Češky skončily ve štafetě šesté, zazářila Davidová. Už pošesté za sebou kralovaly Němky

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 12. 2017 16:53
České biatlonistky ve složení Eva Puskarčíková, Jessica Jislová, Markéta Davidová a Veronika Vítková obsadily ve štafetě v Hochfilzenu šesté místo. Pošesté v řadě ovládly týmový závod Němky, na stupně vítězů pronikly také Ukrajinky a Francouzky.
Markéta Davidová (vlevo) se v ženské štafetě blýskla povedeným výkonem. Spolu s Evou Puskarčíkovou, Jessicou Jislovou a Veronikou Vítkovou obsadily v Hochfilzenu šestou příčku.
Markéta Davidová (vlevo) se v ženské štafetě blýskla povedeným výkonem. Spolu s Evou Puskarčíkovou, Jessicou Jislovou a Veronikou Vítkovou obsadily v Hochfilzenu šestou příčku. | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

Hochfilzen - České biatlonistky doběhly ve štafetě na Světovém poháru v Hochfilzenu šesté, na stupně vítězů ztratily půl minuty. O ještě lepší umístění je připravila střelba Jessiky Jislové, která musela po položce vestoje na trestné kolo. Šestý závod Světového poháru za sebou vyhrály německé biatlonistky, i když nenasadily hvězdu závodů v Östersundu Denise Herrmannovou.

Při absenci zdravotně indisponované Gabriely Koukalové nastoupily Češky v sestavě Eva Puskarčíková, Jislová, Markéta Davidová a Veronika Vítková. Puskarčíková prožívala těžké chvíle po položce vestoje, kdy jediný nesklopený terč při dobíjení trefila až napotřetí. Díky rychlému závěrečnému kolu ale předávala jako pátá s půlminutovou ztrátou na čelo.

"Když jsem střílela potřetí, tak jsem se trochu rozklepala, musela jsem si zadřepovat. Naštěstí jsem to trefila a nemusela jsem na trestné kolo," řekla po doběhu České televizi. Díky rychlému závěrečnému kolu ale předávala jako pátá s půlminutovou ztrátou na čelo.

Po trestném kolu Jislové při položce vestoje se Češky v polovině závodu propadly na jedenácté místo a ztrácely minutu a půl. "Myslím si, že Jessica měla asi nejhorší podmínky na střelbu," řekl České televizi na její adresu trenér českých biatlonistek Zdeněk Vítek.

Na rozdíl od stíhacího závodu, při kterém sedmkrát minula, se tentokrát na střelnici dařilo dvacetileté Davidové. Při štafetovém křtu ohněm netrefila jen úvodní ránu vestoje a předávala jako sedmá ze ztrátou třinácti sekund na čtvrté Rusky. "Já jsem si řekla, že mě nějakých pět malých černých teček nemůže rozhodit a že na ně mám osm nábojů," poznamenala po závodě.

Finišmanka Vítková vyčistila všechny terče vleže, ale odstup na čelo zůstával přibližně stejný. Vestoje dobila jednu netrefenou ránu napodruhé a dovezla českou štafetu na šesté pozici. V běhu se dnes necítila nejlépe. "Jsem ráda, že jsem se vůbec dostala do cíle, protože dneska mě tělo moc neposlouchalo a měla jsem toho plné zuby. Dalo se o to pódium bojovat, ale já jsem se dneska hodně vytrápila na trati," řekla.

Trenér Vítek hodnotil konečné šesté místo pozitivně. "Myslím si, že pro dnešek to byl velice dobrý výkon. Musím holky pochválit, že to uhrály, jak to uhrály," uvedl.

Pořadí na stupních vítězů bylo v Hochfilzenu stejné jako před deseti měsíci na světovém šampionátu. Za německou finišmankou Laurou Dahlmeierovou doběhly s odstupem bezmála 45 sekund Ukrajinky. Třetí skončily Francouzky, i když musely absolvovat dvě trestná kola.

Světový pohár pokračuje čtvrtečním sprintem žen ve francouzském Annecy. Výsledky, celkové pořadí a další najdete v naší grafice.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Při zásahu policie v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí

Při policejní akci v jednom ze slumů v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí. Informovaly o tom světové tiskové agentury. Policie provedla zásah v chudinské čtvrtí proti gangu Comando Vermelho, který patří k nejaktivnějším organizacím zaměřeným na distribuci drog v brazilském městě. Počet mrtvých během policejní operace patří k nejvyšším za poslední roky.

Podle agentury AFP policie zasáhla v chudinské čtvrti Jacarezinho proti skupinám, jež využívají k prodeji drog a dalším kriminálním aktivitám nezletilce. K operaci bezpečnostní síly použily vrtulníky a obrněné vozy, které posloužily k překonání barikád v ulicích. Na videozáběrech ze slumu, kde žije zhruba 40.000 lidí, jsou vidět prchající ozbrojenci a slyšet výbuchy. Agentura EFE uvedla, že operace se zúčastnilo přes 200 policistů.

