Irsko zdolalo Itálii a postupuje, Zlatan končí reprezentační kariéru ve skupině a Turci mají smůlu

Aktualizováno 23. 6. 2016 0:11
Irové dokázali zvítězit nad Itálií 1:0, když jako první na mistrovství Evropy ve Francii překonali italskou defenzívu. Vítězství Iry poslalo do osmifinále Eura. Ve druhém souběžně hraném zápase padlo Švédsko s Belgií 1:0 a na turnaji končí. Z prvního místa ve skupině postupují Italové, z druhé pozice se do osmifinále probojovali Belgičané a z třetího místa postupují Irové.
Zlatan Ibrahimovič se proti Belgii gólově neprosadil a na čtvrtém Euru v řadě se neprosadil. | Foto: Reuters

Lille/Nice - Fotbalisté Irska přehráli Itálii 1:0 a postupují do osmifinále mistrovství Evropy ve fotbale. Ve druhém souběžně hraném utkání skupiny E vyhrála Belgie se Švédskem 1:0.

O historickém postupu rozhodl pět minut před koncem Brady

Itálie k utkání přistoupila s vědomím, že v osmifinále ji čeká repríza finále předchozího šampionátu z roku 2012 se Španělskem. Trenér Conte proto nechal odpočívat většinu opor včetně brankářské jedničky Buffona. Nové složení bylo znát a Irsko, které potřebovalo pro postup zvítězit, nabídnutou šanci využilo.

Do první šance se dostal ve 20. minutě Murphy, ale s jeho hlavičkou si gólman Sirigu poradil. Další možnosti přišly až v závěru, kdy vystřelil mimo Immobile, zatímco na druhé straně se Irové marně dožadovali penalty po neodpískaném faulu Bernadeschiho na McCleana.

Po přestávce jako první nebezpečně pálil Zaza, ale těsně minul. Také další velkou šanci měli Italové, jenže střídající Insigne trefil v 77. minutě tyč. "Myslím, že jsme si nezasloužili prohrát, remíza by byla spravedlivější," uvedl Conte.

"Osmifinále jsme měli jisté, tak jsme se rozhodli šetřit některé hráče. I tak jsme postavili silný tým, ale nastoupili jsme proti týmu, který odehrál životní zápas. Zažil jsem to jako hráč a vím, jaké to je hrát takové zápasy. Takže gratuluji Irsku, protože bylo vidět, jak chtějí postoupit, a dočkali se za to odměny," přidal.

Bojujícím Irům docházely síly, přesto se ale dočkali gólu. Nejprve v 85. minutě sám před brankářem neuspěl Hoolahan, o chvíli později ale přesným centrem našel Bradyho a ten jako první na turnaji překonal italskou obranu.

"Do vápna jsem v podstatě doklopýtal a pak jsem jen doufal, že míč dobře trefím," řekl Brady na webu UEFA. "Naštěstí to vyšlo a nevím, co k tomu dalšího říct. Mám obrovskou radost, je to neuvěřitelné. Trochu jsem se nechal unést oslavami, vždyť tohle je přesně to, o čem jako kluk sníte," dodal.

Irsko díky vítězství postoupilo se čtyřmi body z tabulky celků na třetích místech stejně jako Slovensko, Severní Irsko a Portugalsko. Neuspěly naopak Turecko s Albánií. V osmifinále se Irové utkají s domácí Francií, druhý tým ze skupiny Belgii čeká Maďarsko.

Belgičané si druhé místo ve skupině vybojovali v závěru

Vítězství Belgie zařídil v 84. minutě střelou z dálky Radja Nainggolan. První místo v tabulce patří Itálii navzdory porážce 0:1 s Irskem, které ze třetího místa také postupuje. Zároveň odsunulo mezi nepostupující týmy Turecko.

Svižné utkání nabídlo šance na obou stranách, využít alespoň jednu však dokázali až Belgičané v závěru. Zařídili tak smutné loučení s reprezentační kariérou pro Zlatana Ibrahimovice. Hvězdný švédský útočník už před zápasem oznámil, že po šampionátu u národního týmu skončí, bude tak muset učinit se svou zemí na posledním místě tabulky po zisku jediného bodu.

"Museli otevřít hru. A to když proti nám uděláte, využijeme toho. Šest bodů z devíti možných je dobrý výsledek, po porážce s Itálií jsme hráli velmi dobře," vychválil dosavadní působení svého týmu na turnaji kouč Belgie Marc Wilmots.

"Jsem velmi zklamaný. Nicméně ačkoliv jsme prohráli, jsem na své hráče hrdý," řekl po zápase švédský trenér Erik Hamrén.

"S Irskem to od nás bylo špatné, klíčový úvodní zápas jsme nezvládli. Kdyby se nám to povedlo, nejspíš bychom postoupili. Protože proti Itálii i Belgii jsme myslím hráli dobře. Bohužel to nestačilo," zhodnotil vystoupení Švédska na ME obránce Andreas Granqvist.

Přímý souboj o postup začal ve svižném tempu a v páté minutě si Švédsko konečně připsalo první střelu na branku na turnaji. Po přímém kopu se dostal k míči v dobré pozici Marcus Berg, ale trefil jen gólmana Thibauta Courtoise.

Více šancí si nicméně vytvořila Belgie, tu vůbec největší v poslední minutě prvního poločasu. Kevin de Bruyne poslal do vápna centr z levé strany a Thomas Meunier ho jemnou tečí poslal jen pár centimetrů za vzdálenější tyč.

Ačkoliv i do druhé půle nastoupili s větším gustem Belgičané, míč do sítě po hodině hry dostalo jako první Švédsko. Zásah Ibrahimovice ale nebyl uznán kvůli spornému ofsajdu. Krátce nato se po sólu prosadil i belgický útočník Romelu Lukaku, také jeho radost ale byla ze stejného důvodu zbytečná.

Po několika šancích obou týmů v závěru utkání se nakonec radovala Belgie. Nainggolan napřáhl z dálky a s pomocí teče překonal v 84. minutě brankáře Andrease Isakssona.

"Bylo tam trochu štěstí s tou tečí, ale na zadní tyč jsem mířil. Takže to vlastně bylo tečované ideálně. Každopádně nejdůležitější je, že jsme ten gól vůbec dali," řekl střelec jediné branky utkání Nainggolan. "Protože jinak to byl hodně těžký zápas. Jejich útok nám dělal problémy. Sice jsme si vytvořili hodně šancí, ale dali jsme jen jeden gól, měli jsme být přesnější," dodal.

Porážka Švédska znamená kromě konce na turnaji také konec reprezentační kariéry největší švédské hvězdy Ibrahimovice. Jeho úctyhodná čísla v národním dresu se zastavila na 116 utkáních a 62 gólech.

Mistrovství Evropy ve fotbale ve Francii:

Skupina E:

Itálie - Irsko 0:1 (0:0)

Branka: 85. Brady. Rozhodčí: Hategan - Sovre, Gheorghe - Tudor, Coltescu (všichni Rum.). ŽK: Sirigu, Barzagli, Zaza - Long, Ward. Diváci: 45.000.

Itálie: Sirigu - Barzagli, Bonucci, Ogbonna - Bernadeschi (60. Darmian), Sturaro, Motta, Florenzi, De Sciglio (82. El Shaarawy) - Zaza, Immobile (74. Insigne). Trenér: Conte.

Irsko: Randolph - Coleman, Duffy, Keogh, Ward - Hendrick, McClean, McCarthy (77. Hoolahan), Brady - Murphy (70. McGeady), Long (90. Quinn). Trenér: O'Neill.

Švédsko - Belgie 0:1 (0:0)

Branka: 84. Nainggolan. Rozhodčí: Brych - Borsch, Lupp - Dankert, Fritz (všichni Něm.). ŽK: Ekdal, Johansson - Meunier, Witsel. Diváci: 35.000.

Švédsko: Isaksson - Lindelöf, Johansson, Granqvist, Olsson - Larsson (70. Durmaz), Ekdal, Källström, Forsberg (82. Zengin) - Berg (63. Guidetti), Ibrahimovic. Trenér: Hamrén.

Belgie: Courtois - Meunier, Alderweireld, Vermaelen, Vertonghen - Nainggolan, Witsel - Carrasco (71. Mertens), De Bruyne, Hazard (90.+3 Origi) - Lukaku (87. Benteke). Trenér: Wilmots.