Anderlecht bude hrát útočně, varuje Vlček. Ale Uhrinovi radit nebude

David Janeczek David Janeczek
18. 8. 2016 11:34
S fotbalem skončil na podzim roku 2012 v dresu Slavie Praha, kde zažil nejpovedenější roky své kariéry. Pod vedením trenéra Karla Jarolíma si zahrál Ligu mistrů i Evropskou ligu a výkony v klubu si vybojoval pozvánku na mistrovství Evropy 2008 a také zahraniční angažmá v Anderlechtu Brusel, se kterým se nyní Stanislav Vlček potká jako vedoucí mužstva Slavie. V rozhovoru pro Aktuálně.cz bývalý skvělý útočník nastínil šance sešívaných v závěrečném předkole o Evropskou ligu proti jednomu z nejúspěšnějších týmů Belgie. Čtrnáctinásobný reprezentant se také podělil o ambice Pražanů do dalších sezon.
Stanislav Vlček.
Stanislav Vlček. | Foto: Milan Kammermayer

A.cz: Pro klubový web Slavie jste uvedl, že jste si do play off o Evropskou ligu přál Anderlecht. Je to z důvodu, že jste v Bruselu hrál, nebo si myslíte, že byli Belgičané z možných soupeřů (Anderlecht, Panathinaikos, Maribor, West Ham, Fenerbahce) nejschůdnějším protivníkem?

Nejschůdnější určitě Anderlecht není, Belgičané mají velkou kvalitu a budeme to proti nim mít strašně těžké. Když už jsem ale věděl, že se Anderlecht dostal do závěrečné šestky týmů, které mohla Slavia v play off dostat, tak jsem si ho samozřejmě přál i z důvodu, že se do Belgie zase po dlouhé době podívám a uvidím lidi, se kterými jsem před osmi lety pracoval.

V Anderlechtu od vašeho působení nezůstal kámen na kameni, jste v kontaktu s někým z vedení nebo z bývalých spoluhráčů?

Přiznávám, že v kontaktu nejsem. Ale vím, že tam zůstal sportovní ředitel a prezident klubu, takže se těším, až se s nimi potkám. Co se týče hráčů, když jsem se díval na soupisku, tak za těch osm let, co tam nejsem, v Anderlechtu zůstal jediný hráč – stoper Olivier Deschacht.

Troufl byste si ještě využít vašich zkušeností s belgickým fotbalem a pomoct trenérovi Dušanu Uhrinovi s taktikou na Anderlecht?

Už je to opravdu dlouho, co jsem v Anderlechtu hrál. Změnili se trenéři a až na jedinou výjimku všichni fotbalisté, takže to nechám na trenérech. Teď se byli podívat asistenti na zápas Anderlechtu v belgické lize a vyhráli s Kortrijkem 5:1. Takže informace máme.

Jak byste tedy popsal jeden z nejúspěšnějších belgických týmů všech dob?

Myslím, že Anderlecht svou filozofii nemění, kupují technické hráče. Podobné to bylo i za mého působení v Belgii a nic se nemění ani teď. Letos znovu nakoupili pět nebo šest vynikajících fotbalistů, kterým nedělá práce s míčem problém. Takže se snaží pořád posilovat a hrát útočně, Anderlecht se tímto stylem vyznačoval vždy, v belgické lize dával spoustu branek a určitě na tom nebude nic měnit ani teď.

Říkal jste, že Slavie poslala zvědy do Belgie. Byl se někdo z Anderlechtu podívat na Slavii?

Na ligový zápas se Zlínem se přijeli Belgičané podívat. Potkal jsem se z vedoucím mužstva Anderlechtu. Takže určitě i oni budou mít o nás informace. Ale pro ně je to strašně důležitý zápas; tím že nezvládli boj o Ligu mistrů, teď musejí uspět a podívat se alespoň do Evropské ligy. Ale myslím si, že si nemůžou dovolit nic podcenit, protože pro ně jsou poháry strašně důležité.

Může být vaše výhoda, že Anderlecht musí postoupit a vy můžete jen překvapit?

Výhoda to samozřejmě může být, protože budou možná pod větším tlakem. Ale nedokážu říct, do jaké míry, protože ten tým má velkou sílu a s podobnými situacemi by si měl poradit. Já věřím, že nám proti Anderlechtu pomůže vyprodaný stadion, skvělá atmosféra; a věřím, že můžeme play off zvládnout, byť to bude hrozně těžké.

Dlouho jste hrál českou ligu a v Belgii jste strávil rok a půl, mohl byste srovnat tyto dvě soutěže?

V Belgii je to podobné jako u nás. Mají tam Anderlecht, Bruggy, Lutych a Gent, tedy týmy, které tamní lize vévodí, což je podobné jako u nás, kde o titul v posledních letech hrají také jen některé týmy. A myslím si, že belgická liga je srovnatelná s českou.