"Je to nejvyšší počet mrtvých při policejním zásahu v Riu de Janeiro," uvedl šéf policie Ronaldo Oliveira. Dodal, že mezi mrtvými je jeden policista a několik vůdců drogových organizací. Podle policie drogové gangy vytvořily "takřka armádní strukturu" s desítkami ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Zaorálek navrhuje, aby od 17. května mohla opět hrát divadla a směly se pořádat koncerty, rozhodne vláda

Od pondělí 10. května otevřou muzea, galerie a památky ve zbylých českých krajích, potvrdil ve čtvrtek pozdě večer ministr zdravotnictví Petr Arenberger z ANO. Jeho kolega Lubomír Zaorálek po setkání se zástupci kulturních organizací navrhuje, aby se od 17. května mohlo venkovních akcí účastnit až 700 sedících diváků a těch vnitřních maximálně 400 lidí. To by znamenalo, že v Česku po půl roce opět bude legální pořádat koncerty a divadelní představení pro diváky. "Pokud to v pondělí schválí vláda," zdůrazňuje Zaorálek.

Podle něj by se pak v týdnu od 24. května kapacita mohla zvýšit až na 1000 lidí venku a 500 uvnitř. Sály by ale směly být plné vždy maximálně z poloviny. "Vše samozřejmě za přísných hygienických pravidel s použitím antigenních nebo PCR testů, s ochranou dýchacích cest a podobně," říká ministr.

Jednání se kromě něj a zástupců kulturních organizací zúčastnily náměstkyně ministra zdravotnictví a hlavní hygienička Pavla Svrčinová. "Jednání končí optimisticky. Konkrétně a věcně jsme se dohodli na řešení pro jednotlivé balíčky s výhledem do začátku příští sezony. Vše ještě proberou epidemiologové a předpokládám, že vláda v pondělí rozhodne o spuštění prvních akcí," říká jeden z účastníků schůzky Jan Burian, ředitel Národního divadla v Praze.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

K českým skokanům na lyžích se po 15 letech vrací úspěšný Slovinec Bajc

Po 15 letech se vrací k české reprezentaci skokanů na lyžích slovinský kouč Vasja Bajc, který v roce 2006 dovedl Jakuba Jandu k historickému triumfu ve Světovém poháru. Nahradí Františka Vaculíka, jenž po nepovedené sezoně u týmu skončil.

Devětapadesátiletý Bajc bude mít vedle reprezentace mužů na starosti také rozvoj mládežnických kategorií. "Jsem rád, poctěn a hrdý, že jsem opět získal možnost stát se hlavním trenérem českého skokanského týmu," řekl Bajc v tiskové zprávě lyžařského svazu.

Současná reprezentace v uplynulé zimě propadla. Kvůli problémům s kolenem prakticky neskákala česká jednička Roman Koudelka a po operaci vazů se chystá na návrat. Z ostatních se ve Světovém poháru dostali mezi třicítku jen dva - Viktor Polášek získal čtyři body a Čestmír Kožíšek dva.

"Po nevydařené sezoně jsme se rozhodli angažovat zahraničního trenéra. Po jednáních jsme se dohodli na spolupráci s Vasjou Bajcem, který dokonale zná nejen prostředí skoků na lyžích ve světě, ale i v České republice, kde před lety působil, a český skok na lyžích pod jeho vedením zažil jedny z největších úspěchů v novodobé historii," uvedl Janda, současný šéf skokanského úseku.

U českého týmu pracoval Bajc v letech 2004 až 2006 a Janda se v té době stal nejen králem seriálu SP, ale i vítězem Turné čtyř můstků a získal dvě medaile na mistrovství světa.

Nyní by slovinský kouč rád pozvedl české výsledky. "Které jsou daleko od těch z bohaté minulosti. Tradice skokanského sportu je v Česku velká, takže přijímám pozici hlavního trenéra i s vědomím, že cesta nahoru nebude snadná, což je pro mě velkou výzvou. Věřím, že společně s dalšími trenéry a novými věcmi můžeme přesměrovat křivku výsledků na pozitivní směr," uvedl.

Bajc, který umí česky díky tomu, že ho trénoval slavný Zdeněk Remsa, se jako kouč proslavil především u japonské reprezentace. Působil ve Španělsku, Nizozemsku, Švédsku, doma ve Slovinsku, Turecku, u americké ženské reprezentace a u maďarských skokanů.

Zahraniční trenér se k českým skokanům vrací po třech letech. V letech 2014 až 2018 trénoval národní výběr Rakušan Richard Schallert.

Zdroj: ČTK
Další zprávy