Evropské kluby si díky Číňanům hojí přestupové rány

David Janeczek David Janeczek
3. 2. 2016 14:03
Čínský přestupový apetit naplno zasáhl fotbalovou Evropu. V elitních evropských soutěžích se už přestupní okno uzavřelo, ale v Číně se může přestupovat až 26. února.
Jackson Martínez se stal nejdražším hráčem, jenž přestoupil do Číny.
Jackson Martínez se stal nejdražším hráčem, jenž přestoupil do Číny. | Foto: Reuters

Praha - Čínská fotbalová expanze se v posledních dnech projevila naplno. V elitních evropských soutěžích už přestupům odzvonilo, ale do nejlidnatější země na světě mohou hráči přestupovat až do 26. února.

Právě toho mohou využít evropské velkokluby, kterým buď nevyšel transfer drahého hráče z dob minulých, nebo vehementně shánějí peníze na nové posily.

Atlétiku vytrhli Číňané trn z paty

Zářným příkladem takového postupu je středeční transfer kolumbijského útočníka Jacksona Martíneze z Atlétika Madrid do čínského Kuang-čou Evergrande. Číňané získali světově známého útočníka a Španělé zase "ztracené" peníze zpět.

Martínez totiž přestoupil do Madridu před sezonou za 26,25 milionu liber (přibližně 830 milionů korun) z Porta, kde za tři sezony nastřílel 90 soutěžních branek. V Atlétiku se ale příliš neprosadil, ve 22 utkáních rozvlnil síť pouze třikrát. Proto v Madridu neváhali a kývli na velmi velkorysou čínskou nabídku v hodnotě 31,5 milionu liber (1,1 miliardy korun). Čímž se Martínez stal nejdražším hráčem v historii čínských přestupů.

Už během posledního dne přestupů jednalo Atlético s Chelsea o případné výměně Martíneze za Diega Costu, jenž právě v Madridu zažil skvělé časy. Ale zájem Chelsea nebyl dostatečně žhavý.

Podle španělského deníku Marca se díky prodeji Martíneze Atlético připravuje přivést Diega Costu zpátky na Pyrenejský poloostrov hned v příštím přestupovém okně. To vše jen díky čínským penězům. Chtělo by to ovšem "drobnost", a sice aby FIFA zrušila Atlétiku trest, který mu na nejbližší dvě transferní období přestupy směrem do klubu zapovídá.

Gervinho chtěl helikoptéru a vlastní pláž

Římské AS také vytěžilo z uvadajícího hráče výborný obchod. Rodák z Pobřeží slonoviny Gervinho ve třetí sezoně v AS už nepředváděl tak kvalitní výkony jako po příchodu z Arsenalu.

Proto Římané nemohli odmítnout velkorysou nabídku od Hebei China Fortune v podobě 13,5 milionu liber (480 milionů korun)  za hráče, kterému bude letos v květnu už devětadvacet let a před třemi lety přišel z Londýna za pouhých šest milionů liber (213 milionů korun).

Ostatně Gervinho málem opustil věčné město už v létě, ale jeho transfer do Emirátů nakonec ztroskotal na bizarních požadavcích útočníka Pobřeží slonoviny, který krom královského platu toužil třeba i po vlastní helikoptéře a privátní pláži.

Do Číny se pod cenou neprodává

Další do party je bývalý hráč Chelsea Ramires. Defenzivní záložník, který byl letos v londýnském klubu na pomezí lavičky a základní sestavy, odešel do Jiangsu Suning za 21 milionů liber (747 milionů korun).

Znovu výborný obchod pro Evropany. Chelsea přivedla Ramirese jako třiadvacetiletého z Benfiky Lisabon, aby ho na prahu třicítky prodala se ziskem téměř pět milionů liber (178 milionů korun).

V podobné situaci jako Ramires se v letošní sezoně ocitl Fredy Guarín v Interu Milán. Kolumbijec ztratil jistotu základní sestavy, a tak vyslyšel vábení Šanghaje Šen-chua, kde před časem hrával i Nicolas Anelka.

Šanghaj zaplatila za letos třicetiletého středního záložníka 9,75 milionu liber (375 milionů korun). Přičemž Inter si Guarína pořídil z Porta jako šestadvacetiletého za 8,25 milionu liber (293 milionů liber).

Na skladě by byl třeba ještě Falcao

V Chelsea nejsou spokojeni s Radamelem Falcaem, dnes už bývalým výborným střelcem. Kolumbijec se neprosadil v Manchesteru United a trápí se i v Chelsea.

Londýnský klub ho dokonce chtěl vehementně poslat na hostování ještě před půlnocí 1. února. Falcao dokonce odletěl do Madridu, aby jednal s Atlétikem, ale podle deníku Marca jen proseděl odpoledne v hotelu.

Kolumbijec odehrál letos pouhých 356 minut s bilancí jediného gólu. Kmenový hráč Monaka v Chelsea pobírá nemalé peníze, a tak by se Londýňané nebránili poslat Falcaa do konce sezony klidně i do Číny.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Commerzbank v rámci úsporných opatření zruší 10 000 pracovních míst, píše německý list

Nový šéf německé banky Commerzbank chce zrušit 10 000 pracovních míst a zavřít stovky poboček. Oba kroky jsou součástí změny strategie banky. Jako první o věci informoval ve čtvrtek německý list Handelsblatt.

Commerzbank v létě hodlala představit novou strategii, včetně dalších úsporných opatření. Na začátku července ale rezignovali na své funkce generální ředitel Martin Zielke a předseda dozorčí rady Stefan Schmittmann, takže se banka rozhodla prezentaci odložit.

Na zrušení 2300 pracovních míst se v prosinci dohodlo nové vedení společnosti s odbory. Agentura Bloomberg už dříve napsala, že nový ředitel Manfred Knof, který se funkce ujal na počátku ledna, a předseda dozorčí rady Hans-Jörg Vetter pracují na ambicióznějším plánu snižování nákladů.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Disident Jiří Wonka uspěl se soudní rehabilitací za omezení osobní svobody

Okresní soud v Pardubicích ve čtvrtek vyhověl návrhu disidenta Jiřího Wonky. Domáhal se soudní rehabilitace za omezení jeho osobní svobody. Dva dny v listopadu 1988 byl násilně hospitalizován na psychiatrickém oddělení pardubické nemocnice, kam ho dopravili po zásahu příslušníků Státní bezpečnosti. Právní zástupce Lubomír Müller u soudu uvedl, že jde o morální satisfakci, do dnešního dne se Wonkovi nikdo neomluvil.

"To byla perzekuce, to si nikdo neumí představit. Dva dny jsem byl neoprávněně zadržován na psychiatrii. Doktoři se mnou nechtěli nic mít, říkali, ježišmarjá, zítra vás pustíme zadním vchodem, my to ani neřekneme estébákům," řekl novinářům Wonka.

Jiří Wonka podepsal Chartu 77. Následně ho vyhodili z práce, živil se pak jako dělník. Byl opakovaně stíhaný za protestní dopisy úřadům a soudům. V roce 1986 v bytě disidenta Pavla Wonky, jeho bratra, StB zabavila 7500 korun. Podle Jiřího Wonky byly peníze jeho.

Jiří Wonka podal žalobu, soud, který ji zamítl, se konal 23. listopadu 1988. Po skončení za ním přišli dva příslušníci StB. Podle Wonky se neprokázali žádným oprávněním a chtěli, aby šel s nimi. Wonka se chytil ústředního topení a volal o pomoc. Příslušníci Sboru národní bezpečnosti (SNB), kteří přijeli, vyhodnotili jeho chování jako narušování veřejného pořádku. Policisté mu nasadili mu pouta, odvlekli ho do auta a odvezli na okresní správu SNB. Lékařka pak doporučila Wonkovo vyšetření na psychiatrii, kam ho navečer odvezli. Na příjmu Wonka uvedl, že je "celý zmlácený a má chromé horní končetiny". Stěžoval si na "brutální zákrok policie", že mu příslušníci SNB "pohmoždili ruce a sešlapali ho do auta".

Zdroj: ČTK
Další zprávy