A srovnání Anderlechtu a Slavie?

Musím říct, že Anderlecht je na tom lépe, co se týče financí, zázemí i fungování klubu. V Anderlechtu hraje hodně zahraničních fotbalistů, takže je to takové kosmopolitní mužstvo, ale jsou na to dlouhodobě zvyklí a funguje jim to. Samozřejmě na Anderlecht chodí na každý zápas plný stadion, což taky hraje pro ně.

Slavii jste proti Ajaxu vystřílel postup do Ligy mistrů a zahrál si s ní jak milionářskou soutěž, tak i Evropskou ligu; stále jste posledním slávistickým střelcem, který skóroval v základní skupině evropských pohárů. Chodí za vámi současní hráči pro rady? Snažíte se nějak fotbalistům pomoci od nervozity z takto důležitých utkání?

Samozřejmě všichni ví, že jsem pomohl Slavii postoupit přes Ajax do základní skupiny, ale pro rady si hráči nechodí. Od toho máme trenérský štáb.

Mohl byste srovnat tehdejší tým Karla Jarolíma, ve kterém jste hrál a nynější tým Dušana Uhrina, ve kterém působíte jako vedoucí mužstva?

Když k nám před více než deseti lety Karel přišel, taky dával kostru týmu delší dobu dohromady a začalo to fungovat později. A vidím určitou podobnost i v současnosti, kdy jsme nakoupili hodně hráčů a chvíli to potrvá, než si to všechno sedne. Ale myslím si, že máme velký potenciál v hráčích, které jsme nakoupili. Jsou to vesměs mladí kluci s kariérou před sebou. Já věřím, že budeme schopni připravit mužstvo tak, abychom se každou sezonu prali o evropské poháry a v lize o titul. Což je náš úkol.

Myslíte si, že Slavia má na to bojovat o titul už v letošní sezoně?

Uvidíme, samozřejmě ligu jsme nezačali moc dobře. Dvěma remízami, ale na druhou stranu se nám povedlo přejít přes portugalské Rio Ave, což je dle mého názoru úspěch. Liga je dlouhodobá soutěž a já věřím, že se ještě budeme zlepšovat. Pauza mezi sezonami nebyla moc dlouhá, někteří fotbalisté přišli k týmu na poslední chvíli. Takže věřím, že se sehrajeme a půjdeme výkonnostně nahoru. Pro Slavii je prioritou vrátit se na stálo do evropských pohárů. Jestli budeme bojovat o titul, to si momentálně netroufám říct.

Blíží se reprezentační sraz před novým kvalifikačním cyklem o mistrovství světa. Koho byste ze současných fotbalistů Slavie doporučil panu Jarolímovi do národního týmu? Když se nebudeme bavit o Milanu Škodovi.

Já bych nechtěl nikoho jmenovat, aby se neurazili ostatní, že jsem řekl jedno jméno. (smích) Karel Jarolím si určitě objede zápasy a vybere si podle svého uvážení. Nikoho bych momentálně nedoporučoval, abych někomu nestranil. Taktně řeknu, že zatím nikoho.

Ale určitě si o někom alespoň myslíte, že by mohl do reprezentace v budoucnu nakouknout?

Jak jsem říkal, máme v týmu obrovský potenciál. Mladí kluci typu Zmrhala nebo Součka by v budoucnu do reprezentace mohli nakouknout.

Neinformoval se u vás Jarolím na některé fotbalisty ze Slavie?

To určitě ne, když bude Karel chtít, tak se určitě spojí s Dušanem Uhrinem. Já se přiznám, že z pozice vedoucího mužstva ani ty kluky na každém tréninku nevidím a vidím je pouze ve všech zápasech. A to si myslím, že není stoprocentně objektivní.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Hamáček navrhuje stejně jako Babiš zrušit superhrubou mzdu

Vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček předložil ve Sněmovně návrh na zrušení takzvané superhrubé mzdy. Místo toho navrhuje od příštího roku zdanění hrubé mzdy sazbou 19 procent doplněnou o sazbu 23 procent pro příjmy zhruba nad 140 000 korun měsíčně. Návrh chce vložit do vládního daňového balíčku, kterým se má toto úterý zabývat Sněmovna. Stejný návrh předložil už v pondělí premiér a předseda ANO Andrej Babiš, který ale navrhuje sazby 15 a 23 procent.

Návrh státního rozpočtu na příští rok, který v říjnu schválila vláda, s dopady zrušení superhrubé mzdy nepočítá.

Národní rozpočtová rada dnes Babišův návrh odmítla a nedoporučuje, aby ho Sněmovna přijala. Návrh podle ní porušuje princip úplnosti a reálnosti rozpočtu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy