Trudný příběh Zbrojovky vyvrcholil scénou jako z gangsterky. Habance strčili přes palubu fanoušci

Marek Janoš Marek Janoš
22. 8. 2017 10:25
Krize fotbalového Brna v úvodu letošní sezony vyústila odvoláním trenéra Svatopluka Habance. Trenér Zbrojovky vydržel v novém ročníku na lavičce pouze čtyři ligová kola. Jeho konec se ale při zpětném pohledu zdál nevyhnutelný.
Fotbalová nebesa nebyla Habancovi v Brně nakloněna.
Fotbalová nebesa nebyla Habancovi v Brně nakloněna. | Foto: ČTK

Brno - Působení trenéra Svatopluka Habance v Brně skončilo po roce a dvou měsících. O jeho odvolání rozhodl špatný start do sezony, po kterém má Brno na kontě jeden bod. Zbrojovka je poslední a v sobotu hostí Spartu.

Svatopluk Habanec přišel do Zbrojovky po dlouho avizované změně působiště v létě 2016 s pověstí ambiciózního trenéra z mladší generace. Měl za sebou dvě úspěšná angažmá. Nejdříve v Ústí, se kterým hrál dokonce nejvyšší soutěž, poté ve Slovácku.

Vysoké ambice se nesetkaly s realitou

Na začátku jeho brněnské ságy zněla slova o světlejších zítřcích pro Zbrojovku. Majitel Zbrojovky Václav Bartoněk představil vizi, podle které mělo Brno v horizontu několika let zasáhnout do pohárové Evropy.

Habanec měl být hlavní tváří nové Zbrojovky. Dostal vysoké cíle. "Brno by se mělo stát stálým členem pětky nejlepších tuzemských klubů," tlumočil vizi Brňanů Habanec po svém příchodu do nového působiště.

Změna trenéra ovšem proběhla ve chvíli, kdy za sebou Brno mělo úspěšný ročník. Václav Kotal ve své třetí sezoně v Brně dopiloval defenzivní hru svých svěřenců takřka k dokonalosti a Zbrojovka se v tabulce vyhoupla nejvýš od svého návratu do ligy v roce 2012. Skončila šestá.

Pro fanoušky proto bylo překvapivé, když vedení klubu v průběhu úspěšné sezony s předstihem oznámilo, že Kotalovi smlouvu k pokračování spolupráce nenabídne. Část fanoušků rozhodnutí rozladilo.

Nový kouč si ze Slovácka do Brna vzal jako vedoucího mužstva dlouholetého souputníka a brněnského odchovance Libora Doška a jako trenéra juniorky Vladimíra Michala. V průběhu sezony se do Brna sjeli hráči, o které měl Habanec zájem už ve Slovácku - Martin Fenin, kterého znal Habanec už ze svého působení v Teplicích, nebo třeba Jan Štohanzl.

Přestupy ale brněnskému trenérovi nevyšly podle jeho představ. Ze jmen Štohanzl, Litsingi, Jablonský nebo Pavlík se vážně v základní sestavě zabydlel pouze poslední jmenovaný.

V novém působišti Habanec vykročil levou

Habanec tedy přišel do prostředí, které jeho příchod vnímalo rozpačitě. Start první sezony ve Zbrojovce se mu navíc nevyvedl podle představ. Začal třemi remízami a na vítězství čekal až do čtvrtého kola. Ale především jeho tým vstřelil v úvodních pěti zápasech jen dvě branky. Ofenzivní smršť se nekonala. V řadách fanoušků se objevili první nedočkaví nespokojenci.

Podzim potom Brno zakončilo na čtrnáctém místě s dvoubodovým náskokem na sestupové pozice. Přestože na jaře se hra i výsledky týmu zlepšily, Habanec už v Brně neměl na růžích ustláno. Z tribun nejednou znělo "Habanec ven" a tento pokřik se na stadionu Srbské ozýval byť jen při náznacích neúspěchu čím dál častěji.

Nakonec Moravané skončili jedenáctí a realizační tým nedoznal změn. Nejen fanoušci ovšem od letošního ročníku čekali zlepšení. Jenže to nepřišlo. Ovšem vinit pouze Habance se zdá být krátkozraké, i když se hromosvodem hněvu fanoušků stal právě on.

Kádr opustil loni možná nejdůležitější hráč týmu Jakub Řezníček a zamířil do  Plzně. Zkušený Zavadil zase skončil v Opavě. Zatímco bývalého kapitána týmu nahradil Habanec Tomášem Pilíkem, při výběru dalších posil měl jen omezené možnosti. Z příchodu Poznara sešlo, a tak vzal za vděk Koném, kterého odložilo Slovácko, a nizozemským mladíkem Fortesem.

Šanci na reparát v nové sezoně Habanec vlastně ani nedostal. Po Barošově brance na 2:1 pro Baník hned v prvním letošním kole pokřik "Habanec ven" zazněl opět.

Čtyři kola a konec

Ve čtvrtém kole přišel zlomový zápas, o víkendu Brno prohrálo v Olomouci po hrozivém výkonu v prvním poločase 0:3. "Inkasovali jsme tři branky, ale to bylo ještě milostivé," věděl hlavní trenér Brna po utkání.

Majitel Zbrojovky Bartoněk nejpozději zřejmě v tuhle chvíli začal o Habancově misi v roli hlavního trenéra pochybovat. Na jeho rozhodování měli nejspíš nezanedbatelný vliv fanoušci, kteří v rozhodující chvíli Habance z rozhoupané trenérské židle definitivně postrčili.

Situaci vyhrotili scénou jak z gangsterky, když si u bočního vchodu olomouckého stadionu chtěli na sedmačtyřicetiletého trenéra počkat a vyřídit si to s ním ručně.

Habanec i proto jen o den později v roli hlavního trenéra ve Zbrojovce skončil, s fanoušky se ovšem bude nejspíš muset i přesto udobřit. Václav Bartoněk s ním počítá v klubu v jiné pozici. Možná až příliš přehnaná očekávání fanoušků tak zůstala nenaplněna.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Pirát Marcel Kolaja byl zvolen kvestorem Evropského parlamentu

Pirátský europoslanec Marcel Kolaja, který je členem evropské frakce zelených, byl zvolen kvestorem Evropského parlamentu (EP). Ve druhém kole získal 344 hlasů z 668 platných. Kolaja byl v první polovině pětiletého volebního období místopředsedou EP, z obhajoby funkce ale ve středu "z taktických důvodů" po druhém kole odstoupil.

Pět kvestorů spolu s předsedou a 14 místopředsedy tvoří vedení EP. Kvestoři jsou většinou pověřeni administrativními a finančními záležitostmi týkajícími se přímo poslanců a chodu parlamentu, jsou členy předsednictva s poradním hlasem.

Ve středu si EP zvolil za předsedkyni maltskou lidoveckou političku Robertu Metsolaovou. Post místopředsedkyně obhájila Češka Dita Charanzová, zvolená za hnutí ANO.

Zdroj: ČTK
Další zprávy