Koronavirus oslabil biatlonový tým. Krčmář a Václavík přijdou o první díl v Oberhofu

ČTK ČTK
5. 1. 2021 18:37
Biatlonisté Michal Krčmář a Adam Václavík měli pozitivní test na koronavirus a nezúčastní se tak minimálně prvního ze dvou dílů Světového poháru v Oberhofu, jenž začne v pátek sprinterskými závody. V českém týmu je nahradí mladí Tomáš Mikyska a Milan Žemlička.
Michal Krčmář.
Michal Krčmář. | Foto: Petr Slavík / Český biatlon

Nejlepší Čech v průběžném pořadí SP Krčmář a Václavík, jenž dosud v sezoně nebodoval, neprošli testy před odjezdem ze soustředění v Pokljuce. "Kvůli sněhovým podmínkám jsme po svátcích museli opustit Českou republiku. I přesto, že jsme dodržovali přísná interní pravidla, tak se dvěma klukům nevyhnul pozitivní PCR test. Tým se připravoval odděleně na Pokljuce, hotel nebyl otevřený pro veřejnost, a přesto se to stalo," uvedl na svazovém webu trenér mužské reprezentace a sportovní manažer Ondřej Rybář.

Devětadvacetiletý Krčmář a o tři roky mladší Václavík podstoupí koncem týdne kontrolní testy. Teoreticky by se mohli k týmu připojit pro druhý díl SP v Oberhofu, jenž startuje ve středu.

Pro úvodní závody je nahradí Mikyska a Žemlička, kteří už se v této sezoně mezi elitou představili. Tým bude dále tvořit Vítězslav Hornig, Tomáš Krupčík, Jakub Štvrtecký a na nedělní smíšenou štafetu dorazí zkušený Ondřej Moravec, jenž si po dohodě s trenéry protáhne přípravu v rakouském Obertilliachu.

Biatlonový seriál po vánoční přestávce pokračuje pátečními sprinty, na které navážou sobotní stíhací závody. Ženám se koronavirové potíže vyhnuly a v Oberhofu nastoupí v sestavě Markéta Davidová, Lucie Charvátová, Jessica Jislová, Eva Puskarčíková a Tereza Vinklárková.

Covid-19 se vedle dua biatlonistů objevil v českém servisním týmu, z něhož vypadli dva členové. "Servisu budou pomáhat i trenéři, musíme si s tím nějak poradit. Na cestě do Oberhofu je Michal Šlesingr, který pomůže s testováním," jmenoval Rybář bývalého reprezentanta, jenž po loňském konci kariéry pracuje na svazu. "Řešíme ze dne na den příjezd dalších lidí, kteří ale musí projít PCR testy. Je to trochu očistec," dodal sportovní manažer a trenér.

 

Právě se děje

před 41 minutami

The Sunday Times: Britský princ Michael nabízí zajištění kontaktů v Kremlu

Novináři nedělníku a televizní stanice Channel 4 se vydávali za zástupce fiktivní jihokorejské firmy, která měla zájem o investice v Rusku. Na schůzce, kterou média natáčela skrytou kamerou, jim princ z Kentu nabídl pomoc jako zprostředkovatel. Za tyto služby si řekl o 10 000 liber (294 000 korun) na den s tím, že může ze svého domova v Kensingtonském paláci natočit na podporu firmy i proslov, a to za poplatek 200 000 dolarů (4,2 milionu korun), uvedla agentura AFP.

Princův přítel a obchodní partner markýz z Readingu Michaela popsal jako "neoficiálního velvyslance jejího veličenstva pro Rusko" a člověka povzneseného nad "politickou vřavu", kterého Moskva považuje za přítele Ruska. Princ se podle markýze rovněž může setkat přímo s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a firmu při tom zastupovat. Princ z Kentu v reakci uvedl, že s Putinem se naposledy setkal v roce 2003.

Michael není považován za aktivního člena královské rodiny a britskou korunou není ani placený. Královnu však Michael v dobách před pandemií zastupoval na zhruba 200 událostech ročně, jako například na státních pohřbech v Indii či na Kypru, píše se na webových stránkách královské rodiny. V životopise 78letého prince se píše, že má skrze svou prababičku silné vazby na Rusko a o zemi jako takovou jevil vždy velký zájem. Je také prvním členem královské rodiny, který se naučil rusky, a to do takové míry, že je kvalifikovaný tlumočník.

Mezi Londýnem a Moskvou panují napjaté vztahy od března 2018, kdy byl v jihoanglickém Salisbury nervově paralytickou látkou novičok otráven bývalý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julija. Británie z činu podezírá ruské agenty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy