Plzeň blízko titulu. Sparta v Brně nedohnala třígólové manko

22. 5. 2013 19:54
Díky hattricku Tomáše Mičoly vyhrála Slavia ve 28. kole Gambrinus ligy nad Českými Budějovicemi 3:0, Plzeň udolala Olomouc 1:0, Sparta prohrála v Brně 2:3.
Plzeň udolala Olomouc 1:0 a udělala další velký krok k zisku titulu
Plzeň udolala Olomouc 1:0 a udělala další velký krok k zisku titulu | Foto: CPA - Eduard Erben

Praha - Fotbalisté Plzně vyhráli v Olomouci i přesto, že kapitán Západočechů Pavel Horváth za stavu 0:0 neproměnil pokutový kop.

Utkání tak rozhodl až Daniel Kolář, který pokořil skvěle chytajícího gólmana Zlámala v 77. minutě.

Viktoria tak dvě kola před koncem odskočila v čele tabulky Spartě na pětibodový rozdíl a může o víkendu slavit titul. Pražané totiž v Brně prohráli 2:3 a navíc přišli o vyloučeného kanonýra Lafatu.

Díky hattricku Tomáše Mičoly vyhrála Slavia nad Českými Budějovicemi 3:0. Pražané zvítězili už potřetí v řadě a poskočili na sedmé místo tabulky. Naopak šance Dynama na záchranu v nejvyšší soutěži klesly do oblasti teorie.

Dalším bodem vylepšil svou pozici Baník, jenž remizoval s Duklou 2:2. Prvoligovou účast v příštím ročníku si pojistila Jihlava, která vybojovala bod se Slováckem za remízu 1:1.

Zlámal nervoval fanoušky Viktorie

Plzeňští v Olomouci začali poněkud nervózně a v prvním poločase se i díky skvělému presinku Sigmy nemohli dostal ke své hře. Kouč Pavel Vrba navíc musel v prvním dějství sáhnout hned ke dvěma střídáním, když se zranili stoper Hejda a útočník Bakoš.

Velkou šanci si Viktoria vypracovala až v nastaveném čase, kdy Ďuriš nepřekonal skvěle vyběhnuvšího Zlámala.

Po obrátce Plzeň zabrala a místy si vytvořila až drtivý tlak. Šance Čišovského a Kovaříka Zlámal chytil a uspěl i proti Horváthově penaltě, která byla nařízena za jasný faul Javůrka na Ďuriše.

Olomouc také dokázala zahrozit a stálo to za to. Hlavičku Falty si srazil Čišovský na vlastní tyč! Udeřilo však třináct minut před koncem na druhé straně. Horváthův centr doletěl přesně na hlavu Koláře, který se nemýlil a rozhodl o důležité výhře.

Připravilo Brno Spartu opět o titul?

Jako by se opakovala historie. Před pěti lety rovněž ve 28. kole vyhrála brněnská Zbrojovka nad Spartou dosud naposledy.

Zbrojovka tehdy i díky červené kartě Tomáše Řepky v 1. minutě vyhrála na Letné 2:0 a zasadila Spartě první smrtelnou ránu v boji o titul, který tehdy kvůli naprostému kolapsu Sparty v závěru soutěže získala Slavia.

Tentokrát Zbrojovka, která si třemi body zajistila záchranu v lize, Spartě prakticky sama sebrala šanci na titul.

Přestože měla Sparta v úvodní půli hned několik gólových šancí, a radost Lafaty přetnul zdvižený praporek, na konci první půle se trefili Mezlík a Kroupa a se Spartou to vypadalo špatně.

Ještě hůř jí však bylo poté, co Pašek ve 48. minutě zvýšil na 3:0 a hned poté byl za oplácení vyloučen Lafata.

Mohutně útočící Sparta sice snížila v 89. minutě na 2:3, když se postupně trefili Hušbauer a Kadlec, v 90. minutě trefil Jarošík tyč a gól Švejdíka na konci nastavené hrací doby opět nemohl být uznán kvůli ofsajdu.

Slavia zužitkovala převahu

Slávisté se úvodních minut ujali režie zápasu, i když zprvu českobudějovickou bránu ostřelovali jen z dálky. První zákrok si tak Daněk připsal až ve 25. minutě, ale vzápětí už musel lovit míč ze sítě. Hubáčkův centr sklepl Vošahlík na Mičolu a a ten poslal Slavii do vedení.

Budějovice mohly záhy vyrovnat, když Javorek obešel Čontofalského, ale zakončil jen do tyče. Zvýšena aktivita vydržela Jihočechům i po přestávce, ovšem jen nakrátko. Domácí využili otevřené hry soupeře k rychlým brejkům a dalším gólům.

Proti Vošahlíkovi ještě zachránil Daněk, ovšem v 55. minutě už kapituloval, když jej z úhlu překonal opět Mičola. O osm minut později se opavský rodák trefil potřetí, když míč napálil přesně do šibenice.

Rychlý gól Dukly probudil Baník

Baník se proti Dukle dlouho hledal, čehož hosté využili k rychlému gólu. Do vedení hosty poslal Ouedraogo, při jehož střele z dálky rozhodně neměl čisté svědomí gólman Bárta.

Také vyrovnávací trefa Ostravy byla z druhu kurióznějších. Kukecovu střelu vyrazil Rada před sebe, kde jej za jeho záda doklepl spoluhráč Vorel.

Slezané si rázem počínali odvážněji a aktivněji, šance se rodily na obou stranách. Ve 36. minutě Baník dokonal obrat, když střílený centr hlavičkou umístil Fantiš. Tři body však domácí neudrželi, krátce po změně stran skóroval povedeným volejem Vrzal. Pražané si mohli odvézt vítězství, ale Néstor sám před Bártou místo střely zvolil neúspěšný blafák.

Jihlava má jistotu

Jihlavští se se Slováckem utkali o to, kdo po tomto kole bude mít jistou záchranu. Lépe si zkraje utkání vedla Vysočina, když především Masopustovy akce Slovácko vylekaly, ale ostrý centr ani pěkná rána pod břevno ke gólu nevedly.

Ten se urodil až po půlhodině hry. Vaculík ve skrumáži nejprve nastřelil tyčku, aby záhy po jeho centru hlavičkoval přesně Šimonek. Svěřenci trenéra Komňackého se však z vedení radovali jen chvíli, po závaru srovnal jubilejní desátou brankou v sezoně Došek.

Ve druhé půli přidal druhý gól Jihlavy Jugr, ale ten nebyl pro ofsajd uznán, a tak si Vysočina připsala už patnáctý nerozhodný výsledek v letošním ročníku.

Jablonci pomohly tyče

Mladá Boleslav chtěla Jablonci vrátit porážku z finále poháru a dlouho k tomu měla dobře nakročeno. V 16. minutě sice Jarolím ještě trefil z přímého kopu tyč, ale o devět minut později se už domácí radovali. Další Jarolímův centr uklidil do sítě Johana.

Krátce po přestávce nastřelil brankovou konstrukci také Chramosta. V 63. minutě se hostům povedlo vyrovnat. Ukvapené vyběhnutí brankáře Šedy potrestal Hubník. Boleslav v závěru ještě tlačila, ale žádnou z šancí už proměnit nedokázala.

28. kolo první fotbalové ligy:

Slavia Praha - Dynamo České Budějovice 3:0 (1:0)
Branky: 26., 55. a 63. Mičola. Rozhodčí: M. Paták - Moláček, J. Paták. ŽK: Kisel - Hanzlík. Diváci: 6456.

Slavia: Čontofalský - Dostál, Bortel, Hubáček, Čonka - Vošahlík (72. Koreš), Gecov, Zmrhal, Kisel, Mičola (80. Skácel) - Škoda (61. Škutka). Trenér: Petrouš.
Č. Budějovice: Daněk - Klesa, Lengyel, Machovec, Hanzlík - Hora, Rýdel (83. Novák), Javorek (46. Wermke), Sandro - Táborský, Linhart (34. Benát). Trenér: Švantner.

Baník Ostrava - Dukla Praha 2:2 (2:1)
Branky: 10. vlastní Vorel, 36. Fantiš - 4. Ouedraogo, 49. Vrzal. Rozhodčí: Jílek - Nádvorník, Blažej. ŽK: Frydrych, Hable, Soukup - Vrzal. Diváci: 6048.

Ostrava: Bárta - Frydrych, Vomáčka, Kaprálik, Stožický - Kraut (76. Lukeš), Hable (71. Velner), Kukec, Fantiš - Baroš, Staško (81. Soukup). Trenér: Pulpit.
Dukla: Rada - Romera, Štetina, Vorel, Vrzal - Malý (81. Borek), Gedeon, Ouedraogo - Berger (90. Marek), Pospěch, Néstor. Trenér: Kozel.

Vysočina Jihlava - 1. FC Slovácko 1:1 (1:1)
Branky: 31. Šimonek - 36. Došek. Rozhodčí: Proske - Pelikán, Hock. ŽK: Josl, Šimonek - Daníček. Diváci: 3058.

Jihlava: Blažek - Marek, Tlustý, Šourek, Josl (83. Čvirik) - Masopust (66. Kliment), Rada, Jungr, Koloušek, Vaculík - Šimonek. Trenér: Komňacký.
Slovácko: Melichárek - Kuncl, Košút, Trousil, Reinberk - Volešák, Šumulikoski, Kerbr (76. Skalák), Valenta (86. Trávník), Daníček - Došek. Trenér: Habanec.

FK Mladá Boleslav - Baumit Jablonec 1:1 (1:0)
Branky: 25. Johana - 63. Hubník. Rozhodčí: Královec - Štěrba, Dobrovolný. ŽK: Jarolím, J. Kysela, Zahustel, Johana - Valeš, Piták, Eliáš. Diváci: 1738.

Mladá Boleslav: Šeda - J. Kysela (82. Ševinský), Kúdela, Johana, Bořil - Ščuk, Jarolím - Zahustel (82. Ondřejka), Mareš (86. Sloboda), Sivrič - Chramosta. Trenér: Minář.
Jablonec: Valeš - Eliáš, M. Kysela, Rossi (66. Beneš), Novák - Vaněk, Loučka - Zoubele (59. Čížek), Piták, Kopic (80. Třešňák) - Hubník. Trenér: Skuhravý.

Sigma Olomouc - Viktoria Plzeň 0:1 (0:0)
Branka: 76. Kolář. Rozhodčí: Franěk - Jiřík, Pospíšil. ŽK: Navrátil, Škerle - Kovařík, Rajtoral. Diváci: 6884.

Olomouc: Zlámal - Koutný, Dreksa, Škerle, Javůrek (84. Pospíšil) - Hořava, Šindelář (84. Rolinc) - Schulmeister (62. Falta), Navrátil, Petr - Varadi. Trenér: Kotůlek.
Plzeň: Kozáčik - Řezník, Čišovský, Hejda (14. Ďuriš), Limberský - Darida (88. Fillo), Horváth - Rajtoral, Kolář, Kovařík - Bakoš (27. Tecl). Trenér: Vrba.

Zbrojovka Brno - Sparta Praha 3:2 (2:0)
Branky: 39. P. Mezlík, 45. Kroupa, 48. Pašek - 71. Hušbauer, 89. Kadlec. Rozhodčí: Jech - T. Kovařík, Tacina. ŽK: Frejlach, Kroupa - Bednář. ČK: 81. Frejlach - 52. Lafata. Diváci: 8082.

Brno: Doležal - Hyčka, Sus, Pernica, Husár - Pašek (78. Buchta), Frejlach, Zavadil (76. M. Škoda), Lutonský - P. Mezlík, Kroupa (84. Malík). Trenér Grmela.
Sparta: Vaclík - Vidlička (64. Přikryl), Švejdík, Jarošík, Hybš (46. Bednář) - Vácha, Hušbauer - Kadlec, Matějovský, Krejčí - Lafata. Trenér: Lavička.

1. Plzeň 28 19 5 4 50:19 62
2. Sparta 28 17 6 5 49:23 57
3. Liberec 28 15 5 8 43:32 50
4. Olomouc 28 12 8 8 36:27 44
5. Dukla 28 10 13 5 46:33 43
6. Jablonec 28 11 10 7 46:40 43