, že Slovan náskok udrží, přišlo vyrovnání. Koubek po prudkém centru ještě Benešův první pokus vyrazil, ale dorážka už zapadla obloukem do sítě. Domácí mohli v pětiminutovém nastavení dokonce otočit skóre, ale Liberec dva závary ve vápně přežil. Na druhé straně pak vychytal Rabušice Hrubý.

Z elegantní hry vytěžila Příbram jen gól

Příbram předváděla na hřišti Slovácka v prvním poločase nápaditější a kombinačně pohlednější fotbal. Hrozila křídelními útoky, kterým chyběla přesnost v koncovce. Slovácko zápolilo s přechodem do protiútoku. Obránci volili většinou pouze nakopávané míče na útočníka Doška, kterého však důsledně střežili za výpomoci spoluhráčů stopeři Hájovský se Zápotočným.

Po sérii chyb Slovácko ve 23. minutě inkasovalo první gól. Ve středu pole ztratil míč Valenta a Rezek v protiútoku šikovně obešel domácího stopera Radu a chytrým lobem přehodil vybíhajícího brankáře Heču. Příbram si vypracovala i několik dalších šancí, nejblíže ke skórování byl útočník Bednář, jenž trefil jen boční síť.

Z mátožné hry se Slovácko vzpamatovalo až těsně před koncem poločasu, kdy vynikl hostující brankář Hruška. Ten chytil z bezprostřední blízkosti ránu Hlúpika a vzápětí i nedůrazný pokus Valenty.

Obrat přišel v samém závěru

Po změně stran Slovácko výrazně zvýšilo svou útočnou aktivitu. Získalo územní převahu. Nejblíže k vyrovnání měl po hodině hry Valenta, jehož střelu k tyči brankář Hruška vyrazil. A Hruška čaroval i při dalších šancích domácího týmu. Chytil z bezprostřední blízkosti další Valentovu gólovou střelu a vyrazil trestný kop Havlíka z hranice trestného území.

Po drtivém závěrečném tlaku Slovácka ale Hruška čisté konto neudržel, v 80. minutě nedosáhl na Daníčkovu přesnou ránu z 18 metrů. O šest minut později zaváhali zadáci Příbrami podruhé, když nechali za svými zády volného Kováře, který druhým gólem pečetil tlak Slovácka.

4. kolo první fotbalové ligy:

Slavia Praha - Vysočina Jihlava 4:0 (2:0)

Branky: 8. a 65. Milan Škoda, 29. Deli, 59. Souček. Rozhodčí: Zelinka - Kotík, J. Paták. ŽK: Černý - Mišůn, Kukol. Diváci: 5127.

Slavia: Berkovec - Mikula, Bílek, Deli, T. Jablonský (60. Švec) - Štohanzl, R. Hrubý, Souček, Černý (78. Zmrhal) - Milan Škoda, Voltr (84. Bazal). Trenér: Uhrin ml.

Jihlava: Hanuš - Kukol, Kryštůfek, J. Krejčí, Mišůn - Marek, Šulek - Batioja, Jungr (64. Dvořák), Vaculík (59. Nerad) - Mešanovič (78. Marcin). Trenér: Klusáček.

1. FC Slovácko - 1. FK Příbram 2:1 (0:1)

Branky: 80. Daníček, 86. Kovář - 23. Rezek. Rozhodčí: Marek - Peřina, Antoníček. ŽK: Chvátal, Košút, Došek - Bednář. Diváci: 4431

Slovácko: Heča - Chvátal, T. Rada, Košút, Reinberk - Daníček - Diviš (61. Kovář), Valenta, Havlík, Hlúpik (89. Břečka) - Došek. Trenér: Habanec.

Příbram: Hruška - Sus (88. Hadaščok), Hájovský, Zápotočný, Končal - Krameš (64. Brandner), Hnaníček - Pilík, Rezek, Štípek (85. Jiří Mareš) - Bednář. Trenér: P. Tobiáš.

FK Jablonec - Slovan Liberec 1:1 (0:1)

Branky: 90. Beneš - 42. Luckassen. Rozhodčí: Proske - Wilczek, Kříž. ŽK: Hovorka, Pokorný, Sackey, Bakoš (všichni Liberec). Diváci: 5612.

Jablonec: V. Hrubý - Romera, Pernica, Beneš, Karavajev - Hübschman - Mingazov (66. Trávník), Greguš, Pospíšil (46. Tecl), Crnkič (77. Martin Doležal I.) - Wágner. Trenér: Šilhavý.

Liberec: T. Koubek - Coufal, Hovorka, Pokorný, Bartošák - Soungole (76. Švejdík), Sackey - Šural, Bakoš (79. Rabušic), Kerbr - Luckassen (67. Shala). Trenér: Trpišovský.

1. Sparta 4 3 1 0 10:3 10
2. Zlín 4 3 0 1 4:3 9
3. Slovácko 4 2 1 1 8:8 7
4. Brno 4 2 1 1 4:4 7
5. Liberec 4 1 3 0 8:6 6
6. Příbram 4 2 0 2 9:8 6