"Hnus, je to fakt ošklivý." Dánsko jako vrchní trapič, na plný zisk se čeká 12 let

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
15. 5. 2024 10:06
Po zápasech s Finy a Švýcary, kteří patří k favoritům mistrovství světa v Praze, nastoupí čeští hokejisté v 16:20 k utkání, z něhož se očekávají jisté tři body. Jenže proti Dánům to jde v poslední době vždy pořádně ztuha. V základní hrací době je česká reprezentace na velkém turnaji porazila naposled před dlouhými 12 lety.
V posledním vzájemném zápase na olympiádě v Pekingu Dánové český tým porazili.
V posledním vzájemném zápase na olympiádě v Pekingu Dánové český tým porazili. | Foto: Reuters

"Je to hnus, je to fakt ošklivý. Nedá se na to koukat, nemá to nic." Takto glosoval výkon českého týmu proti Dánsku po dvou třetinách na MS 2021 v Rize hokejový expert České televize Milan Antoš.

Bývalý útočník, který leží po nedělní dopravní nehodě s nepříjemnými zraněními v nemocnici, tehdy použil svůj typický břitký styl, ale podle vlastních slov se setkal převážně s pozitivními ohlasy.

Trefně popsal trápení české reprezentace, jež je přitom v soubojích s Dány čím dál obvyklejší. "Dánští lvi" jsou soupeř, který Čechům svou houževnatostí a poctivou defenzivou nesedí.

V Rize ještě tým Filipa Pešána hrozící průšvih odvrátil. Kdyby s Dánskem prohrál v 60 minutách, stal by se prvním českým výběrem, který by na MS nedošel ani do čtvrtfinále.

Dominik Kubalík ve třetí třetině vyrovnal na 1:1, v kritické situaci potom podržel národní mužstvo brankář Šimon Hrubec a díky čtyřem přesným nájezdníkům se zrodila výhra 2:1 za dva body.

Střih o půl roku dále. V únoru 2022 na začátku olympiády v Pekingu už historicky první porážka s Dány za nula bodů skutečně přišla. Češi sice soupeře přestříleli 40 ku 17, ale padli 1:2 a zadělali si na problémy.

"S tak urputným soupeřem není příjemné dotahovat ztrátu," komentoval obránce Jakub Jeřábek. "Hráli obětavě, mají v obraně velké chlapy. Pak jim stačilo, že mlátili puky po plexisklech," bědoval kouč Pešán.

Za šest dní vymetli Čechy z osmifinále turnaje pod pěti kruhy Švýcaři.

Ale zpět k Dánům. Historie vzájemných soubojů Čechů s nimi se začala psát poměrně pozdě, na světovém šampionátu 2008 v Kanadě. Česká televize tehdy v úvodním zápase celého turnaje ani nestihla naladit přenos a Češi už prohrávali.

Po 31 sekundách se trefil Stefan Lassen. "Dánové od začátku lítali, to nás trochu překvapilo," zmiňoval útočník Radim Vrbata. Ten měl nakonec s bilancí 2+2 velkou zásluhu na obratu a vítězství 5:2.

V dalších letech potkali Češi soupeře z Jutského poloostrova ve skupině na MS 2009, 2011 a 2012. V těchto střetnutích ani jednou neinkasovali, zapsali výsledky 5:0, 6:0 a 2:0.

Od té doby už ale žádné pohodové výhry. MS 2013 - 2:1 po nájezdech. MS 2014 - 3:4 po nájezdech. MS 2016 - 1:2 po nájezdech, zde byli Dánové jediným týmem, který ve skupině zdolal soubor Vladimíra Vůjtka.

K tomu již zmiňované duely v Rize (2:1 po nájezdech) a Pekingu (1:2).

V Praze nemají Dánové žádného ze svých pěti zástupců z NHL, navíc po úvodním vítězství s Rakušany podlehli Kanadě a pak v důležitém zápase klopýtli i s Nory. Body by se jim hodily pro posílení šance na čtvrtfinále.

Utkání Česka s Dánskem začíná v 16:20 a můžete ho sledovat také prostřednictvím online přenosu na webu Aktuálně.cz.