Vrba chce odejít do Machačkaly, Pelta jedná s ruským klubem o uvolnění trenéra ze smlouvy

Luděk Mádl Luděk Mádl
27. 6. 2016 16:10
Miroslav Pelta, předseda Fotbalové asociace ČR, informoval, že vyjednává s Machačkalou o uvolnění reprezentačního trenéra Pavla Vrby do služeb ruského klubu.
Pavel Vrba zahájil jednání o svém odchodu do Anži Machačkala
Pavel Vrba zahájil jednání o svém odchodu do Anži Machačkala | Foto: ČTK

Praha - Česko patrně přeci jen bude hledat nového trenéra národního týmu fotbalistů. O Pavla Vrbu projevil eminentní zájem ruský klub Anži Machačkala.

Vrba chce do tohoto klubu odejít a Miroslav Pelta, předseda Fotbalové asociace ČR, potvrdil, že jednání o uvolnění Vrby ze smlouvy už probíhají.

Stejně jako kdysi ve smlouvě s Viktorií Plzeň má Vrba i v kontraktu s FAČR takzvanou výstupní klauzuli. A ruský klub jí hodlá využít.

„Dnes mě oslovili zástupci Anži Machačkala s žádostí, zda by bylo možné uvolnit trenéra Vrbu pro práci v jejich klubu. Vzhledem k tomu že pan Vrba má ve smlouvě výstupní klauzuli a sám o její využití zájem má, souhlasil jsem se zahájením jednání," informoval Miroslav Pelta.

"Pokud budou tato jednání úspěšná, budeme okamžitě řešit alternativy na post trenéra národního týmu i dalších uvolněných pozic v realizačním týmu,“ prohlásil předseda FAČR Miroslav Pelta.

Předpokládá se, že do Ruska by s Vrbou zamířil i jeho první asistent Karel Krejčí, který v uplynulé sezoně dovedl Viktorii Plzeň k mistrovskému titulu.

Vrba je tedy na odchodu, přestože krátce po vyřazení svého mužstva na turnaji Euro zdůrazňoval, že nemá důvod u reprezentace končit. A ještě ve čtvrtek na tiskové konferenci konstatoval, že má motivaci k další práci u reprezentace.

"Všechny zájemce jsem již před Eurem informoval, že dříve než po skončení šampionátu o odchodu od reprezentace jednat v žádném případě nebudu. Nyní jde o první konkrétní jednání. V uplynulých dnech mě kontaktovali představitelé klubu Anži Machačkala, s jehož zástupci bych měl v nejbližších dnech absolvovat finální schůzku," sdělil nyní Pavel Vrba v krátkém prohlášení

"V případě úspěšného jednání se vyjádřím k dalším podrobnostem i vstříc fanouškům národního týmu,“ dodal.

Machačkala kdysi s Hiddinkem, teď v baráži

Ruský klub Anži Machačkala skončil v uplynulém ročníku ruské Premier League až na 13. příčce a příslušnost k elitní soutěži musel potvrdit v baráži s týmem Volgar Astrachaň. Na jeho hřišti vyhrál 1:0, doma pak 2:0.

Machačkala leží v Dagestánu, vlastníkem klubu je tamní byznysmen Sulejman Kerimov. V roce 2015 ho časopis Forbes řadil na 18. pozici mezi nejbohatšími lidmi žijícími na území Ruské federace.

Guus Hiddink
Guus Hiddink | Foto: Reuters

V minulosti v klubu působili například kamerunský útočník Samuel Eto'o, brazilský obránce Roberto Carlos nebo nizozemský trenér Guus Hiddink. Posléze ale Kerimov přeci jen přiškrtil finanční "kohouty" a klub se vydal cestou méně marnotratného rozpočtu.

O tom, že se Anži Machačkala zajímá o služby Pavla Vrby, informoval jako první ruský deník Sport Expres v polovině června, kdy už měl český tým rozehranou skupinu na Euru 2016.

"Nic jsem nezaznamenal, a kdyby mi někdo nabídl, jestli chci jít do Machačkaly, tak nechci být pesimistický, ale moc by mě to tam netáhlo. A myslím, že bude mít podobný názor i trenér," reagoval na to tehdy bezprostředně Miroslav Pelta. Jak vidno, situace se změnila a názor trenéra předseda asociace dobře neodhadl.

Pavel Vrba vedl českou reprezentaci od ledna 2014. Byl úspěšný a dovedl ji na Euro 2016, když se mu dokonce podařilo vyhrát kvalifikační skupinu.

Kdo za Vrbu? Favoritem může být Jarolím

Karel Jarolím
Karel Jarolím | Foto: Milan Kammermayer

Na jaře probleskovaly zvěsti, že by snad Vrba mohl být v kontaktu s Petrohradem či Rubinem Kazaň, spekulovalo se také o zájmu z arabského světa.

Na Euru 2016 Češi neuspěli. Se Španěly prohráli 0:1, remizovali s Chorvatskem 2:2 a porážka od Turků znamenala, že v této skupině skončili poslední a jeli domů.

Kvalifikace o MS 2018 začíná 4. září domácím duelem proti Severnímu Irsku. O tom, kdo Čechy v tomto utkání povede, lze jen spekulovat. Favoritem by mohl být Karel Jarolím, nyní trenér Mladé Boleslavi.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy